Ağlatan Dua - Şartları Neler

Ağlatan Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Ağlatan Dua
10 Ekim 2021
165 okunma
Ağlatan Dua
Okuma süresi: 2 dakika

İnsanlar kendileri ile arasında bağ kurdukları şey için duygusallaşmaktadır. Özellikle konu müslümanlık ve İslam dini olduğunda neredeyse çoğu müslüman dua ederken ağlamaktadır. Bunun birçok sebebi vardır. Kimi zaman dini duygularının kabarmasından dolayı ağlayabilir insanlar.

Öncelikle dua etmek insanın içini yatıştıran bir eylemdir. Böylesine rahatlatıcı ve yüreğe su serpici eylemi gerçekleştiren kişiler, rahatlamaktatır. Ancak dua ederken kişinin kendini tam olarak yansıtabilmesi ve aktarabilmesi gerekmektedir. Kendini olabildiğince açan ve içini dökebilen insanlar yüklerinden kurtulmuş gibi hissetmektedir. Dua ederek yükünden kurtulan insanlar huzura ve rahatlığa kavuşur.

Hangi duanın ağlatan dua olacağı kişinin dertlerine, sıkıntılarına, acılarına ve yaşanmışlıklarına bağlıdır. Özünde herkesin farklı dulara ağlayabilmesi doğal bir durumdur. Ancak bazı duaları duyan insanlar gözyaşlarını saklayamaz ve dua ile bir bütün olduğunu düşünür. Çoğunlukla yaşanmışlığından ve Allah sevgisinden kaynaklı olan bu durum birçok kişide görülür.

Ağlatan dua ve sure olarak en çok bilinen sure, İnşirah suresidir. İnşirah suresi, iç sıkıntılarını, dertlerini ve bunalmışlıklarına giderir. Ancak haftanın her günü 70 kez okunmalı ve sürekli olarak okumaya devam edilmelidir. İnşirah suresini okumayı alışkanlık haline getiren kişilerin yürekleri ve kalpleri mutluluğa ve huzura erecektir. Aynı zamanda Ayetel Kürsi suresini okumayı alışkanlık haline getiren kişiler de huzurlu ve güvenli hissederler.

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.

Senin için bağrını açmadık mı?

İndirmedik mi senden o yükünü?

O sırtında gıcırdamakta olan (ve bu şekilde sana eziyet veren) yükünü?

Senin şanını yüceltmedik mi?

Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylık var.

Evet o zorlukla beraber bir kolaylık var!

O halde boş kaldığında yine kalk yorul!

Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!

Allah'a karşı nasıl dua edilir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Vefat edenler icin hangi sure okunur?
Ölen kişi defnedildikten sonra yakınları Yasin, Tebareke, Amenerrasulü ve Rad surelerini okuyabilir. Dünyada bıraktıkları kimselerin onun adına yapacakları hayırdan ölen kimse faydalanabilecektir. Ölü kişiye dua ve sure okumak faydalı iken hatim indirmek daha efdaldir.
Evlatlarımız için nasıl dua etmeliyiz?
Allah’ım yavrularımızı Kur’an’ı, Senin razı olacağın okuyan anlayan yaşayan kullarından eyle. Kur’an’ı hayatlarının merkezine almayı,hayatlarının her aşamasında onu rehber edinmelerini,Kur’an’a hizmet etmeyi nasip et. Ey yerlerin ve göklerin Rabbi! yavrularımızı imanla yaşat imanla öldür.
Dua etmek kaderi değiştirir mi?
Dua takdirin bir parçasıdır. Allah, ezelî ilmiyle kulun yapacağı duayı bildiği için kaderini ona göre şekillendirmektedir. Dolayısıyla dua, diğer sebepler gibi bir sebeptir. Başka bir ifadeyle dua sonucunda bir değişikliğin olmasını Allah dilemişse bu değişiklik, hayır veya şer olarak ortaya çıkmaktadır.
Hz Peygamberimiz nasıl dua ederdi kısaca?
Sabah olur, gün başlar, Peygamber Efendimiz şöyle dua ederdi: “Allah’ım! … Gün boyunca, her işinde Allah’ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.s), daima O’na dayanır, güvenir ve “Allah’ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” diye dua ederdi. “Allah’ım!

İlginizi Çekilebilir;

Ağlatan Sözler | Ağlatan Sözler 2021

En Son Örgü Patik Modelleri | Patik Modeli

Dua Sözleri