Sıkıntıda Okunacak Dua - Şartları Neler

Sıkıntıda Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sıkıntıda Okunacak Dua; hangi dua sıkıntıları giderir, hangi dua sakinleştirir, hangi dualar neye iyi gelir, psikolojik hastalık için hangi dua okunur, psikolojisi bozuk insana hangi dua okunur, hangi durumlarda dua ederiz, ruhsal bunalım için hangi dua okunur, için sıkılınca hangi dua okunur…

Anasayfa > Genel > Sıkıntıda Okunacak Dua
16 Kasım 2021
258 okunma
Sıkıntıda Okunacak Dua

Sıkıntılar biz insanlar için bazen bir sınav olabilmektedir. Bu sebeple elimizden gelen en güzel çözümleri yaptıktan sonra umudumuzu kaybetmeden Allah’a yönelmemiz gerekmektedir. Allah’a yönelmenin kişiler için en kolay yollarından bir tanesi ise dua etmekten geçmektedir. Dua etmek Allah’tan bir şey isteyebilmenin ya da yardım dileyebilmenin en güzel halidir. Kişiler ne kadar çok dua okursa o kadar çabuk istekleri yerine gelecektir.

Dinimizde her durumda okunabilecek çeşitli dualar ve sureler bulunmaktadır. Bu sureler her zaman hayatımızın bir köşesinde bizi Rab’bimize daha fazla yakınlaştıran ve ona sığınmamızı sağlayan etkenlerdir. Sıkıntıda okunacak duaya örnek olarak İnşirah Suresi’ni verebiliriz.

İnşirah Suresi’nin Türkçe anlamı; “Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan – bu şekilde sana eziyet olan – yükünü? Senin şanının yüceltmedik mi? Demek ki zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk ve yorul. Ve ancak Rabbinden ümit et, hep ona doğrul.”

Bu dua sayesinde kişiler içlerinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulmak için Rab’bine sığınabilmektedir. Ancak kişilerin yalnızca dua etmeleri sıkıntılarından kurtulmaları için yeterli değildir. Kişileri ellerinden her ne geliyorsa yaptıktan sonra çekilerek bu işlerin ilerlemesini Allah’a bırakmaları doğru olacaktır.

Yalnızca dua etmek herhangi bir olayın çözümü değildir. Kişilerin yetemediği yerde onlardan çok daha büyük ve kudret sahibi olan Allah’a yönelmek ve sığınmak en güzelidir. Edilen dualarla ve ibadetlerle beraber kişiler Allah’a sığınıp, O’na güvenerek en doğru adımı atmış olacaklardır.

Dua yolu, biz fani kulların Allah’a ulaşabilmesi, isteklerini sunabilmesi, korkularından arınabilmesi ve sıkıntılardan sıyrılıp refaha ulaşabilmesi adına ilerlediğimiz en güzel yoldur. Bu sayede bizler tüm benliğimizle Rab’bimize kendimizi ve hayatımızı teslim edebilmekteyiz.

Ne derdin varsa ne sıkıntın varsa okunacak dua?
Ne Derdin Sıkıntın Varsa Sabah Akşam 7 kere OkuHasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm.
Peygamberimiz sıkıntılı zamanda hangi sureyi okurdu?
*”Bir kimse, sıkıntılı zamanında on defa, Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i okursa, Allahü teâlâ üzüntüsünü giderir.”
Sıkıntıda olan insan ne yapmalı?
Sıkıntıdan kurtulma için de uygun olduğu belirtilen bu dua ise şu şekildedir. ”La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim.” … Sıkıntılı iken okunan bu duanın üzüntüyü de giderdiği söylenir
Sıkıntıdan kurtulmak için hangi sureler okunur?
İnşirah suresi, Ayetel Kursi ve Fatiha suresi dertlerden ve sıkıntılardan sizi uzak tutacaktır. Allah-u Teala, İnşirah suresini sıkıntıya ve kedere düşmüş kullarına şifa niteliğinde göndermiştir. Ruhani rahatlamak, feraha kavuşmak için okunur.
Nazar değen kişi ne okumalı?
Nazar duasının Türkçe okunuşu şöyledir: Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnû. Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn.

İlginizi Çekilebilir;


Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunacak Dua