Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir - Şartları Neler

Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Şık bir restorana giderken neler giyilir, güzel bir lokantada yemek yiyecekseniz nasıl giyinmelisiniz, nasıl kombin yapmalısınız?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir
14 Eylül 2023
607 okunma
Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir

Şık bir restorana girdiğiniz zaman hem ortama uyumlu olmak hem de göz alıcı bir güzelliğe ya da çekicileri sahip olmak istiyorsanız giydiğiniz kıyafetler son derece önemli. Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir?

Şık bir restorana gittiğimizde ne çok fazla giyinmek ne de ortamdan daha düşük kalacak kıyafetlere sahip olmak istemem. Bu nedenle de kıyafet konusunda her zaman çok dikkatliyimdir ve özellikle şık yerlere giderken neler giyeceğiniz konusunda size yardımcı olabilirim. Şık bir restorana giderken ne giyilir haydi başlayalım.

Dress Code Nedir?

Lüks bir restorana giderken ne giyilir; öncelikle her bir yerin kendine ait dress codu bulunur. Bu nedenle öncelikle gideceğiniz yerin giyinme konseptini anlayarak buna yönelik bir kombin oluşturmamız gerekir.

Bazı restoranlarda özellikle belirli giyim kurallarına sahiptir. Bu restoranları doğrudan bir kot pantolon giyerek gitmek uygun bir ortam oluşturmayacaktır. İşte size tüm bu sorunlardan kurtarmak için belirli ipuçlarını paylaşacağım.

Öncelikle gideceğiniz yerin hangi muhitte olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer pahalı bir muhitte bir yere gitmeyi düşünüyorsanız büyük ihtimalle buranın giyim kuralları sportif ya da şık özelliklere sahip olabilir.

Geleceğiniz yerin muhitinden sonra nasıl bir ortam olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer varsa oraya ait fotoğrafın iç yerlerine bakarak oraya giden kişilerin neler giymiş olduğuna bakabilirsiniz. Böylece siz de onlara uygun bir kıyafet tercihi yaparak ortamda farklı göremezsiniz.

Açıkçası ben şık bir restorana giderken genellikle sade kıyafetler tercih ediyorum. Özellikle gideceğim yerin nasıl özelliklere sahip olduğunu bilmiyorsam daha güvenli olan kıyafetlerden yana tercih yaparım. Şık bir restorana giderken ne giyilir haydi beraber daha detaylı olarak inceleyelim.

Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir

Şık Bir Restorana Giderken Ne Giyilir

Kadınlar İçin Kıyafet Tavsiyeleri

Öncelikle kadınlardan başlamak istiyorum. Bence şık bir yere giderken tercih edilebilecek en güvenli kıyafet elbiseler oluyor. Düz sade bir elbise uygun kombinleyerek hem şık hem de sportif bir alana uyum sağlayabilir.

Akşam yemeği için şık kombinler oluşturmak istiyorsanız özellikle de gittiğiniz yeri biliyorsanız tercih edeceğiniz kıyafetler arasında takım elbiseleri söyleyebilirim. Dilerseniz pantolonunu dilerseniz de etekle olan takım elbiseleri tercih ederek lüks mekanlarda oldukça kültürlü ve şık bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Şık bir restorana giderken ne giyilir örnek bir kombini birlikte yapalım;

  • Elbise olarak dolabınızda bulunan siyah ve mini bir elbise tercihi yapabilirsiniz. Ancak elbisenizin çok fazla mini olmamasına dikkat etmeniz gerekecektir.
  • Daha sonra sadece çantadan yana tercih yaparak uyum yakalayabilirsiniz. Tercih etmiş olduğumuz elbise siyah olduğu için aslında çantanızın rengi fark etmiyor. Ancak tür olarak abiye çanta yani elde taşınan çantalar ya da ince askılı bir omuz çantası tercih etmenizi tavsiye ederim.
  • Ayakkabı olarak yine sade bir tercih yapabilir ve stiletto seçebilirsiniz. Eğer kışın bir mekana gidiyorsanız ayakkabılarınızın daha kalın olmasına özen gösterebilirsiniz ancak yine de ince topuklu ayakkabılar sizi çok daha şık gösterecektir.
  • Yine kışın ya da yemeğe giderken ne giyilir tesettür gibi bir kombin oluşturmak istiyorsanız üzerinize alacağınız bir kaşe kaban siz oldukça şık gösterecektir. Şişme kabanlardan uzak durmanızı tavsiye ederim.
  • Ayrıca kapalı olan kişiler tercih ettiği elbisede yine siyah bir elbise tercih ediyorsa üzerinde herhangi bir taş detayı bulunmayan ve vücudunun düz bir şekilde gösterecek bir elbise tercih etmenizi öneririm.

