Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Nazar değen kişiye okunacak dua arapça, nazar değen bebeğe okunacak dua, nazardan kurtaran dualar, nazar değmesinde okunacak dualar, nazardan hasta olana okunacak dua, nazara karşı en etkili dua

Anasayfa > Genel > Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua
16 Şubat 2019
312 okunma
Nazar Değen Kişiye Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Nazar inancı, Anadolu’da binlerce yıldır süregelen bir inançtır. Negatif bir enerji olarak değerlendirilen nazara karşı,nazar değen kişiye okunacak dua vesilesi ile kötü enerji önlenmeye çalışılır. Kökeni eski Mısır’a dayanan, Ra’nın Gözü ya da Horos’un Gözü olarak da adlandırılan göz simgesi, göze karşı göz kavramıyla, nazara karı kullanılmış hala da kullanılmaya devam edilen objelerden biri olmuştur. Bu gün her yerde rastlanan göz simgesi, Antik Mısır döneminde belirli maden ve değerli taşlardan yapılmaktaydı. Şu an ise materyal gözetmeksizin bu simge kullanılır.

Nazar nedir?

Nazar kelimesi, Türkçe’ de kem göz manasına gelir. Karşıdaki kötü niyetli kişinin yaydığı ve insanı çeşitli şekillerde etkileyen bir enerjinin tanımı olarak kullanılır. Pozitif bilimler çerçevesinde değerlendirilmese de uzun yıllardır, güçlü bir inanış olma özelliğini korumuştur. Daha çok kıskançlık ile bağlantılı değerlendirilir.

İslam Dininde Nazarın Yeri nedir?

İslam dininde nazar, bazı hadislerde doğrudan yer alır. Ancak Kur’an-ı Kerim’de doğrudan nazar kelimesi geçmez.

Nazar Değen Kişiye Hangi Dua Okunur?

Nazar değen kişiye okunacak dualar şunlardır;

  • Fatiha Suresi. Bu surenin meali;

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.; Âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.(O Allah) Rahman ve Rahîm’dir.Din (ödül ve ceza) gününün sahibidir.(Ey Allah’ım) Biz yalnızca Sana ibadet eder ve yalnızca Sen’den yardım dileriz.Bizi dosdoğru yola ilet.Kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna ilet, gazaba uğrayanların ve sapıkların yoluna değil.

  • Bakara Suresi’nin 255. Ayeti olan Ayetel Kursi. Meali;

Rahman ve rahîm olan Allah’ın adıyla.Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

  • Nas Suresi. Bu surenin meali;

Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine, insanların hükümdarına,insanların ilâhına, o sinsi vesvesecinin şerrinden. O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar. Gerek cinlerden, gerek insanlardan.

  • Felak Suresi. Bu surenin meali;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.De ki: Sabahın Rabbine sığınırım: Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfleyip büyü yapan büyücü kadınların şerrinden ve haset ettiği zaman hasetçinin şerrinden.