Ad Soyad İle T.C. Kimlik No Öğrenme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Sadece ad soyad ile tc kimlik no öğrenme, tc kimlik no ile isim sorgulama, kimlik seri no öğrenme, tc kimlik bulma isimle, tc kimlik no kime ait olduğunu öğrenme

Anasayfa > Genel > Ad Soyad İle T.C. Kimlik No Öğrenme
16 Şubat 2019
408 okunma
Ad Soyad İle T.C. Kimlik No Öğrenme
Okuma süresi: < 1 dakika

T.C. kimlik numaraları2000 yılında yürürlüğe konan bir yasa ile hayatımıza girdi. Ad soyad ile TC kimlik öğrenme halk arasında araştırma konularından biridir. Her Türk vatandaşına özel olarak tanımlanan T.C. kimlik numaraları, tüm resmi işlemlerde ihtiyaç duyulan bir bilgi haline gelmiştir. Eğitim ile ilgili, sağlık ile ilgili ve resmi işlemler ile ilgili tüm konularda lazım olan bu numara artık kimliklerde yer almaktadır. Ancak kimliğini hala değiştirmemiş ya da kaybetmiş kişilerin ad ve soyad bilgileri ile T.C. kimlik numaralarına ulaşmaları mümkündür.

T.C. kimlik Numarası Kullanımı Ne Zaman Başladı?

28 Ekim 2000 tarihli yasa ile kullanılmaya başlanmıştır. T.C. kimlik numarası ile tüm nüfus bilgilerine hızlı bir şekilde erişim sağlanmaktadır.

TC kimlik No Ne İşe Yarar?

TC kimlik numarası her kişiye özel olarak tanımlanır ve maliye, adliye, tapu müdürlükleri, hastaneler, sınav işlemleri, abonelikler gibi konularda kurumların hızlı ve teyitli bir şekilde hizmet vermelerini kolaylaştırır. Günümüzde birçok işlem internet üzerinden ve kurumlar arası bilgi paylaşımı sayesinde kolaylıkla yapılmaktadır. Bu işlemlerin tamamında da kişilerin kimlik ve sicil bilgileri gibi bilgilere ihtiyaç duyulur. Eğer kişi TC kimlik numarasını bilmiyorsa işlemler bir hayli zorlaşabilir. Bunun önüne geçmek için Nüfus Müdürlükleri bizzat hizmet vermekle birlikte internet üzerinden de erişim sağlanarak, TC kimlik numarası sorgulamak mümkündür.

TC kimlik No Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ad soyad ile TC kimlik no öğrenme işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken öncelikli konu, güvenli olmayan internet siteleri ile kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız gerektiğidir. Arama motorundan bu işlem için çıkan tüm sonuçlar güvenli değildir ve bilgileriniz üçüncü kişilerle paylaşılabilir ya da dolandırıcılık gibi konular gündeme gelebilir. Bu yüzden sorgulama işlemleri yalnızca Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesinden yapılmalıdır. Sorgulama için gerekli yönergeler aşağıdaki gibidir;

  1. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Sitesine girilir
  2. İstenen kimlik bilgileri ve kişisel bilgileri doldurulur
  3. Arama butonuna tıklanır

Bu adımları izleyerek gerekli bilgilere ulaşılabilir.