Belediye Başkanları Neden İstifa Ediyor?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Türkiye belediye başkanları listesi 2019, 81 il belediye başkanları listesi 2019, belediye başkanları istifa, istifa eden belediye başkanları

Anasayfa > Genel > Belediye Başkanları Neden İstifa Ediyor?
14 Şubat 2019
301 okunma
Belediye Başkanları Neden İstifa Ediyor?
Okuma süresi: < 1 dakika

Belediye başkanı ne iş yapar? Belediye başkanları neden istifa ediyor? Belediye başkanları, belediyenin bütün iç yapısından sorumlu olan ve de seçim yöntemiyle yönetime geçen kişidir. Belediye başkanları; il, ilçe, beldede bulunmakta olan ve de devlete bağlı olarak çalışan belediyelerin en büyük yetkisine sahip olan tüzel kişilerdir. Belediye başkanları seçimle görev başına getirilir. Seçimden sonra en yüksek oyu alan bağımsız veya siyasi aday o zamandan itibaren belediye başkanı olarak göreve başlar ve 5 sene boyunca göreve devam eder. 5 sene sonrasında gelecek olan seçimle yeniden oy kullanılır ve belediye başkanı belirlenir.

Belediye başkanları neden istifa ediyor?

Belediye başkanları neden istifa ediyor? Belediye başkanları seçimle göreve getirilen ve bir sorun olmadığı sürece 5 yıl boyunca görevlerini sürdürebilen belediyelerin en yetkili tüzel kişileridir. 5 yıl sonunda yeni seçimler yapılır ve en yüksek oyu alan belediye başkanı seçilir. Son zamanlarda belediye başkanlarının ardı ardına istifa etmeleri dikkat çekti. Söz konusu durum için net bir açıklama olmamakla birlikte, görevlerini en iyi şekilde gerçekleştirememeleri, sorumluluk alamamaları gibi durumlar öne sürüldü. Bir oy politikası da olabilecek çeşitli konuşmalar yapılıyor.

Belediye başkanları görevden nasıl alınır?

  • Gerekli görülmesi halinde kanunlar doğrultusunda görevden alınabilirler.
  • Bir mazeret göstermeden 20 gün görevlerini yerine getirmezlerse
  • Meclisin feshini sağlayacak olan bir harekette bulunurlarsa
  • Görevlerini kötüye kullanırlarsa
  • Deneti komisyonu tarafından hakkında suç belirlenirse
  • Faaliyet raporlarında yetersizlik durumu varsa
  • Belediye meclisinin feshi yapılırsa

Tüm bu süreçler belediye başkanlarının görevden alınması için yeterli sebep olup, kanun gereğince bu durumlarda belediye başkanları görevden alınabilir.

Belediye başkanlığı seçimleri ne kadar sürede bir olur?

Belediye başkanları seçimle halk tarafından belirlenir. Seçimler 5 yılda bir gerçekleşmekte olup, belediyelerin en yetkili tüzel kişileridir. 5 yıl görevden sonra belediye başkanlığı için yeniden seçim yapılır ve en çok oyu alan belediye başkanlığı görevinin başına gelir.