Vesveseden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Vesveseden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vesvese işkil ve şüphe kelimeleri ile eş anlamlıdır ve dilimize Arapça’dan geçmiştir. Vesvese kuruntu sözcüğü yerine de kullanılır. Vesvese asılsız düşüncelerin kalbe yerleşerek kişiyi ibadetinden alıkoymasıdır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Vesveseden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
130 okunma
Vesveseden Kurtulmak İçin Esmaül Hüsna

Vesvese şeytanın kalbe soktuğu huzursuzluk veren düşüncelerdir. Vesvese her insana farklı şekillerde gelir. Günahkâr bir insana tövbe etmesinin gereksiz olduğu şeklinde vesvese gelirken ibadet eden birine ibadete gerek yok sen zaten cennetliksin şeklinde gelir.

Vesveselerin ortak özellikleri ise kalbe şeytan tarafından verilmesidir. Müslüman kişiler bu kuruntulara kulak asmamalı ve kendisini ibadet yapmasından alıkoyacak ve imanın zayıflamasına neden olacak şeylerden kaçınmalıdır. Vesvese hakkında şunları bilmelisiniz;

  • İslam alimlerinin bazılarına göre vesvese nedeni şeytandır ve şeytan insanları gerçekle ilgili olmayan düşüncelere inandırmaya çalışır.
  • Şeytanın bunu yapmasının amacı ise kişiye ahreti ve allah’ı unutturmaktır.
  • Vesveseden kurtulmanın yolu ise Allah için yapılan ibadete devam etmek ve Esmaül Hüsna’daki isimleri zikretmektir.
  • Vesvese kandırmaca ve şüpheden ibarettir ve bu nedenle de anlaşılması oldukça kolaydır.
  • Felak ve Nas sureleri vesveselerin kalpten çıkmasına yardımcı olur.

Vesvese Türleri

İnsanın zihninde kendi iradesi olmadan beliren ve kişinin kötü ya da faydasız davranışlar yapmasını sağlayacak olan düşüncedir. Kaynağı belirsiz kuruntu, şüphe ve fikirdir. Vesveseye kapılan kişi kendi içinde gizliden gizliye konuşur. Vesveseler şu şekildedir;

  • Şeytan tarafından insanın içerisine atılan durduk yere gelen korkular.
  • İnsanın içine doğarak bir şeyi yapıp yapmama konusunda onun tereddüt etmesini sağlayan şey.
  • Aşırı ihtiyat ve sakınmadan kaynaklanan ve kişinin yaptığı bir şeyi yapmadığını düşünmesine neden olan düşünceler.
  • Akla karşı üstün gelerek kişinin akıl dengesini bozan tereddüt etmeler.
  • Vesvese genel olarak din dışı, kötü ve ahlak dışı davranışlara yönelten bir iç düşüncedir. Vesvesenin kaynağı ise şeytandır. İçe doğan konuşmalar olarak kendisini gösteren vesveseler eyleme dökülmediği sürece bu durumu yaşayan kişiler dini olarak sorumlu tutulmaz.

Vesvese çeşitleri; İmam Gazali’nin tespitlerine göre vesvese veren şeytan kişiye 3 farklı şekilde vesvese verir.

Vesvese’nin çeşitleri;

Gerçek ile gerçek olmayanı birbirine karıştırmak için verilen vesvese; bu vesvese kişiye dünya nimetlerini çok süslü şekilde gösterir. Bunlardan mahrum olmaması gerektiğini öğütler ve hayatın da uzun olduğunu ve hayat süresince bunların eksik olmasının ona acı vereceğini söyler.

Şehvet ve arzu için kişiyi tahrik eden vesveseler. Bu vesveseleri yok etmenin yolu ise vesvesenin kişiyi sevk ettiği eylemin Allah’a isyan olduğu bilincinde olmaktır. Allah’a karşı isyan etmenin çirkinliğini anlamak kişinin vesveselerden kurtulmasını sağlar.

Namaz dışında düşünmek ile gelen vesveselerde kişi zikre yönelmek isterken dünyaya ait olan başka işlere yönelmesi ile olur. Vesveseye kapılan kişiler kalplerini iki bölüme ayrılmış olarak görür.

Vesvese insanın içerisinde biranda gelen kötü düşüncelerdir. Vesvesenin temel bir kaynağı bulunmaz ve çoğu zaman güçsüzlük, korku ve yalnızlıktan gelir. Vesvese irade dışında gerçekleşir ve insandan kolay şekilde uzaklaşmaz. Bunun için bolca dua okumalı ve iyi şeyler düşünmelisiniz. Dini olarak vesvese nefsin ya da şeytanın insana zararlı ve kötü telkinler vermesidir.

