Emziren Anne Oruç Tutabilir Mi Nihat Hatipoğlu - Şartları Neler

Emziren Anne Oruç Tutabilir Mi Nihat Hatipoğlu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Emziren anne oruç tutabilir mi hadis, emziren anne oruc tutabilir mi diyanet ne diyor? İşte ayrıntılar…

Anasayfa > Genel > Emziren Anne Oruç Tutabilir Mi Nihat Hatipoğlu
10 Şubat 2019
1.254 okunma
Emziren Anne Oruç Tutabilir Mi Nihat Hatipoğlu
Okuma süresi: 2 dakika

Nihat Hatipoğlu emziren annenin oruç tutup tutamayacağı konusuna açıklık getirmiştir. Ramazan aylarında din adamları oruca dair pek çok sorunun yanıtı veriyor. Kişiler hangi etkenlerin orucu bozacağını hangilerinin ise bozmayacağına ilişkin birçok konuyu merak edebiliyor. Bunun için de en güvenilir kişi olarak din adamlarına başvuruluyor. Ramazan ayında yeni doğum yapmış kişilerin en merak ettiği soru olan emziren anne oruç tutabilir mi Nihat Hatipoğlu cevap vermiş ve tutulmaması gerektiğini söylemiştir.

Oruç Nedir?

Oruç belirli bir süre boyunca yemek yemeği ve içecek içmeyi kesmek anlamına gelir. Farklı birçok dinlerde oruç tutma vardır. Bu oruçlar şekli de inanca göre değişkenlik gösterir. Müslümanların Sünni kesiminin tuttuğu oruç ise Ramazan ayında tutulan ve sabah namazı ile akşam namazı arasındaki süre boyunca herhangi bir şey yiyip içmeme şeklindedir. Bu oruç İslam’ın şartlarından birisi olarak kabul edilir.

Emziren Anne Neden Oruç Tutmamalı?

Yeni doğum yapmış bir kadın, çocuğunu besleyebilmek için emzirir. Emzirme dönemine dair en önemli unsur ise annenin beslenmesidir. Kadının beslenme düzenine göre anne sütünde de artış olur. Bu da çocuğun sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca emzirmek kadının büyük enerji kaybetmesi anlamına da gelir. Hem anne hem de çocuk sağlığı için beslenme çok önemli bir konudur.

Emziren bir annenin oruç tutması ise tüm gün yemek yiyememesi demektir. Bu durum çocuğun beslenme düzenini de etkileyecektir. Bundan dolayı emziren bir kadın oruç tutmamalıdır.

Din Adamlarına Göre Emziren Kadının Oruç Tutması

Hem anne hem de bebek sağlığı açısından zararlı olabileceği için din adamları da emziren bir kadının oruç tutmaması gerektiğini söyler. Örneğin önemli bir din insanlarından olan Nihat Hatip oğlu emziren bir kadının yemek yemeğe ve su içmeye ihtiyacı olacağından bahseder. Bu yüzden de emzirirken oruç tutulmaması gerektiğini söyler.

Özellikle orucun yaz aylarına denk gelmesi anneyi iyice bitkin düşürebilir. Bundan dolayı da emziren anne oruç tutabilir mi Nihat Hatipoğlu cevabı sağlık açısından tutulmaması yönündedir.

Dinimizde emziren anne oruç tutabilir mi?
EMZİREN ANNELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ? Ramazan orucunu tutmamak için geçerli mazeretlerden biri de gebelik veya çocuk emzirmektir. Gebe veya emzikli olan kadınlar, kendilerine yahut çocuklarına bir zarar gelmesinden korkmaları hâlinde oruç tutmayabilirler.
6 aylık bebek emziren anne oruç tutabilir mi?
Bebek emzirirken vücuttan süt çıkar bu nedenle oruç bozulmaz. Yine de emziren anneler oruç tutmayabilir. Bebeğin aç kalması ya da yetersiz beslenmesi gibi bir durumla karşılaşmamak için emziren anneler Ramazan ayında oruç tutmayıp daha sonra bu orucun kazasını tutabilirler.
Zayıf olanlar oruç tutabilir mi?
Aşırı zayıf kişiler, Vücut direnci düşük olanlar, Yeni ameliyat geçirenler, Kemoterapi gören kanser hastaları, oruç tutmamalı ya da doktor kontörlünde tutmalıdır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kusmak-orucu-bozar-mi-nihat-hatipoglu/

https://sartlari.com/category/dini-sozler/oruc-mesajlari/

https://sartlari.com/category/unlu-sozleri/ataturk-sozleri/

https://sartlari.com/oruc-diyeti/

https://sartlari.com/japon-atasozleri/