Uyuşturucudan Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Uyuşturucudan Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Uyuşturucu ve alkol gibi vücuda zararlı bağımlılıklardan kurtulmak için ciddi bir tedavi süreci gerekir. Bununla birlikte maneviyatınızı güçlendirmeniz de bu bağımlılıklardan çıkış yolunu size gösterecektir. Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna yani Allah’ın isimlerini okumanız sizi manevi açıdan rahatlatacaktır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Uyuşturucudan Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
456 okunma
Uyuşturucudan Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna

Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna okumanız sizi manevi açıdan güçlendirecek ve bu bağımlılıklardan sıyrılabilmeniz açısından size bir kapı aralayacaktır. Uyuşturucu bağımlılığı kişinin beden ve ruh sağlığını olumsuz olarak etkiler.

Kişi sürekli olarak madde almak ister ve vücudu alınan maddelerin dozajını gün geçtikçe az bulunur. bu da kişinin madde isteği ile başa çıkamamasına neden olur. Uyuşturucu özelliğe sahip birçok madde vardır ve bu maddeler taş kokain, eroin, ekstazi, esrar, kokain, bonzai, metamfetaminler, amfetaminler, ketamin ve mescalin şeklindedir.

Yukarıda saydığımız maddeler hem keyif verici, hem uyuşturucu hem de uyarıcı maddelerdir. Maddelerin bağımlılık yapıcı özellikleri olduğu için kişinin 1 kez maddeleri kullanması ile bağımlı olması için yeterli olabilir. Maddelerin devamlı kullanımı durumunda ise vücut alınan maddeyi daha fazla ister ve sürekli bir şekilde uyuşturucu alımı ile sıklığı gösterir. Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna okunması kişinin kendisini manevi yönden güçlendirebilmesi açısından son derece önemlidir.

Uyuşturucu bağımlılığında kişi aldığı maddelerin zararlı olduğunu bildiği halde kullanmayı bırakamaz. Uyuşturucuları kullanmayı bıraktığında ise kişide yoksunluk belirtileri ortaya çıkar.

Uyuşturucu Bağımlılığının Belirtileri

Uyuşturucu bağımlılığının belirtileri şu şekildedir;

 • Ailesi ile araya mesafe koyar.
 • Arkadaş çevresinde değişiklikler yaşar ve zamanının çoğunu arkadaş grubuna ayırır.
 • Huzursuzluk, gerginlik ve saldırganlık gösterir.
 • Olaylara karşı aşırı hassasiyet gösterir.
 • Kendini kontrol etmede sorun yaşarlar.
 • Ruhsal durumu sürekli değişir ve sabit değildir.
 • Uyuşturucu maddenin dozunu azaltması ya da tamamen almayı kesmesi durumunda kriz geçirmesi
 • İştahının azalması
 • Uyku düzeninde değişiklikler yaşaması.
 • Ellerinin titremesi, soğuk terleme, aşırı kilo kaybı, gözlerde kızarıklık yaşaması gibi fiziksel belirtiler gösterebilir.

Uyuşturucu bağımlılıklarının nedenleri arasında sosyal, psikolojik ve biyolojik etkenler vardır. Uyuşturucu bağımlılığının nedenleri şu şekilde;

 • Depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve anksiyete gibi bozuklukların tedavi edilmemesi durumunda kişi uyuşturucu madde kullanımına başlar.
 • Aile içerisindeki sorunlar ve aile yapısı gibi sorunlar kişinin uyuşturucu kullanmaya başlamasının nedenlerinden biridir.
 • Kötü bir arkadaş çevresine sahip olmak uyuşturucu bağımlığı nedenleri arasındadır.
 • Uyuşturucu maddeye ulaşım günümüzde daha kolay hale gelmiştir. Bu da bağımlılık oranının artmasını sağlamıştır.

