Uçağa Binerken Okunacak Dua - Şartları Neler

Uçağa Binerken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Uçağa binerken okunacak dua fazileti, uçağa binerken okunacak dua nedir, uçağa binerken okunacak dua sıralaması, uçağa binerken okunacak dua türkçe, uçağa binerken okunacak dua vaaz içeriktedir.

Anasayfa > Genel > Uçağa Binerken Okunacak Dua
01 Ocak 2021
1.291 okunma
Uçağa Binerken Okunacak Dua

Uçağa binerken okunacak dua Hud Suresi’nin 41. ayetidir. İslamiyet bir yolculuğa çıkarken kişilerin yapması gereken belli davranış biçimlerini öğütlemektedir. İslamiyet inancı, kişinin yaşamının her anına kendi dini inancı ile yaklaşmasını, yaşamının her alanında dininin gerekliliklerini yerine getirmesi gerektiğini söyler.

Peki, uçağa binerken okunacak dua nedir?

Uyumadan veya uyanınca, bir işe başlamadan ya da bir işin sonucunda, evden çıkarken ya da eve girerken Allah’ın adını anmalı, onun buyruklarına uygun davranmalıdır. Uçak, vapur gibi binek araçlarının kullanılması da aynı şekildedir. Uçağa binerken kişinin dua etmesi, Allah’a dönmesi önemlidir.   Bu makalemizde uçağa binmeden okunacak, okunması gereken duaları sizler için derledik.

Hangi dualar uçağa binmeden okunmalıdır?

İslamiyet inancı dua etmek dışında da, Müslümanların evden çıkmadan önce, uzun bir yola çıkmadan önce ya da bir binek aracı ile seyahat etmeden önce yapması gereken bazı davranışlar olduğunu söylemektedir. Bunlardan biri iki rekat namaz kılmaktadır.

Kişi, öncelikle var ise kaza namazı kılmalıdır. Farz namazların vaktinde kılınmaması sonucu bir kolaylık olarak sağlanmış farz namazları islamiyet inancında oldukça önemlidir. Kişinin, uzun bir yolculuğa çıkmadan ya da bir binek aracılığı ile seyahat etmeden var ise kaza namazlarını kılması gerekir. Kaza namazı olmayan kişinin, iki rekat namaz kılması hayırlıdır. Uçağa binmeden, bir yola çıkmadan ya da genel olarak evden çıkmadan kılınan iki rekat namaz yol boyunca, kişinin attığı her adımda onu kazalardan ve belalardan koruyacaktır. Kişi aynı şekide bir yolculuğun sonunda eve geldiğinde iki rekat namaz kılarsa bu namaz onu  içerideki kötülüklerden koruyacaktır.

Vasıta kullanırken dua okumak

Uçağa binerken okunacak dua hangisidir? Hangi duaları uçağa binerken okumak hayırlıdır? Uçak, vapur, otobüs gibi ulaşım araçlarına binerken dua okumak Müslüman kişinin hayrınadır. Kişi, başına gelebilecek her türlü kaza, bela ve talihsizliklerden Allah’a sığınmalıdır. Bu sebeple kişilerin uçağa binmeden dua etmeleri gerekir. Uçağa binmeden okunabilecek birçok dua bulunur. Bunlardan en önemlisi Ayet-el Kürsidir. Ayet-el Kürsi okumak kişiyi kazalardan belalardan ve türlü kötülüklerden koruyacaktır. Bunun dışında Hud Suresi’nin 41. ayeti okunmalıdır. 

İşte Uçağa Binerken Okunacak Dua

Ve kâlerkebû fîhâ bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ, inne rabbî le gafûrun rahîm(rahîmun).

“Ve ona binin. Onun yüzmesi ve demir atması (durması) Allah’ın adıyladır. Muhakkak ki benim Rabbim mutlaka Gafûr’dur (mağfiret eden), Rahîm’dir (rahmet nuru gönderen).”

Uçak korkusunu yenmek için ne yapılmalı?
Sizi rahatlatacak olan kişisel bir eşyanız varsa yanınızda bulundurmanız veya rahatlatıcı müzikler dinlemeniz yolculuğu daha kolay geçirmenize yardımcı olacaktır. Uçuş esnasında film veya dizi izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak, oyun oynamak gibi aktiviteler korkunuzdan uzaklaşmanızı sağlayacaktır.
Uçak korkusu kalp krizine neden olur mu?
Uzmanlara göre; uçağa binmeye korkan kişilerin, kronik bir rahatsızlığı varsa, uçakla seyahat etmeleri konusunda ısrarcı olmamakta fayda var. Sağlıklı insanların bile bu fobiler sonucunda kalp krizi geçirme riski artabiliyor.
Uçak inerken ne hissedilir?
g force’tur. vücudunuzun ağırlığının katını hissetmeniz olayıdır. normalde dünyanın kütlesi nedeni ile şu an üstünüze 1.0g kuvvet uygulanmakta.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/arabaya-binerken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/vasitaya-binerken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/yurtdisina-gideceklere-oneriler/

https://sartlari.com/gelin-evden-cikarken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/uzun-yola-cikarken-okunacak-dua/