Gerdek Gecesi Okunacak Dua - Şartları Neler

Gerdek Gecesi Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Gerdek gecesi kolay geçmesi için okunacak dua, gerdek gecesi namazda okunacak dua, gerdek gecesi okunacak dua fazileti, gerdek gecesi okunacak dua türkçe, gerdek gecesi okunacak dua ve anlamı içerikte yer alıyor.

Anasayfa > Genel > Gerdek Gecesi Okunacak Dua
07 Ocak 2021
576 okunma
Gerdek Gecesi Okunacak Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Evlilik, düğün, bir yaşam kurmak önemlidir ve bunlar peygamber sünnetidir. Ancak bunları yaparken ettiğiniz niyet de oldukça önemlidir. Yaptığı her şeyi Allah için yapanlar başarılı olacaktır ve mükafatlarını alacaktır. Bu dünyada değilse bile öbür dünyada. Evliliğin her adımını dua ederek atanlar, eşinin kendisine ve kuracakları ailenin İslam alemine hayırlı olmasını dileyenler salih kişilerdir. Gerdek gecesi okunacak dua İslamiyet’e bağlı Müslümanlar için son derece önemlidir.

Gerdek Gecesi Okunacak Dualar Neler?

Bütün yolu bu şekilde, güzel amellerle yürüyen çiftler için gerdek gecesi de aynı şekilde görülmelidir. Gerdek gecesi okunacak duaları bilmek önemlidir. Hangi dualar gerdek gecesi okunmalıdır? Gerdek gecesi okunacak duaların en hayırlısı hangisidir? Her ne olursa olsun bir işe başlarken yüce Allah’ın adını anmak, o işi hayırla başlamasını ve hayırla devam etmesini istemek, dilemek kişinin işlerini kolaylaştıracak ve yolunu açacaktır.

İnsanlar günlük yaşamın koşturmacası içinde zaman zaman heyecan ve panik havası içinde istedikleri bir şeyin hayrını veya şerrini düşünmeden o işin başarıya ulaşması için didiniyorlar. Ancak bir işe başlarken veya daha o iş olmadan onun hakkında bir şey umarken hayırlısı ise olsun demeyi dilimizden bırakmamalı, hayırlısı değilse o işin bizden uzak durmasını istemeyi unutmamalıyız.

Her iş Allah’ın isteğiyle olur, o ol demezse hiçbir şey olmaz. Tüm bunların bilinciyle bir işe başlarken duayı dilden bırakmamalı, şükür hep dilimizin ucunda olmalıdır. Evlilik de bu şekilde bakılması gereken durumlardan.

Müslümanlar için hayırlı evler, hayırlı aileler kurmak yalnız kendileri için değil tüm İslam aleminin geleceği için önemlidir. Onların vasıtasıyla yetişecek çocuklar da bu bilinçle yetiştirilecektir.

Hayır getirecek duaları dilimizden düşürmemek, bizler için çok büyük bir kazancın kapısını aralayacaktır. Bu kazanç her zaman maddi olmak zorunda değildir. Her zaman bu dünya için de olmak zorunda değildir. Edilen duanın karşılığı alınmadığından hayırlısının bu olduğu kabul edilmelidir.

Hayırlısı değilse, gelişi hayır getirmeyecekse herhangi bir işin uzakta durması, gönlümüzden de silinmesi istenmelidir. Evlenirken de, yuva kurarken de hayırlı olan istenmeleri, her şey Allah rızası için yapılmalıdır. Gerdek gecesi okunacak dua bu sebeple önemlidir. O evlilik Allah rızası için yapılmıştır.

İşte Gerdek Gecesi Okunacak Dua!

Allâhümme bârik lî fî ehlî ve bârik li ehlî fiyye. Allâhümme’r-zuknî minnî ve’r-zuknî minhum. Allâhümme’c-ma’ beynenâ mâ cema’te fi hayrin ve ferrik beynenâ izâ ferakte ilâ hayrin. / “Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl. Allahım! Eşimin benden rızıklanmasını (faydalanmasını) benim de ondan rızıklanmamı sağla. Allahım! Bizleri bir arada tuttuğun sürece hayırda tut ve ayırırsan da hayır üzerine ayır.”

Gerdek gecesi namazında hangi dualar okunur?
Namazdan sonra da şu dua okunabilir: Allahümme barik li fi ehli ve barik li fi ehliyye Allahümme’r-zukni minni ve’r-sukniminhum Allahümme’e-ma beynena ma cema’te fi hayrin ve ferrik beynena iza ferakte ila hayrin. Anlamı: Allahım! Beni ve eşimi birbirimize karşı bereketli kıl.
Ilk gece namazı için nasıl niyet edilir?
Kadir Gecesi namazına başlamadan önce “Ya Rabbi! Bu gece hürmetine, Efendimiz hürmetine, Rahmet-i ilahin hürmetine, benim tevbelerimi kabul eyle… Aff-ı ilahiyene,feyz-i ilahiyene mazhar eylediğin zümreye(topluluğa) ilhak eyle… Allahu Ekber..” denilerek niyet edilir.
Gerdek gecesinden sonra abdest nasıl alınır?
Gerdek gecesi iki rekat nafile namaz kılıp dua edilebilir. Gerdek namazı veya Zifaf gecesi namazı diye bir namaz tanımı yoktur. Ama bu gece 2 rekat namaz kılmak müstehap sayılır. Bunun için de bu gerdek gecesinde 2 rekat nafile namaz kılınması tavsiye edilir.
Gerdek gecesi namazı sonradan kılınır mı?
Bu da dinimizin önerdiği evliliğin şükür namazı diyebiliriz. İslam dinimizde farz değil fakat yapılması güzel olan bir gelenektir. Gerdek gecesi namazı düğün sonrasında evlenen gençlerin evde tek kalmasından sonra yapılan bir eylemdir. Namaz eğer gelin ve damadın abdesti varsa hemen kılınabilir.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/persembe-gecesi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/kadir-gecesi-mesajlari/

https://sartlari.com/kadir-gecesinde-okunacak-dua/

https://sartlari.com/bayramda-okunacak-dua/

https://sartlari.com/evlilik-sozleri/