Depresyon Ve Anksiyete İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Depresyon Ve Anksiyete İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna okumak kişinin ruhsal olarak rahatlamasını sağlar. Korku ve kaygılarının giderilmesi, kalbinin ferahlaması için İnşirah suresi tavsiye ediliyor. Peki hangi esmalar çekilir merak ediyor musun?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Depresyon Ve Anksiyete İçin Esmaül Hüsna
25 Eylül 2023
437 okunma
Depresyon Ve Anksiyete İçin Esmaül Hüsna

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna; Kronik kaygı bozukluğu olarak bilinen anksiyete son yıllarda dünyanın hemen her bölgesinde görülen bir hastalıktır. Depresyon kısa süreli veya kronik halde olabilir. Ruh hastalıkları ya da akıl hastalıkları olarak belirtilen pek çok psikolojik durumda dualara sığınmak esmaları zikretmek çoğu zaman terapi niteliğindedir. Ancak doktor kontrolleri ve tıbbi tedaviler ihmal edilmemelidir. Ek takviye olarak dualara sığınmak, duaları okumak, kişilerin mental ve ruhsal olarak rahatlamasını korkularının, kaygılarının giderilmesine destek verir.

Depresyon Ve Anksiyete İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna okumaları hemen her gün ve tamamı zikr edilecek şekilde yapılırsa çok daha etkili olur. Bunun yanı sıra depresyon, ruh, sıkıntısı, anksiyete, kaygı bozuklukları, takıntı ve pek çok durumda okunabilir bazı özel esmalar bulunuyor. Onların arasında örneğin esirgeyen sıfatıyla Rahman esmasını tekrar etmek kişiye iyi gelir.

Şayet kişi depresyonda kendi yaptıklarından dolayı vicdani durumlarını değerlendirmesini yapıyor ve bundan kaynaklı anksiyete durumları yaşıyor ise Rahim yani bağışlayan sıfatının zikredilmesi de onun rahatlamasını sağlar. İnşirah suresini her gün sabah kalktığınızda okumak ve Duhan suresini okumak, bu tür depresyon etkilerinin geçirilmesine ve kişinin daha iyi hissetmesine olanak sağlar.

Vedud yani inananları seven sıfatını sık tekrar etmek Allah’ın, kişinin kalbine ferahlık vermesi için talepte bulunulmasını sağlayan esmalardan biridir.

Depresyona iyi gelen esmalardan bazıları da şöyledir; Halîm (yumuşaklık sahibi), Hâlik (yaratıcı), Hafız (koruyucu), Sabûr (sabırlı), Nâfi (dilediğine fayda veren)

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna okumaları, Selam, barış iyilik ve bütünsel olarak huzur ifadelerinde kullanılan es-Selam zikrinin yapılmasıyla sağlanır. Tam 131 kez esSelam zikrinin yapılması, sabah ve akşam tekrarlarının sağlanmasıyla. Kişinin Anksiyete tedavisinde destek olmasını sağlar.

Gelecek kaygısı veya var olan herhangi bir durumla ilgili kaygılar, takıntılar endişeler içinde Ayetel Kürsiyi okunması ve bunların Nas Suresi, Felak Suresi da ile desteklenmesi öneriliyor.

“Bismillahillezi la yedurru me’asmihi şey’un fi’l-ardı ve la fis-sema’i ve huves-semiul-alim.” Duasını her gün tekrar etmek günde en az 7 kez zikretmek, kişinin kaygı ve korkularından arınmasını sağlar.

Kişinin kaygı bozukluğunu oluşturan sorun her ne ise onun kökenine bakarak da esma seçimi yapılabilir. Nitekim kişilerin depresyona girmesinin sebepleri farklı olabilir veya kaygı bozukluklarının nedeni farklı olabilir. Örneğin kimisi maddi zorluklar geçim zorluklarından dolayı kaygı bozuklukları ve anksiyete yaşıyor olabilir.

