Uykusuzluk İçin Okunacak Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Uykusuzluk İçin Okunacak Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Uyku kişinin hem zihinsel hem de bedensel olarak dinlenmesini sağlar. Kişinin düzenli bir uykuya sahip olması, ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna daha rahat bir uyku çekmeniz açısından önemlidir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Uykusuzluk İçin Okunacak Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
327 okunma
Uykusuzluk İçin Okunacak Esmaül Hüsna

Uyku düzeni kişinin yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Uyku düzeni kan şekeri düzeyinden, kalp sağlığına ve beyin fonksiyonlarına kadar kişiyi olumsuz yönde etkiler. Uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna okumak istiyorsanız Allah’ın Şafi ismini gün içerisinde sürekli olarak tekrar edin ve yatmadan önce 20 kez okuyup uyuyun.

Uykusuzluk nedir: Uykusuzluk, uykuya dalma konusunda zorluk yaşamasına neden olur. Uykusuzluk sorunu ise kısa süreli olarak kronik olabilir. İnsomnia toplum olarak ortalama %35 civarında görülür. Uykusuzluk problemi en fazla kadınlarda görülür.

Uykusuzluk neden olur: Uykusuzluk probleminin oluşmasının birçok farklı nedeni olabilir. Kişinin yaşı ilerledikçe uyku uyuyamama şikayetleri artış gösterir. Uykusuzluğun en yaygın nedenleri ise şu şekilde;

 • Panik bozukluklar
 • Depresyon ve duygu bozuklukları
 • Uyku öncesi aşırı yemek yeme
 • Huzursuz bacak sendromu
 • Yatağın uyku dışında kullanılması
 • Uyku için uygun saatlerde yatağa girilmemesi
 • Uyku öncesinde kahve ve çay gibi içeceklerin tüketimi

Uykusuzluğun yol açtığı sorunlar^;

Kişilerin yaşamlarını sağlıklı olarak idame ettirebilmeleri için en önemli faktörlerden bir tanesi de uykudur. Uyku sorunu yaşayanların hayat kaliteleri de doğal olarak düşecek ve sağlıkları da olumsuz olarak etkilenecektir. Uykusuzluğun yarattığı sorunlar şu şekildedir;

 • Uykusuzluk sonucunda kişinin bağışıklık sistemi zayıflar.
 • Yüksek tansiyon ve metabolik bozukluklar yaşar.
 • Obezite riski yükselir.
 • İş ya da okul hayatında zorlanma ve performansın düşmesi
 • Gündüzleri dikkat eksikliği veya kendini yorgun hissetmesi
 • Aşırı sinirlilik
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Odaklanmada güçlük çekme

Uykusuzluk tedavisi var mı: Uykusuzluk tedavisi tabiî ki vardır. Bu tedaviye başlanabilmesi için kişinin neden uykusuzluk çektiğine yönelik derin bir araştırma yapılması gerekir. Uykusuzluk tedavisi hakkında şunları bilmelisiniz;

 • Uykusuzluk türüne göre öncelikle yaşam düzenlemelerinin yapılması gerekir.
 • Melatonin takviyesi gibi ilaç tedavileri de kullanılabilir.
 • Rahat ve kaliteli bir uyku için ilaçlar yerine uykusuzluğa neden olan olay bulunmalı ve buna göre tedavi uygulanması gerekir.

Uykusuzluk için Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi kesinlikle uykusuzluktur. Gün içerisinde yaşanan stres, aşırı kafein tüketimi gibi durumlar uykusuzluğu tetikler. Birçok kişi gece uyumak için yatağına girdiğinde yatakta dönüp durduğundan ve uyuyamadığından şikayet eder. Uyku sorununa bir çözüm olarak Esmaül Hüsna okuyabilirsiniz.

Uykusuzluk çeken biriyseniz geceleri yatmadan önce Allah’ın “Hay” ve “Kayyum” isimlerini okuyabilirsiniz. Uykusuzluk çektiğiniz için Allah’a gecenizi rahat geçirmenizi sağlaması ve kolay uykuya dalmanıza yardımcı olması için dua edersiniz.