İş yemeğinde ne giyilir kadın olarak incelediğimizde de aslında bu kombinleri yapabilirsiniz ancak konu iş yemeğinin geldiğinde tercih edeceğiniz elbise mini bir elbise ben ziyade takım elbise olması tavsiye edebilirim. Ayrıca elbise giymek istiyorsanız giyebilirsiniz ancak mini yerine orta boy elbiseleri tercih etmenizi daha uygun buluyorum.

Şık görünmenin en iyi yolu aslında sizin üzerinize oturan ve sizin kendinizi şık hissettiğiniz elbiseler olacak. Tabii burada yine de pahalı elbiselerden yana tercih yapmak sizi daha şık gösterebilir.

Erkekler İçin Kıyafet Tavsiyeleri

Lüks bir restorana girerken ne giyilir erkek için hep birlikte bakalım. Aslında erkekler için çok fazla seçenek bulunmuyor ancak hem spor şık hem de daha klasik şık bir kombin oluşturabiliriz.

Spor şık kombin için altınıza giyeceğiniz bir kumaş pantolon ya da old Money olarak bilinen tarza yönelik bir pantolon tercihi yapabilirsiniz. Üzerinize ise giyeceğiniz polo yaka bir tişört oldukça hoş görünecektir. Renk seçimlerinde ise pantolonda kahverengi ya da siyah renklerini tercih etmeniz tişörtle ise beyaz ya da krem rengi renklerini kullanmanızı önerebilirim.

Aynı zamanda erkekler için bir de klasik şık önerisi yapayım. Özellikle şık bir restorana giderken ne giyilir; erkekler için takım elbise oluyor. Siyah ya da lacivert renklerinde üzerinize tam oturan bir takım elbise tercih etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca gömlek olarak da düz beyaz renk kullanabilirsiniz ya da isterseniz içerisini krem rengi gibi detaylar kullanabilirsiniz.

Yemeğe giderken ne giyilir erkek kombinler olarak bunları tercih edebilirsiniz ya da isterseniz keten pantolonları kullanabilirsiniz. Eğer kış aylarında bir buluşma yapıyorsanız üzerinize kaşe bir kaban kullanmanızı tavsiye ederim. Şişme kabanlar şıklıktan ziyade sporluk gösteriyor.

Aksesuar Çekimi Ve Ayakkabının Önemi

Kombinler için kıyafetlerden bahsettim ancak kıyafetlerin yanında aksesuarlar çok önemli bir yere sahip. Özellikle küçük aksesuarlar dahil sizi kombininizi baştan yaratabilecek bir potansiyele sahip.

Şimdi kadınlar için aksesuar seçimleri çok daha fazla olduğundan önce erkekleri bahsetmek istiyorum. Şık bir restorana giderken ne giyilir; olduğunuz kıyafetlerin yanında aksesuar olarak saat kullanabilirsiniz. Açıkçası saati erkeklere çok fazla yakıştırıyorum.

Ayrıca erkeklerin kullanabileceği bir diğer aksesuarın da eğer varsa küpe olabileceğini düşünüyorum. Ancak bunların dışında çok fazla aksesuar kullanmanızın mümkün olduğunu maalesef söyleyemeyeceğim.

Sevgiliyle yemeğe giderken ne giyilir; sevgilinizi yemeğe gidiyorsanız tercih ettiğiniz kıyafetlerin daha romantik olması gerektiğini düşünüyorum.

Daha dantelli seçimler yapabilirsiniz ve şifon kıyafetler ya da etekler çok daha uygun olacaktır. Ayrıca aksesuar olarak da inci takılar ya da kurdeleler oldukça romantik bir görünüm sağlayacaktır. Böylece sevgilinizle beraber çok daha romantik bir akşam geçireceğinizi söyleyebilirim.

Aksesuar seçimlerinde genellikle kıyafetinize uygun bir seçim yapmanız gerekir. Örneğin boynu açık kıyafetler tercih ediyorsanız kolye ya da uzun küpeler çok daha hoş görünecektir. Eğer bilginiz kıyafetin boyunu kapalı ise daha küçük küpeleri ve bileklikleri tercih etmenizi öneriyorum.

Makyaj, Renk Uyumu Ve Giysi Temizliğinin Önemi

Şık bir restoranda yemek yemek istiyorsanız makyajınızın, kıyafetlerinizin renk uyumu ve giysinin temiz olması son derece önemli. Eğer kıyafetlerinizi ütü isteyen kıyafetler ise mutlaka önceden ütüleme yapmanız gerekir çünkü ütülenmiş kıyafetler son derece şıklığı bozar.

Restorana giderken ne giyilir; aslında kendinizi şık hissettiğiniz ve üzerinizde iyi görünen kıyafetleri tercih etmeniz yeterli olacak diyebilirim. Yapmış olduğum öneriler ve tavsiyeler sayesinde lüks restoranlarda nasıl bir giyim sağlanacağı konusunda size yardımcı olmak istedim. Tabii ki burada tarzınıza bağlı olarak değişiklikler yapabilirsiniz ancak gideceğiniz yerin kıyafet tarzının bilmek önemli olacak.