Simyacı Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı? - Şartları Neler

Simyacı Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Her ne kadar çaba gösterilmiş ve yayılmaya çalışmış olsa da günümüzde simya ile ilgili simyacı gerçek mi sorusuna verilebilecek tek bir cevap vardır o da gerçek değildir olmaktadır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Simyacı Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?
01 Haziran 2024
322 okunma
Simyacı Gerçek Mi?, Gerçekten Var Mı?

Dünyada var olan tüm değersiz maddeleri altına çevirme ya da tedavisi olmayan hastalıkları iyileştirme gibi olağanüstü olaylar üzerinde kafa yorma işi simya, bunlara kafa yoran kişilere ise simyacı denilmektedir. Tarihte simya ile uğraşan çok fazla kişi vardır. Üstelik rivayetlere göre bunu başarabilenler de olmuştur. Ama bu olay doğaüstü olarak kabul edildiğinden simyacı gerçek mi sorusuna verilebilecek yanıtlar için somut bilgiler yer almamaktadır. Paulo Coelho Simyacı adlı romanında da bu tarz bir konuyu ele almış ama sonuç olarak kişinin doğaüstü yeteneklerinin sadece kendi mutluluğunu keşfetmesi ile ortaya çıkabileceğini söyleyerek kitabını sonlandırmıştır.

Simya İle İlgilenen Tarihi Kişilikler

Bu konu ile ilgilenen bilim adamları ve alimler de bulunuyor. Öncelikle MÖ 7. Yüz yılda yaşamış olan Thales’in simyası sudur. Bu konuda pek çok araştırma yapmış, pek çok çalışma ortaya çıkarmıştır. Parmedines’e göre ise evren sadece tek bir varlıktır ve sürekli olarak şekil değiştirme özelliğine sahiptir. Simyanın temeli 4 elemente dayanmaktadır. Özellikle ateş, su, hava ve toprak simyanın genelinde kabul edilen elementlerdir. Simyacı gerçek mi sorusunun cevabı bu elementler üzerinden verilmek istendiğinde mantıklı görünen cevaplar çıksa da yine de tam olarak somut unsurlara ulaşamamıştır.

Paracelsus simya uğraşının en tanındık isimlerinden biridir. Özellikle tıp ile simyanın her zaman bir arada hareket ettiğini belirten ve özellikle de tıp konusunda pek çok hastalığı iyileştirmesi ile tanınan bu kişilik pek çok örgütü de etkileyerek simyanın yayılması için uğraş vermiştir. Her ne kadar çaba gösterilmiş ve yayılmaya çalışmış olsa da günümüzde simya ile ilgili simyacı gerçek mi sorusuna verilebilecek tek bir cevap vardır o da gerçek değildir olmaktadır.