Ateşli Çocuğa Okunacak Dua | Ateşli çocuğa okunacak en etkili dua diyanet - Şartları Neler

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua | Ateşli çocuğa okunacak en etkili dua diyanet

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Ateşli cocuga okunacak en etkili dua diyanet, ateşli çocuğa okunacak dua, ateşli çocuğa okunacak dua fazileti, ateşli çocuğa okunacak dua sıralaması, ateşli çocuğa okunacak dua Türkçe hakkında bilgiler içerikte.

Anasayfa > Genel > Ateşli Çocuğa Okunacak Dua | Ateşli çocuğa okunacak en etkili dua diyanet
10 Ocak 2021
2.632 okunma
Ateşli Çocuğa Okunacak Dua | Ateşli çocuğa okunacak en etkili dua diyanet

Ateşli çocuğa okunacak dua,Buari Maraz duasıdır. Şifa olarak çocuğun yakınları bu duayı okur. Dua ile Allah (c.c.)’ den yardım istenir ve yakarışta bulunulur. Allah (c.c.) ile iletişim kurup, O’ndan yardım isterken dua ile anlatılır. Duanın gücüne inanmak önemlidir.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Gücü

Ateşli bir çocuğa ya da yetişkine dua okuyarak ferahlık ile sakinleştiği görülür. Aynı zamanda dua ile birlikte kişinin ateşi de zaman içerisinde düşer. Fakat dua okurken aynı zamanda bir doktora gidilmesi de önemlidir. Kalpten inanarak ve samimi bir şekilde edilen dua oldukça faydalı olur. Gün içerisinde Rabbinden istenilen dualar sıkıntıların kaybolmasını sağlar. Allah kullarına O’ndan yardım istemesini buyurmuştur.

O yüzden içten bir şekilde inanarak edilen dua kabul bulacaktır. Ateş, bir kişinin vücudunda ani bir şekilde yükselen bir rahatsızlıktır. Çocuk, genç, yetişkin, yaşlı farketmeden ateşinin yükselebileceği bir rahatsızlık olan yüksek ateş, genellikle çocuklarda daha zararlı olabilir. Çocukların havale geçirmesine sebep olan yüksek ateş oldukça zararlıdır. Ateşli çocuk için okunacak dua onu rahatlatırken aynı zamanda sakinleşmesini sağlar.

Ateşli Bir Çocuğa Okunan Dua

Duayı okumaya başlamadan önce abdest alınması gerekir ve dua besmele çekerek okunur. Dua okunurken inanmak ve içten bir şekilde okunması önemlidir. Ateşli hasta bir çocuğa okunan dua, onun ağrı ve sızılarının geçmesini, ateşinin yavaş yavaş azalmasını sağlar. Sessiz bir şekilde içten bir dua ile birlikte ateşli bir çocuğa okunan dua ile birlikte bir rahatlamayla kendisini iyi hisseder. Gün içerisinde karşılaşılan her durumda duanın gücüne sığınılır. Anne baba çocukları için dua ederek onların mutlu ve huzurlu bir yaşamları olmasını ister. Hastalıkta ve sağlıkta edilen dualar şifa niyetine olur. Ateşli çocuk için okunan dua da bu konuda büyük bir yardım isteği olur. Peygamber Efendimizin de bir hadisinde buyurduğu gibi Allah duada ısrarcı olan Müslümanlarını sever şeklinde buyurmuştur. Anne ve baba ,çocuğu rahatsızken ve hastalıkla mücadele ederken Allah’tan dualarını esirgememeleri gerekir. Böyle bir durumda içten, samimi ve inanarak edilen bir dua kesinlikle kabul olur.

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Nedir?

Ateşli çocuğa okunacak dua olan, Buari Maraz duasıdır. Şöyle ki;

Ya Rabb beni affet, bana rahmet eyle ve beni refîk-i a’lâya ilhak eyle

Çocuğun Ateşini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyım?
Hafif ılık su ile duş almak. Ateş düşürücü ilaç içmek. Bol bol su içmek. Nefes alabilmek için burnunuzu açık tutun. Soğuk bez ile koltuk altı bölgesine aralıklarla kompres uygulayın. Oda sıcaklığını düşürmek. Bulunduğunuz ortamdan dışarı çıkın, temiz hava alın.
Çocukların Ateşi Çıktığı Zaman Ne Yapmamız Lazım?
Çocuğunuzun normalden fazla sıvı almasına, susuz kalmamasına dikkat edin. Eğer ateş çok yüksek değilse ve çocuğunuz kendini kötü hissetmiyorsa, ilaç vermeden önce ılık bir duş (29-32 °C) aldırın. Bulunduğu odayı serin tutun (21-22 °C civarında olmalı), mümkün olduğunca ince ve pamuklu giysiler giydirin.
Yüksek Ateşte Ne Yapılması Gerekir?
Çocuğun bulunduğu ortam serinletilmeli, oda ısısı 21-22 derecede tutulmalıdır. Çocuğun üzerinde hafif ve gevşek giysiler olmalı, kalın örtülerle üzeri örtülmemelidir. 3. Islak ılık bezlerle kompres yapılmalıdır. Ateş, vücutta sıvı kaybına yol açar; bu nedenle bol ılık sıvı gıda verilmelidir.
Ateşlenen Bebek İçin Ne Yapılmalı?
Çocuklarda ateş nasıl düşürülür? Ateşi düşürmek için özellikle soğuk uygulama dediğimiz (ancak çok soğuk olmaması gerekiyor) soğuk havlulularla vücudun silinmesi ya da ılık duş alınması gibi uygulamalar yapılabilir. Bununla birlikte ortam ısısı yüksekse düşürülmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir;

 

https://sartlari.com/atesli-cocuga-okunacak-dua-ates-dusurmek-icin-ayet/

https://sartlari.com/icten-sozler/

https://sartlari.com/cocuklarda-atesi-dusurmek-icin-ne-yapmali/

https://sartlari.com/cocuk-ateslenmesi-nasil-gecer/

https://sartlari.com/category/guzel-sozler-guzel-sozler/sevgiliye-sozler/