Gelin evden çıkarken okunacak dua türkçe | Gelin evden çıkarken okunacak dua arapça

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Gelin evden çıkarken okunacak dua Arapça, gelin evden çıkarken okunacak dualar, gelin evden çıkarken okunacak dua hadis, gelin evden çıkarken okunacak dua nedir, gelin evden çıkarken okunacak dua Türkçe içerikte!

Anasayfa > Genel > Gelin evden çıkarken okunacak dua türkçe | Gelin evden çıkarken okunacak dua arapça
07 Ocak 2021
641 okunma
Gelin evden çıkarken okunacak dua türkçe | Gelin evden çıkarken okunacak dua arapça

Gelin alma adeti, şehirden şehre ve kültürden kültüre farklılık gösteren bir adettir. Kimileri oyunlar oynayarak çıkarır gelini evden, kimileri gülerek kimileri ağlayarak.. Ancak nüfusunun yüksek oranı Müslüman olan bir ülkede ortak olan şey duaların eksik olmayışıdır. Düğünün yapılacağı konuşulan ilk günden itibaren özellikler büyükler, çiftin mutlu ve huzurlu olması için, yuvalarının şen, evlerinin bereketli, ömürlerinin sağlıklı olması için dua etmeye başlar. Gelin evden çıkarken okunacak dua son derece önemlidir.

Gelin Evden Çıkarken Okunacak Dua Nedir? | Gelin çıkarken okunacak dua

Nişan töreninden kına gecesine kadar her adımda dualar onlarla birlikte gider. Gelin evden çıkıncaya kadar sürer bu dualar. Peki gelin evden çıkarken hangi dua okunmalıdır? Hangi ayetin gelin çıkarırken okunması daha uygundur?

Evlilik, düğün, bir yaşam kurmak önemlidir ve bunlar peygamber sünnetidir. Ancak bunları yaparken ettiğiniz niyet de oldukça önemlidir. Yaptığı her şeyi Allah için yapanlar başarılı olacaktır ve mükafatlarını alacaktır. Bu dünyada değilse bile öbür dünyada.

Yaptığı işleri yüce Allah’ın adını anarak yapanların işleri kolaylaşacak, başarıyı, iyiyi, güzeli ondan talep edenler; onun yüzü suyu hürmetine bir işi başarmaya çalışanların işleri daha da kolaylaşacaktır. Allah’ın suretini görmediğimiz, cismini tanımadığımız bu yeryüzü dünyasından bizi Allah’a yaklaştıracak olan onun adını anmaktır. Yürüdüğünüz yolu, uyuduğunuz yatağı, çalıştığınız iş yerini, okuduğunuz okulu bu gözle izleyip, onlara bu gözle bakın. Allah her zaman kullarının yanındadır.

Siz onu andıkça o da sizi anacaktır. Allah’ın adıyla istenen bu güzellikler elbet sizleri bulacaktır. Yalnız istemek, dua etmek değil elbette çalışmak da gerekmektedir. Müslüman, diğer din kardeşleri için de kendi istedikleri ister. Bir Müslüman’ın mutluluğu diğerlerinin de mutluluğu anlamına gelmektedir.

Müslüman için dua etmek günlük yaşamın her anına yayılan bir alışkanlık halini almalıdır. Hayır için, güzellik için, sağlık için, huzur için, başarı için. Her şekilde, her şeyi Allah’tan istemekten gerekir. Duayı dilden düşürmemek her şeyde olduğu gibi mutlu bir evliliğin, sağlıklı bir ömrün, huzurlu bir evin de anahtarıdır. Gelin evden çıkarken edilen dua da tüm bunlarla bağlantılıdır.

İşte Gelin Evden Çıkarken Edilmesi Gereken Dua!

Ey Rabbimiz! Bu evliliği Hayırlı ve mübarek eyle. Allah’ım! Eşi ile birbirlerini, Peygamberimiz Hz. Muhammed ile Hz. Hatice validemizin birbirlerini sevdikleri gibi sevmeyi nasip eyle. Kendilerine Hz. Adem ile Havva validemizin arasına koyduğun sevgi gibi sevgi var eyle. Hz. Ali Efendimiz ile Fatıma validemiz gibi birbirlerini sevdir, Birbirlerine karşı kalplerini ısındır ve onları fitneden, fesattan, nefretten ve düşmanlıktan muhafaza eyle.

Allah’ım Kendisine takva ,iffet, sıhhat, ve ihtiyaç duyduğu her türlü güzellikleri nasip eyle. Onu yardımından mahrum bırakma. Ona bol ve helal rızık ver. Verdiğin rızkı hakkında bereketli eyle. Onu kanaatkâr eyle. Allah’ım Ona anne olmayı ve anne şefkatini nasip et. Tertemiz bir nesil lütfeyle. Allah’ım Ona, İffetini muhafaza ederek yaşamayı, namazını kılan ,orucunu tutan ve sana itaat eden bir kul olmayı nasip et. Evini; Kur’an okunan ,İslam konuşulan ve meleklerin ziyaret ettiği bir yuva olmasını nasip eyle. Eşini kendine bağlı ve vefalı eyle. Eşiyle birlikte senin rızana uygun olarak hareket etmeyi nasip eyle.

Evden çıkarken hangi dua okunur?
Evden çıkarken okunabilecek bir farklı dua: “Bismillâhi tevekkeltü ‘alellâhi ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billah.” Manası: “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla. Allah’a güvendim. Kuvvet ve kudret O’ndandır, yüce ve büyük O’dur.
Evden çıkarken hangi dua okunur?
Allah’ım Kendisine takva ,iffet,sıhhat, ve ihtiyaç duyduğu her türlü güzellikleri nasip eyle. Onu yardımından mahrum bırakma,Ona bol ve helal rızık ver.. … Allah’ım Ona anne olmayı ve anne şefkatini nasip et.Tertemiz bir nesil lutfeyle.
Gelin baba evinden nasıl çıkar?
Vedalaşma ve gelin alma yapılırken; evin önünde kalabalık tarafından davul zurna eşliğinde eğlenilir. Gelin, babasının koluna girerek evden çıkar. Bazı yörelerde gelin çıkarma duası okutulabilir. Bu esnada gelin arabası süslenmiş halde bekletilir.
Asker duası nasıl yapılır?
Elhamdülillahi Rabbil âlemîn. Vessalâtüvesselâmü alê Rasülünê Muhammedin ve ale âlihî ve sahbihî ecmeıyn. Ey kullarına cihadı emreden; (ve kâne hakkan aleynâ nasrul mü’minîn) ayet-i kerimesiyle inananlara hak yolda yardım edeceğini vadeden (Ve lâ tekûlû limen yüktelü fî sebîlillâhi emvêt.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/evden-cikarken-dua/

https://sartlari.com/dua-sozleri/

https://sartlari.com/eve-girerken-dua/

https://sartlari.com/uzun-yola-cikarken-okunacak-dua/

https://sartlari.com/ucaga-binerken-okunacak-dua/