Ejderha Gerçek mi? Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Ejderha Gerçek mi? Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Özellikle de her efsanede aynı şekilde ejderhalardan bahsediliyor olması ejderha gerçek mi sorusunu da akla getirmektedir. Pek çok kültürde yer alan ejderha gerçek mi sorusuna verilecek tek bir cevap hayır gerçek değildir olmalıdır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Ejderha Gerçek mi? Gerçekten Var mı?
11 Mart 2024
424 okunma
Ejderha Gerçek mi? Gerçekten Var mı?

Genellikle efsanelerde yer alan büyük ve korkutucu hayvanlar olarak bilinen ejderhaların bu aşamada tasvirleri de pek çok yerde yapılmaktadır. Özellikle de her efsanede aynı şekilde ejderhalardan bahsediliyor olması ejderha gerçek mi sorusunu da akla getirmektedir. Efsanelerdeki tasvirlere bakıldığı zaman ejderhaların pullu bir derisi bulunmaktadır. Yarasa gibi kanatları vardır, kuyrukları ise dikenlidir. Ağızlarından alev topu çıkaran bu yaratıklar pek çok efsanede şehirleri yakar, insanları korkutur. Bu nedenle de insanların korktukları her şeyi ejderhalar ile özdeşleştirdikleri düşünülmektedir. Fakat efsanelere bakıldığında Doğu efsanelerinde yer alan ejderhalarda kanat bulunmazken, Batı efsanelerinin içerisinde yer alan ejderhaların kanatları bulunmaktadır. Aynı zamanda Batı’da ejderhalar iyi olamaz, yani tüm kötülükler ejderhalar ile gelmektedir. Ama Doğu’da ejderhalar sevilir ve uğurlarına inanılır.

Efsanelerde Ejderhalar

Türk kültüründe de ejderhalardan bahsediliyor fakat ejderha olarak değil de evren olarak adlandırılıyor. Bu ejderhaların yer altında bulunan büyük hazineyi koruduğu da söylentiler arasında yer alıyor. Kimine göre büyük bir yılan iken kimine göre de dev bir kertenkele olarak beliriyor. Türk kültüründe refahın ve gücün simgesi olarak kabul edilmektedir. Ejderha gerçek mi sorusuna ise verilecek kanıtlara dayanılan bir cevap bulunmamaktadır. Aslına bakılırsa insanlar dinozor iskeletleri ile ejderhaların iskeletlerini birbirine karıştırıyor. Sonuç olarak dinozorlar zamanı çok eski olan varlıklar olduğu için ejderhaların da benzer özellikler gösterdiği rivayet ediliyor. Bu nedenle de gerçeklik sorgusu yapılıyor.

Pek çok kültürde yer alan ejderha gerçek mi sorusuna verilecek tek bir cevap hayır gerçek değildir olmalıdır. Çünkü ejderhalar bir hayal ürünüdür ve efsanelerin de her zaman baş kahramanıdır. Bu nedenle de ejderhalar ile dinozorları birbirine karıştırmamak gerekiyor. Ejderhalar hiç var olmamıştır.

İlginizi Çekebilir: https://sartlari.com/dusmani-helak-etmek-icin-en-tesirli-dua/