Dua Oku - Şartları Neler

Dua Oku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > Dua Oku
16 Kasım 2021
267 okunma
Dua Oku

Dua oku buyuran Allah, kullarının maddi ve manevi tüm istekleri için dilek kapılarını açmıştır. İnsanlar, kötülüklerden korunmak, isteklerinin gerçekleşmesi, maddi kazanç sağlamak, işlerinin rast gitmesi için dua etmelidir. Allah, dua eden kullarını geri çevirmez. Bir dileği içtenlikle istemek, saf duygularla Allah’a sığınmak duaların kabul edilmesinde etkilidir.

Dua edecek kişilerin dualarının kabul olması için abdest alması ve namaz kılması önemlidir. Allah’ın emirlerini yerine getiren kişilerin duaları daha çabuk kabul olur. Allah’a dua ederken istenen her şeyin detayları söylenmelidir. Dua ederken ayrıntı vermek önemlidir. Allah insanın içinden geçenleri bilse de dua ederken her birinin dile getirilmesi gerekir.

Dua, her istek için edilebilir. Dua ederken istenen şeylerin haram olmaması, dinen uygun olması gerekir. Hayırsız işler için dua edilmemelidir. Allah’tan bir şey isterken bunu hayırlı kılmasını istemek önemlidir. Sadece dilekler için değil şeytanın şerrinden korunmak için sık sık dua edilmelidir. Hayatı yolunda gitmeyen, kafasında kötü düşünceler olan insanlar iman gücünün zayıflamaması için Allah’a her zaman dua etmelidir.

Duaları kabul olmayan kişilerin dua etmeyi bırakması hayırlı değildir. Allah’tan bir dileğin gerçek olmasını sıklıkla istemekte sakınca yoktur. Dualarının daha hızlı gerçek olmasını isteyen kişiler, dualarının daha çabuk kabul olması için dilekte bulunabilir. Ezan vakitlerinde ve kadir gecelerinde edilen dualar geri çevrilmez. Ezan okurken ezan duası ile birlikte Allah’tan istenen dileklerin dile getirilmesi gerekir.

Hayırlısı için nasıl dua edilir?
Dua ederken vücudun kıbleye dönük olması daha faziletlidir. – Dua ederken eller açık bir şekilde omuz hizasına kaldırılabilir. – Kısık sesle ve ağlaya ağlaya yalvarırcasına içten dua etmek en güzelidir. – Korku ve ümit arası duygularla dua edilmelidir.
Günlük hangi dualar okunmalı?
Bismillahirrahmânirrahîm. İnna enzelnahü fiy leyletilkadr. Ve ma edrake ma leyletülkadr. Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr. Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr. Selamün hiye hatta matle’ılfecr.
Sabahları hangi sure okunur?
Allah ondan razı olsun. Sabah zikirlerinde ilk önce Ayet-el Kürsi 3 defa, İhlas Suresi 3 defa, Felak Suresi 3 defa, Nas Suresi 3 defa okunur
Yasinden Sonra Nasıl Dua Yapılır?
Allahümme rabbena ya rabbena tekabbel minna duaena vekdi hacetena bihurmeti sureti yasin ve ecirna minennari vemin azabil kabri ve min şerri sualin bi fadli sureti yasin yarabbel alemiyne veselemun alel mürseliyne velhamdülillahi rabbil alemin.
Hz Muhammed nasıl dua ederdi?
Gün boyunca, her işinde Allah’ın rızasını gözeten Resûl-i Ekrem (s.a.s), daima O’na dayanır, güvenir ve “Allah’ım! Bana hayırlısını ver ve benim için en hayırlısını seç.” diye dua ederdi. “Allah’ım! Bize dünyada iyilik ver, âhirette de iyilik ver

İlginizi Çekilebilir;

Çok İstediğin Bir Şeyin Olması İçin Ne Yapmalı

Aile Huzuru İçin Okunacak Dua

Ezan Okunurken Okunacak Dua