Anne Sütünün Mucizevi Faydaları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika

Anne sütünün yetişkinlere faydaları, anne sütünün buyuk insana faydası, anne sütünün cilde faydaları, anne sütü yüze sürenler, anne sütünün bebeğe faydaları, anne sütünün faydaları nelerdir

Anasayfa > Genel > Anne Sütünün Mucizevi Faydaları
01 Temmuz 2019
178 okunma
Anne Sütünün Mucizevi Faydaları
Okuma süresi: 2 dakika

Anne sütünün içerisinde çok fazla yağ, mineral, karbonhidrat vitamin ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinler bulunmaktadır. Bunun yanında anne ile bebeğin doğaüstü bağlantısını da sağlamaktadır. Uzmanlar en az 6 ay anne sütü ile bebeklerin beslenmesi gerektiğini söylemektedir. Anne sütünün yararları saymakla bitmez.

Anne Sütünün Bebeğe Etkileri Nelerdir?

  1. Bebeği enfeksiyonlara karşı korur

İçerisinde ki özel enzimler bebeğin bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. İlk 6 ay anne sütü ile beslenen çocuklarda suçiçeği, kızamık gibi hastalıkları engeller. Üst solunum yolu ve idrar yollarını da rahatsızlıklardan korur.

  1. Obeziteyi önler

Bebeklere doygunluk hissini verdiğinden bebeğin ideal kilosuna ulaşmasını sağlıyor.

  1. Daha zeki bebekler

Özellikle erken doğan bebeklerde bu fark ortaya çıkarken yağ asitleri ve mineraller ile bebeğin IQ seviyesi yükseliyor. Anne sütü ile beslenen çocuklar öğrenim hayatında daha başarılı oluyor ve konsantrasyon problemleri yaşamıyor.

  1. Diyabet riskini azaltır

Diyabetin son yıllarda çocuklarda görülme olasılığı arttı. Bu artışı uzmanlar anne sütü ile yeteri kadar beslenmeyen çocukların artmasına bağlıyor. Anne sütünde yağ yakıcı enzimler kilo artışını dengelerken aynı zamanda diyabetten koruyan beslenme düzenini sağlıyor.

  1. Bebeklerde reflü’yü engelliyor

İçerisinde ki demir, yağ ve karbonhidratlar ile mide asidi her zaman belirli bir seviyede kalıyor ve ergenliğe kadar çocuğun mide duvarını korumasına yardımcı oluyor.

  1. Astımdan koruyor

Anne sütünde ki yararlı bakteriler bebeğin bağırsaklarını destekliyor ve alerji maddeleri daha çabuk emiliyor. Bu sayede astım ve egzama sorunlarını bebek yaşamıyor.

  1. Bebeğe psikolojik destek veriyor

Bebeğin dünyaya ve ailesine alışması ve güvenmesi için önemli bir role sahiptir. Her ağladığında annesini yanında görmesi ve karnının doyması daha güvenli bebeklerin yetişmesini sağlıyor.

Yetişkinlere Anne Sütünün Faydası Var mı?

Uzmanlar anne sütünün en fazla faydasının yeni doğan bebeklere olduğunu kabul eder. Yetişkinlere faydaları ise tartışmalıdır. Bazı uzmanlar psikolojik olarak yetişkinlerin kendini iyi hissettiğini söylerken bazı uzmanlar özellikle kanser hastalarının anne sütü içmelerini tavsiye ediyor.  Dermatologlar ise anne sütünün içilmesinden ziyade yüze pamuk yardımı ile sürülmesinin cildi yenileyeceğini ve gözeneklerin sıkılaşacağı yönünde görüşleri bulunmaktadır.