Boyun Ve Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir? - Şartları Neler

Boyun Ve Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Omuz ve kol ağrısına hangi bölüm bakar, boyun fitigi icin hangi bolume gidilmeli, hamilelikte boyun ve omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir, boyun omuz kol ağrısı nedenleri

Anasayfa > Genel > Boyun Ve Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?
12 Şubat 2019
1.410 okunma
Boyun Ve Omuz Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Boyun ve omuz ağrısı için gidilmesi gereken bölüm ağrının nedenine göre değişebiliyor. Örneğin bu ağrıların sebebi olarak fıtığından şüpheleniyorsa bunun için Beyin ve Sinir Cerrahisi doktoruna başvurulması gereklidir. Eğer bir kişinin boynunda kireçlenme varsa ve ağrıya sebep olan şey bu kireçlenmeyse o zaman Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon doktoruna görünmekte fayda vardır. Boyun ve omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir sorununa verilebilecek bir diğer yanı ise Ortopedidir. Boyun dışında omuzlarda olan ağrılar için ortopedi bölümüne başvurulmalıdır.

Boyun ve Omzu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ve omuzlarda olan ağrılara çok farklı etkenler sebep olabilir. Bu bölgede ağrıya yol açan nedenlerden en sık karşılaşılanı yumuşak dokuların zedelenmesidir. Özelikle spor yaparken gerçekleştirilen ters bir hareket dokuların yaralanmasına neden olur. Ağrıların bir diğer nedeni ise çağımızda birçok hastalığa sebep olan strestir. Yaşanan duygusal stresler boyun ve omuzlar da ağrılara neden olur.

Yaşanan ağrılara neden olan diğer bazı etkenler ise şunladır:

  • Duruş bozukluğu,
  • Kemik hastalıkları,
  • Boyun düzleşmesi,
  • Kas spazmı.

Hangi Durumlarda Boyun ve Omzu Ağrısı Tehlikeli Olabilir?

Boyun ve omuz ağrıları genellikle duruş bozukluğu, stres ya da o bölgenin zorlanmasından kaynaklanır. Bu nedenlerden dolayı oluşan ağrıların da tedavisi kolay bir şekilde yapılır. Ancak boyundaki ağrıların bir nedeni de fıtıktır. Bu boyun fıtıkları da ciddiye alınmalıdır. Önemsenmeyen fıtıklar ilerleyen zamanlarda kişiler için büyük sorunlara yol açabilir. Bunun için de zaman kaybetmeden Beyin ve Sinir Cerrahisine gidilerek tedavinin yapılması gerekir.

Boyun Ve Omuz Ağrısı Nedeni Nasıl Anlaşılır?

Boyun ve omuz ağrısı için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabı hangi bölgede ağrının olduğuna göre değişebiliyor. Bir kişinin boynunda ağrı varsa ilk olarak beyin ve sinir cerrahine gitmesi gerekiyor. Omuz ağrıları için ise başvurulabilecek yer ortopedidir. Bu ağrılara neden olan sorunun anlaşılabilmesi için kullanılan yöntemler şunlardır:

  • Röntgen,
  • MR,

Hangi yöntemin kullanılacağına muayenenin ardından uzman doktor karar veriyor. Bu yöntemler ile de ağrıların gerçek nedenleri tespit edilip tedavisi gerçekleştiriliyor.

Boyun ve omuz ağrısına hangi doktor bakar?
Boyun ağrısı için hastanelerin ortopedi veya fizik tedavi polikliniklerine başvurmak gerekir
Omuz ve kürek kemiği ağrısı için hangi bölüme gidilir?
Bunun için hastanelerin Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (fizik tedavi) bölümüne/doktoruna başvurmanız gerekir.
Boyunda sinir sıkışması için hangi doktora gidilir?
Boyun ağrısı adına hastanelerin ortopedi bölümüne gidilmesi gerekiyor. Aynı zamanda fizik tedavi polikliniklerine de başvurulabilir. İlgili doktor gereken tetkik ve tedavi üzerinden bu ağrıların yaşam kalitesini düşürmesine engel olur.
Boyun omuz ve kol ağrısı için hangi bölüme gidilir?
Çoğu durumda, kol ve omuz ağrısı aslında boyundaki veya üst omurgadaki bir problemden kaynaklanır. Kol ağrısı, özellikle sol kolunuza yayılan ağrı varsa, kalp krizinin bir işareti olabilir. Kol ağrısı için hastanelerin Ortopedi, Fizik Tedavi ya da nöroloji polikiniklerine başvurmak gereklidir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/en-guzel-resimli-baba-sozleri/

https://sartlari.com/bas-agrisi-icin-okunacak-dua/

https://sartlari.com/yatay-gecis-sartlari-2021/

https://sartlari.com/hirka-yapilisi-anlatimli/

https://sartlari.com/hamilelikte-okunacak-dua/