Uyuşturucu bağımlılığı tedavi edilir mi: Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi çok önemlidir. Tedavinin bu kadar önemli olmasının nedeni ise tedavi sürecinin çok zor ve uzun olmasından kaynaklanır. Uyuşturucu bağımlılığı tedavisi için erken dönemde teşhisin konulması ve kişinin bağımlılıktan kurtulmaya istekli olması gerekir. Uyuşturucu bağımlılığının tedavisi şu şekilde;

 • Tedavi sırasında kişi hastaneye yatırılır ve bu şekilde uyuşturucuya ulaşımı engellenmiş olur.
 • Vücudun uyuşturucu maddeden arınması sağlanır ve bu süreçte organlarda ve dokularda hasar varsa tedavi edilir.
 • Bunun sonucunda ortaya çıkacak olan yoksunluk belirtileri ile mücadele edilir ve bir sonraki aşamaya geçilir.
 • Kişiye psikoterapi uygulanır ve ruhsal iyileşme sağlanır.

Kişinin fiziksel olarak tedavisi sağlanırken aynı zamanda ruhsal açıdan iyileşmesi de son derece önemlidir. Bu dönemde kişi manevi bir arayış içerisinde olur. Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna okuyarak bağımlılıklardan daha kolay şekilde kurtulabilir.

Uyuşturucudan Kurtulmak İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna El Kuddus ismini günde 200 kez okumanız gerekir. Gün içerisinde Allah’ın El Kuddus ismini okumalı ve geceleri yatsı namazından sonra en az 50 kez okumalısınız, bu şartıdır.

Esmaül Hüsna İslam dininde büyük bir öneme sahiptir. Bu isimlerin gücü, zikirler ve dualar ile kullanılarak kişinin maneviyatına büyük katkı sağlar. Bağımlılıktan kurtulmak için zikir adedi 170’dir. Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece sabaha karşı gün doğarken zikretmelisiniz.  Akşam namazını eda ettikten sonra ise gece yarısı vakti aralığında okumalısınız. Bu şekilde şifayı bulacaksınız.

Uyuşturucudan Kurtulmak İçin El Kuddus Esmaül Hüsna İşe Yarar Mı?

Kişinin uyuşturucuya bağımlı olduğu beden sıcaklığı artışından, iştahsızlıktan, kalp atışında yükselmeden, duygu durum bozukluğu, göz bebeklerinde büyüme, maddelere ulaşamadığında halsizlik ve bitkinlik oluşur. Uyuşturucudan kurtulmak için Esmaül Hüsna okumak istiyorsanız Allah’ın El Kuddus ismini 170 kere tekrarlamanız gerekir.

Uyuşturucu bağımlılığı yaşayan kişi psikolojik olarak etkilendiği gibi fiziksel olarak da büyük olumsuz etkileri üzerinde taşır. Madde kullanımının tesirinin geçmesinin sonrasında kişide duygu durum bozukluğu, kas ağrıları ve ishal görülür. Ya Kuddus ismini sabah ezanından sonra 50 kez okumalısınız. Bu şekilde maneviyatınız güçlenir ve bağımlılıklardan kurtulma için isteğiniz artar.

El Kuddus Anlamı Nedir?

El – Kuddüs ismi tüm övgüleri üzerine olan ve her türlü eksiklikten uzak olan ve kemal sıfatlarının hepsini kendine toplamış olan anlamındadır. Her türlü kusurdan arınmış olmak, temiz olmak anlamındadır. Acizlikten, hatalardan ve gafletten uzak anlamlarını taşır.

Kuddüs kelimesi kutsal sözcüğü ile aynı kökten türemiş olan bir kelimedir. Esmaül Hüsna’da olan diğer isimler gibi El Kuddüs adının da birden fazla anlamı bulunur. Bu Esma’yı Perşembe ve Cuma günlerinde sabaha karşı okumalısınız. Sabah namazı ve yatsı namazından sonra 50’şer defa zikretmelisiniz.  Bu zikir sizi manevi olarak rahatlatır ve bağımlılıklarınızdan kurtulabilmeniz için bir kapı aralar.

Zikir çekmeyi bırakmamalı ve bağımlılığınız tamamen geçene kadar tedavinin yanı sıra zikir çekmelisiniz. Bu şekilde kendinizi daha ferahlamış ve rahatlamış hissedersiniz. Bağımlılığınızı terk edebilmek için ihtiyacınız olan güç Allah’ın El Kuddüs ismi ile birlikte size gelecektir. Bu süreçte tabiî ki asla tedavinizi aksatmamalı ve yarım bırakmamalısınız.