Şeytandan veya nefisten gelen dine aykırı davranışları getiren telkinlerdir. Şeytan insanın içerisine verdiği saptırıcı düşünceler, tereddüt ve şüpheler vesvese olarak isimlendirilir. Vesvese dua ve zikir ile birlikte azalır ve tamamen yok olur. Vesveseden kurtulmak için Esmaül Hüsna El – Muksit zikrederek vesveselerden kurtulabilirsiniz.

“Amentü billahi ve rusülihi hüve’l evvelü ve’l ahirü ve’z zahirü ve batinü ve hüve bi külli şey’in alim” duasını okumalısınız. Bu vesveselerden korunmak ve kurtulmak için dünyevi işlerden uzaklaşmak ve Allah’a yakınlaşmak gerekir. Vesvese duası ile kuruntulardan ve kötülüklerden kurtulabilirsiniz.

Vesveseden kurtulmak için Esmaül Hüsna zikretmeniz size yardımcı olacaktır. Allah’ın El – Muksit ismini zikrederek yaşadığınız vesveselerden kurtulabilirsiniz.  Bu şekilde şeytani şüphenin kalbinizden uzak durmasını sağlarsınız.

Vesveseden Kurtulmak İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Günlük yaşamda kişilerin en büyük sıkıntı çektiği durum vesvesedir. Vesveseler kişilerin kendi içlerinden duyduğu ve onlara rahatsızlık veren telkinlerdir. Bunların şeytan tarafından verildiğine ve kişiyi doğrudan uzaklaştırmaya çalıştığına inanılır.

Vesvelerden kurtulmak için Allah’a yönelmeniz gerekir. İbadet etmek ve zikir çekmek vesveselerin kişinin peşini bırakmasına yardımcı olur. Vesveseden kurtulmak için Esmaül Hüsna El Muksit esmasını zikretmeli ve size vesvese verecek olan konulardan uzak durmalısınız.

Vesveselerden kurtulmak ve rahatlamak için okuyabileceğiniz vesvese duası; “Amentü billahi ve ruslihi hüve’l evvelü hüve’l ahirü ve’z zahirü ve’l batinü ve hüve bi külli şey’in alim” okuyarak vesveselerden uzaklaşabilirsiniz.

Vesvese geldiğinde yapılabilecek olan en iyi şey gelen düşünceleri önemsememeye çalışmaktır. Vesveseden etkilenmemek için Allah’ın ismini zikretmelisiniz. Bu şekilde vesveseler sizi etkilemeyecek ve daha kolay şekilde bu kötü düşüncelerden kurtulacaksınız. Dilerseniz şu duaları da okuyabilirsiniz; https://sartlari.com/vesveseden-kurtulmak-icin-dua/

Vesveseden Kurtulmak İçin El – Muksit Esmaül Hüsna işe Yarar Mı?

Allah’ın güzel isimlerinden biri olan El – Muksit ismini tekrar etmeniz sizi vesveselerden uzak tutacaktır. El muksit zikrini günün her saatinde çekebilirsiniz. Ya Muksit ismini sabah namazında çekmek sizi daha rahatlamış hissettirecektir. El – Muksit esmasını 209 kez tekrarlamanız gerekir. Bu şekilde içinize düşen şüphe ve kuruntulardan kolay şekilde kurtulabilirsiniz.

Vesvese geldiği zaman El – Muksit esmasını tekrarlamanız bu vesveseden kolay şekilde kurtulabilmenizi sağlar. Akşamları yatmadan önce ve sabahları gözünüzü açtığınız gibi zikir çekmeniz gün içerisinde manevi olarak rahat hissetmenize ve vesveselerin sizi terk etmesine yardımcı olur. Vesveseden kurtulmak için Esmaül Hüsna okumanızın sizi rahatlatmaya yönelik etkisi büyüktür.

El – Muksit Anlamı Ne?

El – Muksit Allah’ın güzel isimlerindendir. El – Muksit isminin anlamı bütün işleri düzen içerisinde yürüten, işleri denk ve birbirine uygun, adil olan, yarattıklarının hiçbirine eziyet, haksızlık, zulüm ve cefa etmeyen şeklindedir. El – Muksit ismi Kuran’da birçok yerde geçer. Vesveseden kurtulmak için Esmaül Hüsna El – Muksit adını zikrederek tüm sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.