Uyurken Okunacak Dua - Şartları Neler

Uyurken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Uyurken Okunacak Dua; uyurken hangi dua okunur, uyuyunca hangi dua okunur..

Anasayfa > Genel > Uyurken Okunacak Dua
20 Kasım 2021
569 okunma
Uyurken Okunacak Dua

Uyurken okunacak dua, geceden sabaha kadar sıkıntılardan, dertlerden, kötülüklerden uzak durmak adına okunmalıdır. Uyurken okunacak dua, inşirah duasıdır. İnşirah Duası, geceden sabaha kadar kişinin manevi yönünü yüksek tutarak rahat bir uyku da olmasını sağlar. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Yaşlılar için de geçerlidir. 7’den 70’e herkes İnşirah duasını okuyarak derin bir uykuya dalabilir. Gece uyurken şeytani vesveseler daha fazla olur. Rüyada ya da sabah uyandıktan sonra bu vesveselerden arınmak ıçin İnşirah Duası oldukça önemlidir. İnşirah duasının genel olarak anlamı da, kişiyi kendisine hayran bıraktırır. Ve okunduğu zaman rahatlama yaşanır. Bu hem manevi açıdan, hem de gün içerisinde hafiflemiş hissedilmek adına önemlidir. Gece uyumadan önce 3 kez İnşirah Duası okunduğu takdirde sabah kendinizi mutlu, uykunuzu almış bir şekilde hissedebilirsiniz. Fakat bu dua yalnızca 3 kez okunması ile sınırlı değildir. Tercihen uykunuz gelinceye kadar okuyabilirsiniz. İnşirah Duası ile beraber bilinen diğer kısa sureler de okunabilir. Gece uyurken korkmamak için ya da rüyasında korkanlar adına, İnşirah Suresi oldukça önemlidir. İnşirah Suresi gece yatmadan önce ya da yatarken uykuya dalmadan önce okunabilir. Yatağınıza girdiğiniz zaman uykunuz gelinceye kadar tekrarlayabilirsiniz. Böylece uykunuz esnasında ne olacağınız ne yaşayacağınızın bir garantisi olmadığı için edilen dua önemlidir. İnşirah suresini bilmeyenler başkası okurken dinleyebilir ya da telefonunuzdan İnşirah suresini açıp, bu şekilde de uykuya dalabilirsiniz.

İnşirah Suresi Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

Senin için bağrını açmadık mı? İndirmedik mi senden o yükünü? O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü? Senin şanını yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var. Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var! O halde boş kaldığında yine kalk yorul! Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Peygamber efendimiz uyumadan önce hangi sureleri okurdu?
Peygamber efendimiz aleyhisselatu vesselam, yatmadan önce İhlas, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi ayetlerini okur avucuna üfler ve vücuduna mesh ederdi. Yatsı namazı sonrası Amenerrasulü ve Mülk suresini okurdu. Yatsı namazı sonrası dünya kelamı konuşmamak ve gece namazı için uyumak sünnettir.
Gece korkmamak için hangi dua okunur?
Hâlid b. Velid (r.a.)’dan rivayetine göre: “Ey Allah’ın Rasûlü, ben uykuda korkutuluyorum.” dedi. Efendimiz (SAV) şu duayı oku buyurdular: “Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.”
Korkular için hangi dua okunur?
Çok çeşitli dualar olmasının yanı sıra bu dua genel de tercih edilir: Euzü bi-kelimatillahi’t-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati’ş-şeyetîni en yahdûrun.
Gece uyumadan önce ne yapılır?
Duş alın. Uykuyla ilgilenen bilim insanlarına göre vücut sıcaklığı, uykunun düzene sokulması için büyük önem taşıyor. … Meditasyon yapın. … 3. Günlük tutun. … Su için. … Dişlerinizi fırçalayın. … 6. Egzersiz. … 7. Aletleri kapatın. … 8. Mantıklı şeyler atıştırın.
Uyku için hangi sure okunur?
Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.

İlginizi Çekilebilir;


Ağrı İçin Okunacak Dua

Rükuda Okunacak Dua