Elemeli Futbol Maçında Müsabakayı Bitiren Gole Ne Ad Verilir?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Gümüş gol nedir? Futbol maçında altın gol ve uygulanış biçimi hakkında bilgiler, altın gol maçı bitirir mi?

Anasayfa > Genel > Elemeli Futbol Maçında Müsabakayı Bitiren Gole Ne Ad Verilir?
10 Şubat 2019
1.846 okunma
Elemeli Futbol Maçında Müsabakayı Bitiren Gole Ne Ad Verilir?
Okuma süresi: 2 dakika

Elemeli bir futbol maçında, maç süresinin yetmediği durumlara uzatmalara giden iki takımdan birisinin, uzatma süresi içinde attığı gole “Gümüş Gol” denilmektedir. Gümüş gol normal sürenin yetmediği durumlarda kullanılır ve kazanan takımı belirlemek için koyulmuş kurallardan bir tanesidir.

Gümüş Gol İçin Belirlenen Uzatma Devresi Kaçar Dakikalık Periyotlardan Oluşmaktadır?

Kazanan takımı belirleyen Gümüş gol için beraberliğin olduğu bir maça eklenen süre 15 dakikalık bir uzatma evresidir. Eğer bu 15 dakikalık uzatma dakikaları içinde herhangi bir şekilde gol olmazsa, maça bir 15 dakika daha eklenir. Ancak eğer bu 15 dakika içerisinde bir takım maçın eşitliğini kendi lehlerine bozarsa, bu durum gümüş gol denilen gol olarak adlandırılır ve maç biter.

Gümüş Golün Olmadığı Durumlarda Hangi Yöntem Uygulanmaktadır?

Takımlar arası beraberliği bozacak olan golün maça verilen 15 dakikalık periyotlar içinde bozulması gerekir. Beraberliğin bozulmadığı bu durumda bir 15 dakika daha maç süresi uzatılır. Ancak yine her iki takım da maçı kendi lehlerine çeviremezlerse gümüş gol olmadığı için maç penaltılara gider. Maç sonucunun penaltı ile belirlenmesi gümüş golün ortaya çıkmadığı durumlarda uygulanan bir yöntemdir.

Altın Gol İle Gümüş Gol Arasındaki Fark Nedir?

Altın gol atıldığında maç tamamen sona ererken, gümüş gol atıldığında maç bitirilmez ve 15 dakikalık verilen zamanın bitmesi beklenir. 1996 yılında gümüş gole geçilirken, 2003 yılında kurallar yeniden değişmiş ve altın gole geçilmiştir. Ancak 1 Temmuz 2004 yılından itibaren her iki kural da kaldırılmıştır. Bunun yerine beraberliğin hüküm sürdüğü bir maçta 90 dakikanın sonunda hala herhangi bir takım gol atamamış ise maç 30 dakikalık direk uzatmaya gitmektedir. Verilen bu 30 dakikalık süre sonunda maçta gol olsa da olmasa da bitirilmez ve 30 dakikalık uzatılan süre bitene kadar oynanmaya devam edilir. Fifa tarafından yapılan bu değişiklikler sonucunda gümüş gol ve altın gol tabirleri de futbol kuralları içinden rafa kaldırılmış olan terimler olmuştur.

Futbolda gol atan oyuncuya ne denir?
Golcü: Çok gol atan oyuncu.
Futbolda bir takımın attığı gol ve yediği gol arasındaki farka ne denir?
Aut: Oyuncu, topu rakip kaleye atar ve top kale üzerinden ya da yanından çizginin dışına çıkarsa bu duruma “aut” deniyor. Averaj: Bir takımın, maçta attığı ve yediği gol sayısı arasındaki fark. Takımların puan eşitliği olması durumunda, sıralamayı belirlemek için kullanılan kriterler arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/canli-tv-izleme-siteleri-en-iyi-2021/

https://sartlari.com/ad-soyad-ile-t-c-kimlik-no-ogrenme/

https://sartlari.com/taraftarium/

https://sartlari.com/category/spor-sozleri/futbol-tarihinin-unutulmaz-sozleri/

https://sartlari.com/sac-nasil-uzar/