Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması - Şartları Neler

Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması nedeniyle rahatsız mı oldun? Yazımızdan etlerinden kurtulmak için neler yapabileceğini ve bir daha olmaması için ne gibi çözümler olduğunu görebilirsin.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması
14 Eylül 2023
28 okunma
Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması neden olur, biliyor musun? Peki bu etler nasıl temizlenir, el ve tırnak bakımı nasıl yapılır? Tertemiz ve sağlıklı el- tırnak yapısına sahip olmak için okumaya devam et.

Tırnak kenarındaki etlerin yarılması nedenlerini ve nasıl tedavi edeceğini sana özel inceledik. Pratik tırnak ve el bakım önerilerini keşfederek daha sağlıklı ve ışıl ışıl parlayan ellere sahip olabilirsin.

Tırnak Eti Neden Soyulur?

Tırnaklar çoğu zaman vücudun atıkları olarak değerlendirilir. Lifli proteinler ve keratinden oluşan tırnaklar, adeta saç yapısına benzer. Ancak genel olarak dış faktörler veya düzenli bakımlarının yapılmamasına bağlı olarak yıpranır, yüzeyleri aşınır ve çok daha hızlı kırılmaları görülebilir. Aynı zamanda tırnak kenarındaki etlerin kalkması gibi etkilerde görülebiliyor.

Tırnak eti kalkması hangi vitamin eksikliği kaynaklı olabilir. Genellikle dış etkiler arasında şunlardan bahsedebiliriz;

 • Elleri çok sık yoğun, uzun süreli şekilde yıkamak, tırnak etlerinin kalkmasına neden olabilir.
 • Kötü içeriklere sahip olan el sabunları ve çeşitli ürünlerde elle tırnak yapısının bozulmasına neden olur.
 • Elde bulaşık yıkamak ve çeşitli tırnak uygulamaları, tırnak yapısını bozabiliyor.
 • Kalıcı oje yaptırmak, kötü koşullarda manikür yaptırmak, jel ve protez tırnak kullanımları zamanla tırnak yüzeyini bozar ve tırnak etlerinin soyulmasına neden olur.
 • Sık oje kullanan kişilerin ojeleri, aseton veya çıkarıcı ürünler yerine soyarak çıkarmaları cilt tırnak yüzeyini bozar.
 • Çok yoğun sıcaklıkla el yıkamak veya kimyasal etkiler nedeniyle tırnak yapısı bozulur.
 • Düzgün şekilde yapmamak ve tırnakları sık törpülemek yine tırnak soyulmasına etlerin çıkmasına neden olan faktörler arasındadır.

Aynı zamanda vitamin ve mineral eksikliklerinin tırnak yapısında belirleyici rol oynadığını söyleyelim.

Tırnak Kenarı Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması, vücuttaki bazı değerlerin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Kalsiyum ve demir eksikliğinden dolayı tırnak yapısında bozulmalar görülebilir. Ayrıca kronik bazı rahatsızlıklar, böbrek ve akciğer hastalıkları daha tırnaklardaki yapının bozulmasında genel rol oynar.

Vücudun en yoğun şekilde susuz kalması ve sıvıyı az tüketmek sadece tırnaklarda değil, cilt yüzeyindeki bozukluklara neden olabiliyor. Tiroid sorunları tırnak kenarı yaraları ve soyulmaların başlıca nedenleri arasında bilinmektedir. Peki Tırnak eti soyulmasina ne iyi gelir ne tür işlemler yapılması gerekir bunu merak ediyor musun?

Elleri sık sık nemlendirmek, bol su tüketmek ve C vitamini takviyelerini bol miktarda almak önemlidir. Ayrıca cilde iyi gelir, elinin ve tırnak kenarındaki etlerin çok daha sağlıklı olmasını destekleyecek ana unsurlar olarak biliniyor.

Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması

Tırnak Kenarındaki Etlerin Kalkması

Tırnak Kenarındaki Etler Nasıl Geçirilir?

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması sorunlarını gidermek için sana birkaç pratik bilgiden bahsedebiliriz. Ancak el ve bakımının düzenli olarak yapılması, kötü koşulların ve dış etkenlerin mümkün olduğunca yok edilmesi de önemlidir. İşte el ve tırnak bakımını sağlayabileceğin bazı unsurlar şöyle;

 • Su Dengesi

Su tüketimi, sağlıklı her bireylere tavsiye edildiği şekilde mutlaka yapılmalıdır. Her gün en az 2 LT olacak şekilde su içmek, cildin kurumasını ve tırnakların kurumasını önler. Ayrıca su ile temas edildiği zaman eller yıkanırken ideal sıcaklık kullanılmalı. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk suluk kullanımından kaçınılmalıdır.

 • Tırnak Uygulamaları

Tırnaklar üzerindeki yapı bozuklukları, çöküntüler ve tırnak soyulmaları genellikle manikür pedikür uygulamalarından, jel tırnak, protez tırnak veya kalıcı oje gibi ürünlerden dolayı olabilir. Özellikle tırnakların sık soyulduğu dönemlerde kısa keserek kullanmak ve destekleyici yağları sürmek faydalı olur.