Kimisi görünmez varlıklardan korkuyor olabilir. Kimisi de terk edilmekten dolayı veya çeşitli sosyal durumlardan dolayı depresyona girmiş olabilir. Dolayısıyla yakınları tarafından bu konunun kaynağına göre dua ve esma seçimi yapılması da onun hızlı süreçte toparlanmasını sağlayacak önemli faktörlerdendir.

Depresyon Ve Anksiyete İçin Eş Şafi Esmaül Hüsna İşe Yarar mı?

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna yanı sıra duaları da okumak ferahlık elde etmesini sağlar. Özellikle İnşirah Suresi Cumayı Cumartesiye bağlayan gecenin okunması yöntemiyle iyi geldiği söyleniyor. Bu duanın 21 kez tekrar edilmesi, kişinin direkt olarak psikolojik yönden rahatlamasını sağlar.

Vakıa Suresi okumak Yunus suresi ve Eyüp surelerini okumak kişinin hastalıklardan, sıkıntılardan, ruhsal bunalımlardan kurtulmasını destekler. Vaka suresinin tıpkı İnşirah suresinde olduğu gibi 3 kez tekrar edilmesi ve ardından Ya Hâdi esmasının 21 kez olacak şekilde zikredilmesi tavsiye ediliyor.

Ruh hastalıklarında okunan Esmalar daima mental olarak rahatlamasına destek sağlar. Ancak hastalık esnasında kişiler dualara yönelmeyebilir veya okumayı tercih edemeyebilirler. Bu durumdan yakınları, depresyonda olan ya da anksiyete bozuklukları olan kişileri istinaden bu duaları okuyabilir esmaları tekrar edebilirler. Genellikle 33 kez İhlas suresi okunduğu, psikolojik hastalıklarda da iyi geldiği biliniyor.

Korku kaygı, klostrofobi ve Anksiyete için okunması tavsiye edilen dualar arasında; “Hasbiyallahü lâ ilâhe illâ hüve aleyhi tevekkeltü ve hüve rabbül arşil azîm’i” duası öneriliyor. Bu duanın günlük 10 kez tekrar edilmesi vesilesiyle kişinin endişe ve kaygılarını giderileceği söyleniyor.

Ya Şafi Anlamı Nedir?

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna önerileri arasında Ya Şafi yer alıyor. Şifa veren, şifalandıran, iyileştiren sıfatı olarak ya Şafi bilinir ve 21 kez zikredilmesi ve depresyonun giderilmesinde önemli ölçüde katkı sağlar. Ayrıca Ya Kâfi ile birlikte söylenmesi önemlidir.

Ali-imran suresinin 154. ayeti ve Fetih suresinin 29. ayetlerinin ruh hastalıkları akıl sağlığıyla ilgili talepler de okunması öneriliyor. Bu 2 ayetinde 7 kez tekrarlanarak günde 2 defa okunması kişinin ruhsal olarak iyileşmesini destekleyen dualar olarak biliniyor.

Depresyon ve Anksiyete için Esmaül Hüsna okumak ve bunları her gün tekrar etmek, akıl sağlığının korunması için öneriliyor. Psikolojik tedavi görünen kişilere aileleri veya yakınları bu tür esmaların zincirlerini yaparak ve duaları okuyarak da onların rahatlamasını sağlayabilirler.

Pek çok kişi geçmişten günümüze kadar devam eden suya okuma ritüeline devam ettirir. Bu tarz durumlardan kişinin okunmuş suyu içmesi de yarar sağlayabilir. El Bais zikrinin yapılması, hastalıklardan korunulması bir an önce iyileşme talebinde bulunulması için önerilen sıfatlardan birisi olarak biliniyor.

Ayrıca Yunus suresinin okunması, ruhsal bozuklukların giderilmesinde kişinin akıl sağlığına hızlı bir şekilde kavuşmasına yardımcı olan dualar arasındadır. Günlük olarak bu duaların okunması ve Bismillah çekmesi de yine depresyon ve benzeri hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandıran faktörler olarak bile ayrıca stres faktörünün yok edilmesi için de korkuya karşı iyi gelen dualar ve esmaların günlük olarak zikredilmesi, kişilerin rahatlamasını sağlayan en önemli teknikler arasında değerlendirilir.