En Güzel İğne Oyası Modelleri | İğne Oyası - Şartları Neler

En Güzel İğne Oyası Modelleri | İğne Oyası

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Anasayfa > Genel > En Güzel İğne Oyası Modelleri | İğne Oyası
22 Ocak 2021
2.232 okunma
En Güzel İğne Oyası Modelleri | İğne Oyası

İğne oyası yapılıp bittiği zaman ortaya çok güzel bir görüntü çıkar ancak çok yorucu ve çok zaman alıcı bir dantel çeşididir. En güzel iğne oyası modelleri yapıldığında mükemmel olur.

İğne Oyası Dantellerle Nasıl Modeller Yapılabilir? En Güzel İğne Oyası Modelleri

Renk renk dantel iplikleriyle yapılabilen iğne oyaları ağaç çeşitleri, çiçek çeşitleri, meyve çeşitleri, hayvan çeşitleriyle yapılabilir. Çam ağacı iğne oyası dantel çeşidi yapılabildiği gibi, papatya modelleri de yapılmaktadır. Pullu, boncuklu modeller de iğne oyasında çok güzel duran örneklerdir. Yalnız iğne oyası yapmak için örnek nereden bulunur diye de sorulabilir. İğne oyası dantel modelleri internetten çok kolay bulunabilmektedir. İnternete girdiğinizde göreceksiniz ki bir sürü örgü sitesi sizin için faaliyet göstermektedir.  İğne oyası modelleri bu sitelerde bulunmaktadır. İstediğiniz örnekleri buradan bulmanız mümkündür. Birçok iğne oyası modeli bu sitelerde sizi bekliyor olacaktır. Eskiden iğne oyası yapan kişiler çok az olduğu için bu modelleri bulmak için iğne oyası yapan kişileri aramak gerekirken şimdi internetten iki dakikada bir sürü iğne oyası örneği bulmak mümkündür. Bununla birlikte eğer hiç iğne oyası yapmamış olsanız bile mutlaka bu sitelerde beğendiğiniz örneğin yanında bu modelin nasıl yapılacağını gösteren resim veya video ile anlatımlar da bulunur. Bu görselleri seyrederek hiç iğne oyası yapmamış olsanız bile mutlaka bu görsellerle siz de iğne oyası yapabilirsiniz. İğne oyasını yapıp bitirdiğinizde ise kendinizle öğünebilir, yaptığınız işlemenin mükemmel görünüşünü herkese gösterebilirsiniz.

İğne Oyası Nerenin?
İğne oyacılığının tarihi, yörede oldukça eskidir. Özelikle Türk kadının el emeğini, göz nurunu ve estetik anlayışını yansıttığı oyalar, adeta birer küçük sanat abidesidir.
İğne Oyası Ne Zaman Bulundu?
İğne ile yapılan örgülerinse 12. yüzyılda Anadolu’dan Yunanistan’a oradan da İtalya yoluyla Avrupa’ya geçtiği kaydedilmiştir. İğne oyasının ortaya çıkıp gelişmesinde en büyük etken, Anadolu’nun İpek Yolu üzerinde olması ve ipek üretimi yapılıyor olmasıdır.
Oyayı Kim Buldu?
M.Ö. 2000 yıllarının örgü örneklerine âit bilgiler elde edilmiştir. İğne ile yapılan örgülerin Orta Asya’dan Anadolu yoluyla Avrupa’ya yayıldığı tahmin edilmektedir.
Oyacılık Sanatı Nedir?
Örgü tekniği ile yapılan el sanatı olarak tanımlanan oyalar; kimi zaman içten bir gülümseme, söylenemeyen bir söz, bazen gurbetten dönene kadar saklanacak emanet ya da hiç kullanılamayan bir çeyiz olur. Üç boyutlu yapısı ve başlı başına bir süsleyici olması nedeniyle Türk kadını tarafından çok sevilir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/igne-oyasi-yapilisi/

https://sartlari.com/igne-oyasi-yapimi/

https://sartlari.com/yeni-igne-oyasi-ornekleri-2020-igne-oyasi-modelleri/

https://sartlari.com/igne-oyasi-modelleri-yapilisi/

https://sartlari.com/en-son-yeni-igne-oyalari-igne-oyasi-modelleri/