Arabaya Binerken Okunacak Dua - Şartları Neler

Arabaya Binerken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Arabaya Binerken Okunacak Dua
10 Ekim 2021
187 okunma
Arabaya Binerken Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Seyahat gerçekleştirecek kişiler, özellikle uzun yol gidecek veya gece yolculuk edecek kişiler kazadan ve beladan korkmaktadır. Günümüzde insanlar ne kadar dikkatli olursa olsun kalabalık nüfus ve dikkatsiz sürücülerden kaynaklı olarak kendisini bir kazanın içinde bulabilmektedir.

Yola çıkmadan önce anne ve babanıza kötü davranmamalı, helalliklerini almalı ve asi davranışlarda bulunmamak gerekir. Ayrıca borcu olan kişilerin borçlarını ödemesi, ödünç aldığı eşyayı sahibine iletmesi, çocuk sevindirmesi, sadaka vermesi, kul hakkı üzerinde kalmaması için hellalik istemeli ve çevresindeki kişiler ile vedalaşmalıdır. Rivayetlere göre yola çıkacak kişinin evde çıkmadan önce iki rekat namaz kılması da onu kazadan ve beladan korumaktadır.

Yola çıkmadan önce vücut temizliğini yapmalı ve abdest almalıyız. Ardından arabaya binerken okunacak dua ve sure ne ise onları okumalıyız. Okunan dua ve sureler o arabayı ve içindeki insanları korur ve beladan korudur. Arabaya binerken okunacak dua çok sayıda bulunmaktadır. Öncelikle 7 kez Ayetel Kürsi suresi okunabilir. İhlas Suresi okunabilir. Ardından kalpten olacak bir şekilde Allah’a sevdiklerimizi ve kendimizi koruması için dua edebiliriz.

Arabaya binmeden önce abdest alıp iki rekat namaz kılmalı ardından ise arabaya binilmelidir. Arabadayken de Ayetel Kürsi, İhlas gibi sureleri çokca okuyarak Allah’ın adı zikredilmelidir. Ayrıca tesbih de çekilebilir. Sonrasında Zuhruv suresinden ayetler okunması uygun olacaktır.

“Muhakkak ki biz, Rabbimize mutlaka dönecek olanlarız.” (Zuhruv suresi 14. ayet)

Arabaya binerken okunacak dua nedir?
Aracınıza biner binmez mutlaka bu duayı okuyarak yola çıkın. Okunuşu: Bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ inne rabbî leğafûru’r-rahîm Mânası: O’nun yürümesi ve durması Allah’ın adıyladır. Rabbim bağışlar ve merhamet eder.
Yola cikinca hangi dua okunur?
Bir yolculuğa çıkmadan önce en çok okunan dua şudur: “Sübhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.” Bu dua, biz layık olmadığımız halde, Allah’ın bizim yanımızda olduğu manasına gelmektedir.
Paranın bereketlenmesi için hangi dua okunur?
Lâ ilâhe illallahül melikül hakkul mübin. Muhammedü-Resülüllahi sadikul va’dil emin. Ya Rabbi, Ya Rabbi, Ya Hayyu, Ya Kayyum, Ya zel Celali vel İkram. Es’elüke ya Rabbel arşil azimi en yerzükani rizkan halalen tayyiben birahmetike ya erhamer Rahimin.
Günlük Dualar nelerdir?
İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr.
Yatmadan önce hangi duaları okumalıyız?
Uyumadan önce sabah ve akşam zikirleri her zaman için düzenli okunmalıdır. Okunuşu; Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce’tü zahri ileyke,rağbeten ve rehbeten ileyke,la melcee ve la menca minke illa ileyke.

İlginizi Çekilebilir;

 

Arabaya Binerken Okunacak Dua | Otomobile Binmeden Hangi Dua Okunmalıdır

Araba Sözleri | Araba Sözleri 2021

Uzun Yola Çıkarken Okunacak Dua

Vasıtaya Binerken Okunacak Dua

Uçağa Binerken Okunacak Dua