Allah Şafi ismi ile hastalıklara deva olur. Allah’ın Kadiye’l Hacat ismi kullarının ihtiyaçlarını giderir ve yanıt verir. Bu iki ismi 21 kez okumanız gerekir. Allah’ın “Şafi” ismini 21 kez okuduktan sonra “Şafi ismin ile bana iki dünyada da huzur, sağlık ve af ver. Korkularımı gider, ayıplarımı kapat. Beni her tarafımdan gelecek olan tüm kötülüklerden koru. Amin.” Diyorsunuz.

Uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna Allah’ın Kadiye’l ismidir. Bu ismi yatmadan önde 21 kez okuduktan sonra “ ihtiyaç sahiplerinin kimsesi olan Allah’ım; sana yöneliyorum ve senden istiyorum. Sen benim rahat bir uyku uyumama yardım et Yarabbi Amin.

Sabah ezanı ile birlikte 21 kez Allah’ın Şafi ve Kadiye’l ismini okumalısınız. Aynı şekilde yine 21 kez gece yatmadan önce Uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna okumalı ve yatağa girmelisiniz.

Uykusuzluk için Okunacak Şafi Esmaül Hüsna İşe Yarar mı?

Uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna Şafi’dir. Şafi hastalıkların şifa bulması için oldukça etkilidir. Hastalıkların iyileşmesi ve manevi sıkıntıların giderilmesi için okunur.

Allah’ın Ya Şafi ismi ferahlık verir ve sıkıntıları giderir. Günlük yaşantı içerisinde hem Allah’ı zikretme hem de şifa bulabilme için sıkça tekrarlamanız gerekir. Uykusuzluk çeken kişiler de Allah’ın Şafi ismini tesbihte çekebilirsiniz. Bunun dışında Kuran-ı Kerim okumanız da sizin için büyük bir şifa kaynağı olacaktır.

Her türlü hastalığın şifasını sadece Allah verir. Allah’ın Şafi ismi ile Allah’tan şifa istersiniz. Gün içerisinde sürekli olarak Allah’ın Şafi ismini içinizden tekrarlayın. Elbet uykusuzluk rahatsızlığınız sizi terk edecek ve huzurlu bir uykuya kavuşacaksınız. Uykusuzluk kişinin manevi olarak sıkıntılı olduğu dönemlerde kendisini gösterir.

Uykusuzluk için Kuran’dan sure okumanız size yardımcı olacaktır. Uyku süresi kişiden kişiye göre değişim gösterir. Ancak bir kişi yaşantısının yaklaşık olarak 3’te 1’ini uyuyarak geçirir. Uyku süresine genetik faktörlerin de etkisi vardır. Kaliteli bir uyku çekmek için yatmadan önce ağır besinler tüketmekten ve aşırı sıvı tüketiminden kaçınmalısınız.

Şafi Anlamı Nedir?

Şafi, Arapça kökenlidir ve Şefaat kelimesinden türemiştir. Sözlük anlamı ise lütuf, ihsan ve şifa sahibi olan ve vesile anlamındadır. İslam inancına göre hayır ve şer Allah’tan gelir. Şer’den kaçınmak ve hayra yönelmek için Allah’ın isimlerinin zikredilmesi gerekir.

Tüm şifaların kaynağının Allah olduğunu ve hastalıklar ile musibetleri kulunu sınamak için verdiğini kabul ederek her şeyin yaratıcıdan geldiğine iman etmelisiniz. Allah’ın Şafi isminin anlamı hastalıkları iyileştiren ve kullarına şefaat eden anlamındadır.

Allah’ın Şafi ismini zikretmek kişinin manevi ve maddi sıkıntılardan korunmasını sağlar. Uykuya dalmakta ve uyumakta güçlük çeken kişilerinde Ya Şafi esmasını okuması gerekir. Gece uyumadan önce uykusuzluk için okunacak Esmaül Hüsna olan Allah’ın Şafi ismini 30 kez tekrarlamalısınız. Bununla birlikte Fatiha, Nas ve Felak surelerini de okumanız gerekir. Düzenli olarak bu duaları okuyarak ve Allah’ın Şafi ismini söyleyerek uykusuzluk probleminizin geçmesini sağlayabilirsiniz.