 • Besin Takviyeleri

Vücuttaki A vitamini E veya C vitamini gibi etkilerden dolayı tırnak yapısı ve tırnak etlerinde form bozukluğu görülebilir. Demir kalsiyum eksikliği, B12 vitamin eksikliğinin giderilmesi önemlidir. Ayrıca Biotin ve folik asit eksikliği olduğunda takviye alınması tavsiye edilir.

Doğal yöntemlerle bu vitamin ve mineralleri içeren sebzeleri, özellikle yeşil yaprakları tüketmek tavsiye edilir.

 • Nem ve Bakım

Tırnak kenarındaki etler nasıl geçer bakımı nasıl yapılır gibi konularda sadece oje sürmenin veya protez tırnak yaptırmanın bakım olmadığını belirtelim. Zira nem dengesinin sağlamak tırnaklara özel üretilmiş nemlendirici bakım yağları ve kremleri kullanmakta çok önemlidir.

 • Tırnak Boyu

Tırnak kesimi en önemli unsurlar arasındadır. Nasıl kesildiği, hangi makasların kullandığı törpülemeye ne kadar maruz kaldığı da tırnak sağlığını belirleyen ana faktörlerdir. Özellikle aşırı hırpalayan törpü ürünlerini kullanmamak ve tırnak yüzeyinde bulunan pütürleri geçirmek için makineler yerine yumuşak formülleri kullanman tırnak sağlığı için önemlidir.

Tırnak Eti Soyulmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması çoğu zaman kimyasal kullanımlarıyla açıklanabilir. Özellikle aseton ve oje çıkarıcı ürünlerin ne kadar kaliteli olduğu, tırnak yapısının belirleyen faktörler arasında yer alır. Ev içerisinde temizlik malzemelerini kullanırken bulaşık yıkarken veya çamaşır deterjanlarının da tırnak yapısını bozduğu biliniyor.

Temizleyici ürünler kullanıldıktan sonra mutlaka el yüzeyinin temizlenmesi, nemlendirici bakımlarının yapılması, özellikle sık kuruyan ellerde portakal, limon gibi meyvelerle peeling yapılması tavsiye ediliyor.

Türk kahvesi el ve tırnak yapısında etkileri rol oynar. Üzerinde güneş lekelerinin oluşmaması için çok güneşli havalarda veya tatilde mutlaka güneş koruyucu kremlerin el yüzeyine sürülmesi faydalı olur.

Tırnak eti soyulması için krem tavsiyeleri arasında Cera Ve Onarıcı El kremi yer alıyor içeriğindeki Seramid ve hyaluronik asit sayesinde cildin nemli ve temiz görünmesini sağlarken, tırnak etlerinin korunmasını yapar.

Kolajen içerikli el bakım kremlerini kullanmak ve tırnak etleri için kalsiyum ve vitamin destekli yağ bakımlarını uygulaman, hızlı toparlanmasını sağlar. Düzenli olarak el maskesi hazırlayarak sağlığına kavuşturabilirsin.

Tırnak eti çatlaması neden olur, nasıl giderilir? Gibi soruların içinde pek çok markanın piyasaya sunduğu kalsiyum ve biotin içerikli tırnak cilaları olduğunu söyleyelim. Düzenli olarak bunları kullanman, tırnağının ve tırnak kenarı etlerinin beslenmesine, çok daha sağlıklı görünmesini destekler.

Tırnak Kenarı Yaraları Nasıl Geçer?

Tırnak kenarındaki etlerin kalkması yoğun ve yanlış törpülemeye bağlı olarak da gelişebilir. Dolayısıyla bu işlemlere fazla maruz kalmaması çok önemlidir. Zira, tırnak üzerinde zamanla oluşan tırtıklar, düz çizgiler veya enine oluşan tırnak kökleri genellikle sık törpülemeye ve yanlış törpü üye bağlı olarak görülür.

Tırnak eti yaraları nasıl geçer, kuru manikür yapmak faydalı mıdır? Kuru manikürden ziyade ıslak manikür, yani geleneksel manikür ve el bakım ürünleri daha faydalıdır. Zira kuru şekilde tırnaklara yapılan uygulamalar zamanla tırnak yapısının bozulmasına neden olur.

Kalıcı ojeler veya ojelerinin soyularak sert cisimlerle çıkartılması, tırnak yapısının ve tırnak etlerindeki formun bozulmasına neden olur. Ayrıca bir kez manikür yapıldığında ve tırnak etleri kesildiğinde vücut dengesinden dolayı bu etlerin yeniden üretildiği de biliniyor.

Tırnak kenarı yarılması susuzluktan ellerin ve cildin nemsiz kalmasından dolayı görülür. Vitamin ve mineral desteğine ihtiyacın olduğunun bir işareti olabilir. Norveçli balıkçılara önerilen en popüler kremlerden biri de el bakım kremlerinden bahsedebiliriz.

Piyasada en çok tercih edilen yoğun nemlendirme sağlayan çatlakları ve kurulukları gideren Neutragena el kremlerini kullanabilirsin. Doğal vitaminler almak, yapraklı sebzeler ve keratin ağırlıklı ürünler kullanmak, fayda sağlar. El kremleri arasında kimyasal ve hayvansal ürün içermeyenler çok tercih ediliyor.