Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Göz altı morlukları nasıl geçer evde, göz altı morlukları erkek, göz altı morlukları hangi hastalığın belirtisidir, göz altı morlukları hangi vitamin eksikliği

Anasayfa > Genel > Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer
22 Nisan 2019
325 okunma
Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Kadınların ve erkeklerin en çok dert yandığı cilt kusurlarından biri gözaltı morlukları. Çevresel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi genetik nedenlerden ötürü de güzelliğe gölge düşüren bu morluklar göz çevresinde oluşabilir. Gözaltı morlukları nasıl geçer; gözaltı morluğuna neden olan faktörler saptandıktan sonra buna uygun tedavi yöntemleri ile morluklar geçirilebilir. Çay kompresleri, maskeler gözaltı morlukları için birebir. Ayrıca uzman cildiye doktorlarına da giderek gözaltı morlukları engellenebilir.

Gözaltı Morlukları Neden Olur?

Gözaltı morluğuna neden olan birçok faktör söz konusudur. Göz altı morlukları nedeni vitamin eksikliğinden kaynaklı olabileceği gibi çeşitli hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Gözaltı morluklarına neden olan unsurlar;

 • Alerjik bir hastalığınız var ise gözaltı morluğu oluşabilir. Özellikle burun ve göz akıntıları ile damarda biriken kanla gözaltı bölgesinin mor görünmesine neden oluyor.
 • Sağlıksız bir şekilde beslenen kişilerde de gözaltı morluğu ortaya çıkar. Çünkü cildiniz ihtiyacı olan vitamini alamadığında gözaltında renk değişiklikleri oluşur.
 • Aşırı tuz tüketimi de gözaltında morluk oluşumuna sebebiyet veriyor. Tuz, vücutta ödem oluşmasına neden olur. Bu nedenle aşırı tüketilmesi sakıncalıdır.
 • Yaş ilerledikçe gözaltındaki morlukların artması muhtemeldir. Kadınlarda regl dönemlerinde de ciltte soluklaşma ve gözaltı morluğu ortaya çıkar.
 • Aşırı alkol ya da sigara tüketimi de gözaltı morluklarına neden oluyor. Sigara kanda bulunan oksijen miktarını azaltır ve gözaltında renk değişiklikleri oluşur.

Göz alti morlukları hangi vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkar diyorsanız A, E ve C vitamin eksikliğinin yanı sıra B-12 eksikliği de gözaltında morluklara neden oluyor. Kişiler vitamin takviyesi ile bu sorunun üstesinden gelebilir.

Gözaltı Morluğu Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Birçok hastalığın semptomları arasında gözaltı morlukları yer alıyor. Sinüzit, karaciğer, böbrek rahatsızlıkları, trioid hatalıkları, demir eksikliği ve göz alerjileri bu rahatsızlıklar arasında yer alır. Bunun için mutlaka uzman bir doktorla görüşme sağlamanız gerekiyor.

Gözaltı Morluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Uzmanlar tarafından göz altı morlukları estetik müdahaleler sonucunda tedavi ediliyor. Bunun için lazer tedavisi uygulanır.

 • Lazer tedavisi ile morlukların rengi açılıyor ve bağ dokusu kuvvetlendiriliyor.
 • Ayrıca cilt dokusu kalınlaştırılarak gözaltı morluklarının görünmesi engellenir. Tedavi esnasında hafif bir şekilde yanma hissetmeniz son derece doğaldır.
 • Yanma hissi 30 dakika kadar sürer. İyileşme durumunda 3-4 gün kızarıklık oluşur. Bunun yanı sıra iyileşme evrelerinde ciltte pullanmalarda gözlemlenir.
 • Bir ay ara ile uygulanmakta olan 3 seans sonucunda gözaltı morlukları tamamen geçer.
 • İkinci bir yöntem ise lokal anestezidir. Bu yöntemle gözaltı uyuşturulur. Aynı şekilde 4 ya da 5 gün kadar kızarıklık ve şişlik oluşabilir.

1 ay sonunda ise deri normal rengine geri dönecektir. Tek sefer uygulanan bu yöntemle gözaltı morluklarınıza elveda diyebilirsiniz.

Gözaltı Morluklarına Bitkisel Çözüm Önerileri?

Göz altı morlukları nasıl geçer evde diyorsanız uzmanlar tarafından da önerilen bitkisel maskeleri denemenizde yarar var.

