Bir İşe Başlarken Okunacak Dua - Şartları Neler

Bir İşe Başlarken Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Bir işe başlarken hayırlı olması için okunacak dua, bir işe başlarken kolay olması için okunacak dua, bir işe başlarken okunacak dua arapça, bir işe başlarken okunacak dua fazileti, bir işe başlarken okunacak dua nedir detaylar içerikte.

Anasayfa > Genel > Bir İşe Başlarken Okunacak Dua
05 Ocak 2021
527 okunma
Bir İşe Başlarken Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Her ne olursa olsun bir işe başlarken yüce Allah’ın adını anmak, o işi hayırla başlamasını ve hayırla devam etmesini istemek, dilemek kişinin işlerini kolaylaştıracak ve yolunu açacaktır. Peki bir işe başlarken okunacak dua nedir? Bir işe başlarken nasıl dua etmeliyiz?

Bir İşe Başlarken Okunacak Dualar Hangileri?

İnsanlar günlük yaşamın koşturmacası içinde zaman zaman heyecan ve panik havası içinde istedikleri bir şeyin hayrını veya şerrini düşünmeden o işin başarıya ulaşması için didiniyorlar. Ancak bir işe başlarken veya daha o iş olmadan onun hakkında bir şey umarken hayırlısı ise olsun demeyi dilimizden bırakmamalı, hayırlısı değilse o işin bizden uzak durmasını istemeyi unutmamalıyız. Her iş Allah’ın isteğiyle olur, o ol demezse hiçbir şey olmaz. Tüm bunların bilinciyle bir işe başlarken duayı dilden bırakmamalı, şükür hep dilimizin ucunda olmalıdır.

Hayatta birçok iş zorluğuyla birlikte gelmektedir. İnsan o işe başlarken bu zorlukları, o işin getirebileceği sıkıntıları da kabul ederek bunların hepsini omuzlayacağına olan güveniyle o işin bir parçası olmayı göz almalıdır. Her işte ve her durumda insanoğlu Allah’ın kapısında durmalı ve tüm zorlukları aşmak için onun rızasını istemelidir. Yalnızca ondan medet umanlar ferahlığa, bolluğa, kolaylıklara erişecektir. Her işi kolaylaştırmak, kapıları açmak yalnızca onun elindedir. Müslüman, bu dünyanın bir imtihan dünyası olduğunu asla aklından çıkarmamalı, karşısına çıkan zorluklara isyan etmemeli, başına gelen her şeyin hayırlı olduğuna dair inancını korumalıdır.

Hayır getirecek duaları dilimizden düşürmemek, bizler için çok büyük bir kazancın kapısını aralayacaktır. Bu kazanç her zaman maddi olmak zorunda değildir. Her zaman bu dünya için de olmak zorunda değildir. Edilen duanın karşılığı alınmadığından hayırlısının bu olduğu kabul edilmedilir. Hayırlısı değilse, gelişi hayır getirmeyecekse herhangi bir işin uzakta durması, gönlümüzden de silinmesi istenmelidir.

Hayrı ve şerri düşünmeden girilen işler, Allah’ın rahmeti istenmeden atılan adımlar hep bir eksik olacaktır. Bu yüzden bir işe başlarken hangi duayı etmemiz gerektiğini, işlerimizi kolaylaştırmak için hangi ayetin, hangi surenin okunması gerektiğini bilmek gerekmektedir. Her şeyden önce her işe besmele çekerek başlamayı unutmamak gerekir.

İşte Bir İşe Başlarken Okunacak Dua!

“ …Rabbişrahli sadri ve yessirli emri. Vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli.” / “…Rabbim! Gönlüme ferahlık ver. İşimi bana kolaylaştır. Dilimdeki tutukluğu çöz. Ki sözümü anlasınlar.” (Taha Suresi 25-28)

“Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr” / “Rabbim! İşlerimi kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim işlerimi hayırla sonuçlandır. Amin!”

Işinin rast gitmesi için hangi dua okunur?
Okunuşu: Allahümme inni es’elüke’s-sebate fi’l-emri ue’l-azlmete ‘ale’r-ruşdi. Ve es’elüke şükra ni’metike ve hüsne ‘ıbadeüke.Ve es’elüke Usanen sadikan ve kalben sellmen.Ve e’uzü bike min şerri ma ta’lemü.Ve es’elüke min Hayri ma ta’lemü.Ve estağfiruke mimma ta’lemü.
Ne yapacağını bilmediğin zaman okunacak dua?
O dua da şöyledir: La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbül’Arş-il-kerim. Anlamı: Allah’ım beni tüm sıkıntılarımdan kurtar. Şüphesiz sen her şeye gücü yetensin.
Günlük Dualar nelerdir?
Ey Hayy ve Kayyûm olan Allahım! Sen’in rahmetine iltica ediyor ve Sen’den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/sohbete-baslarken-okunacak-dua-rabbi-srahli/

https://sartlari.com/bir-isin-olmasi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/abdest-alirken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/eve-girerken-dua/

https://sartlari.com/nazar-degen-kisiye-okunacak-dua/