Uyumadan Önce Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Uyumadan Önce Dua
20 Eylül 2021
38 okunma
Uyumadan Önce Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Uyumadan önce dua etmek isteyenler gecenin karanlığına ve de kötülüklere karşı etkili olan surelere değinebilir. Arapça okunuşları üzerine her bir sureyi ister bir kez isterseniz de birkaç tekrar eşliğinde dile dökebilirsiniz. Sadece dualarınızı dile dökmekle kalmaz ve ardından varsa iyi dileklerinizi de iletebilirsiniz.

Gece yatmadan önce okunacak dualar arasında Ayetel Kürsi başı çeker ve yaygın olarak 7 defa tekrar edilmesi uygun görülür. 7 tekrar hem sizi hem de hanenizi korur. Kötü ruhlara veya gecenin her türlü endişesine karşılık dualara yönelebilirsiniz. Manevi açıdan kendinizi daha iyi hissetmeniz ve huzurlu bir uykuya dalmanız mümkün hale gelecektir.

Ayetel Kürsi son derece etkili bir sure olup her daim okunabilir. Gerek kaygılı bir dönemde gerekse şükretmek adına ele alınan dualar arasında gösterilir. Yaygın olarak ise geceleri uyumadan önce okunması uygun görülür. Besmele çekerek ve sureyi en doğru haliyle okuyarak iyi bir uyku çekmeniz esas alınır.

Uzun sureler arasında gösterilse de kolaylıkla ezberlenebilir. Özellikle de birkaç tekrara başvurulması faydalı olacaktır. Ardından ise bu mucizevi duanın Türkçe meali ele alınabilir. Nitekim sık sık edilen duaların anlamları önem arz eder. Bunun üzerine gece yatmadan önce dileklerinizi sunabilirsiniz. Etkili dualar üzerinden iyi hissetmeye başlar ve geceleri rahat bir uykuya dalarsınız.

‘’Rahman ve rahim olan Allah’ın ismiyle. Allah’tan başka ilah yoktur. O daima yaşayan, daima duran ve tüm varlıkları ayakta tutandır. O’nu ne gaflet basar, ne de uyku. Göklerdeki ve yerdeki her şey O’nundur. O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir. Onlar ise, onun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar. O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini de görüp gözetmek, ona herhangi bir ağırlık vermez. O, çok yüce ve çok büyüktür.’’

Peygamber efendimiz uyumadan önce hangi sureleri okurdu?
Peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam, yatmadan önce İhlas, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi ayetlerini okur avucuna üfler ve vücuduna mesh ederdi. Yatsı namazı sonrası Amenerrasulü ve Mülk suresini okurdu. Yatsı namazı sonrası dünya kelamı konuşmamak ve gece namazı için uyumak sünnettir.
Gece korkmamak için hangi dua okunur?
Hâlid b. Velid (r.a.)’dan rivayetine göre: “Ey Allah’ın Rasûlü, ben uykuda korkutuluyorum.” dedi. Efendimiz (SAV) şu duayı oku buyurdular: “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.
Yatakta hangi dualar okunur?
Yatak duası türkçe okunuşu: Allâhümme eslemtü nefsî ileyke ve veccehtü vechî ileyke ve fevvaztü emrî ileyke ve elce’tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke, lâ melcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bi-kitâbikellezî enzelte ve bi-nebiyyikellezî erselte. Yatak duası manası: Allah’ım! Kendimi sana teslim ettim.
Gece uyumadan önce ne yapılır?
Duş alın. Uykuyla ilgilenen bilim insanlarına göre vücut sıcaklığı, uykunun düzene sokulması için büyük önem taşıyor. … Meditasyon yapın. … 3. Günlük tutun. … Su için. … Dişlerinizi fırçalayın. … 6. Egzersiz. … 7. Aletleri kapatın. … 8. Mantıklı şeyler atıştırın.
Uyku için hangi sure okunur?
Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.