Egzersiz Nabız ve Soluk Alıp Verme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır? - Şartları Neler

Egzersiz Nabız ve Soluk Alıp Verme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Soluk alıp verme sıklığı ile nabız sayısı arasındaki fark, nabız ile egzersiz arasında nasıl bir ilişki vardır?

Anasayfa > Genel > Egzersiz Nabız ve Soluk Alıp Verme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?
10 Şubat 2019
1.021 okunma
Egzersiz Nabız ve Soluk Alıp Verme Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır?

Egzersiz nabız ve soluk alıp verme ilişkisi, kişilerin egzersiz yaparken doğru orantılı bir şekilde hızlanan nefesleri ile yakından ilişkilidir. Buna göre egzersiz nabız ve soluk alıp verme ilişkisini şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Bir kişi dinlenme durumunda ise soluk alıp verme hızı, hareket halinde olan ya da egzersiz yapan bir kişiye göre daha yavaş olacaktır.
  • Dinlenme durumunda olan bir kişinin ortalama soluk alışveriş sayısı 15 ile 20 arasında değişmektedir.
  • Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için vücudun egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden egzersiz anında vücudun kan dolaşımı da artacağı için nabız ve soluk alıp verme sıklığı artacaktır.
  • İnsanlar sadece egzersiz yaptıklarında değil aynı zamanda duygu durumuna bağlı olarak da biyolojik hareketlenmeler yaşarlar. Örneğin sevinç, heyecan, korku ya da nefret adında vücutta adrenalin seviyesi yükseleceği için nabız sayısı ve soluk alıp verme sayısı da bu durumla ilişkili olarak artacaktır.

Egzersiz Yaparken Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

İnsanlar egzersiz yaparken ya da hareket halinde iken vücutlarında bir takım değişiklikler meydana gelir. Vücutta medya gelen biyolojik tabanlı bu değişiklikler şunlardır;

  • Kalp atma hızı ve kalp atış sayısı artar,
  • Nabız yükselir,
  • Hareket halinde olan bir kişinin nabız sayılarında artış meydana gelir,
  • Hareket süresinin uzaması ile birlikte nabız sayısı da uzar,

SOLUK ALIP – VERME

Egzersiz Sonrasında Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler Nelerdir?

Sağlıklı bir insanın nabız sayısı 70 ile 80 civarındadır. Kişiler dinlenme esnasında iken nabız sayıları bu rakamlar arasında gidip gelmektedir. Hareket halinden çıkıldığında ve dinlenme konumuna geçildiğinde vücutta  normal haline gelmeye başar. Salgılanan adrenalin seviyesi düşerken vücutta görülen en önemli iki değişiklik;

  • Kalp atışının normal seviyeye inmesi,
  • Nabzın normale dönmesidir.

Kişilerin özellikle egzersiz yaparken kendi vücutlarında meydana gelen değişiklikleri takip etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan uzun süreli bir egzersiz sonucunda artan adrenalin yüzünden kişilerde ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Eforda nabız kaç olmalı?
Egzersizde kalp hızı kaç olmalı? Amaç özellikle akciğerler ve kalbinizin sağlığı ise egzersizin ağırlığı hakkında kalp hızınız oldukça yararlı bilgi verir: kalbinizin ulaşabileceği en yüksek hız maksimum kalp hızıdır. Bu hız = 220-yaşınızdır. Yani 45 yaşında iseniz maksimum kalp hızınız 220-45= 175 olacaktır.
Koşarken nabız sayısı kaç olur?
Sizin yaşınıza göre maksimum kalp hızınız 198, hedef kalp hızınız ise 99-148 arasında olmalıdır. Eğer bu limitlerin üzerine çıkıyorsanız ritminizi biraz yavaşlatıp normal sınırlar içinde kalmaya çalışmakta fayda vardır.
Egzersiz yoğunluğu ne demek?
Kalp atış hızınızı kullanarak yoğunluk belirleme değer fiziksel aktivite sırasında kardiyovasküler sisteminizin üstesinden gelebileceğini üst durumdur. için değişen bu rakam; egzersiz sırasında dakika başına kalbinizin atması gereken maksimum sayıdır.
Max nabız kaç olmalı?
Kalbiniz dakikada 50-70 arasında atıyorsa çok iyi, 70-85 arasında atıyorsa normal nabız, 85 ve üzeri atıyorsa yüksek nabız olduğu söylenebilir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/sgk-bildirge-verme-suresi-2021/

https://sartlari.com/8-aylik-gebelik-goruntusu/

https://sartlari.com/aydan-tesettur-giyim-modelleri/

https://sartlari.com/gazi-universitesi-tahlil-sonuc-sorgulama/

https://sartlari.com/kuvvet-uygulanan-her-cisim-hareket-eder-mi/