Zerdeçal ve Limon Maskesi: Gözaltında oluşan halkalar içinde oldukça etkili olan bu maske için gerekli olan malzemeler; 1 çay kaşığı kadar zerdeçal, 1 çay kaşığı kadar domates suyu, birkaç damla limon suyu ve yarım çay kaşığı un. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra göz çevrenize bu kürü uygulayın. 10 dakika kadar bekletip soğuk suyla durulayın.

Patates Maskesi: 2 çay kaşığı kadar patates suyu, 1 çay kaşığı kadar buğday yağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı patates maskesi için gerekli olan malzemeler arasındadır. Bir kasa içine bu malzemeleri karıştırın. Daha sonra kasenin ağzını kapatın. Gözaltı morlukları için maske 4-5 gün boyunca uygulanmalı. Günde bir kez uygulamanız yeterli olacak. Gözaltında 4 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Gülsuyu Maskesi: Gül suyu içerisine bir bardak kadar soğuk süt koyun. Daha sonra pamuk yardımı ile gözaltı çevresine uygulayın. 20 dakika kadar bekletmenizde yarar var. Gülsuyu cildinize de oldukça iyi gelir. Cildin daha canlı görünmesini destekler.

Nane Maskesi: Yarım limonun suyu ve bir avuç kadar nane maske için yeterlidir. Naneleri güzelce blender ile ezin. Daha sonra içerisine limon suyunu ekleyin. Gözaltı morluklarına pamuk yardımı ile uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Kürü günde 2 kez uygulamanızda yarar var.

Maydanoz Maskesi: C vitamini deposu olan maydanoz kılcal damarları güçlendiriyor.  Bu sayede gözaltındaki kan akışını azaltır ve koyu rengin açılmasını destekler. Bunun yanı sıra gözaltındaki şişliklerin ve ödemin yok olmasını sağlar. 3 yemek kaşığı kadar maydanoz ile 2 yemek kaşığı kadar yoğurt maydanoz maskesi için yeterli olacak. Maydanoz maskesini haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Pamuk yardımı ile gözaltı çevresine uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin.

Elma Sirkesi: Sirkede bulunan enzimler gözaltı bölgesinde yenilenmeleri destekliyor. Elma sirkesini bir miktar suyla seyreltip gözaltı çevresine uygulayın. İki günde bir bu uygulamayı tekrar edin. Eğer elma sirkesi yoksa elma kabuklarını soyup gözaltı çevresinde bekletebilirsiniz.

Gözaltı Morlukları İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Gözaltı morluklarının geçirilmesi için öncelikle nedenlerinin saptanması şart. Eğer bir hastalıktan dolayı ise uzman bir hekimle görüşme sağlamanızda yarar var. Ancak göz altı morlukları genellikle vitamin eksikliği, uykusuzluk, stres, kansızlık ve hormonlar nedeni ile ortaya çıkıyor. Kişilerin dikkat etmesi gerekenler;

 • Beslenme alışkanlığınızı değiştirin. Vitamin ve mineral ağırlıklı sağlıklı ve dengeli beslenme düzenine geçin.
 • Her gün en az 3 litre su tüketmenizde yarar var. Özellikle aşırı alkol ve kahve tüketimini sınırlandırmalısınız.
 • Doktorunuzla görüşüp vitamin eksikliği olup olmadığını öğrenin. Buna uygun olarak vitamin takviyesi alabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra uzman doktorların verdiği gözaltı morlukları için krem de morlukların azalıp yok olmasında etkilidir.
 • Makyaj malzemesi seçerken dikkatli davranmalısınız. Cildiniz hassas ise buna uygun ürünler kullanın.
 • Gözaltı morluğu olan kişiler en az 7 saat uyumalı. Ayrıca uzun süre TV ya da bilgisayar başında kalmanızda gözaltı morluklarına neden olur.

Gözaltı Morlukları İçin Pratik Öneriler Neler?

Gözaltı morlukları için salatalık maskesi oldukça etkili. Sabahları bir adet salatayı dilimleyin ve 15 dakika kadar göz çevrenizde bekletin. Bunun dışında patates dilimleyerek de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

 • Çay genellikle göz çevresinde oluşan problemlerde kullanılıyor. Demlenmiş siyah ya da yeşil çayı gözaltı çevrenize pamuk yardımı ile uygulayın. Aynı zamanda gözlerinizin dinlenmesini de sağlayacak.
 • Göz çevresine her gece yatmadan önce A, C, E vitaminleri içeren gözaltı kremini sürmenizde morlukların yok olmasını sağlar.
 • Bunun yanı sıra soğuk kompres uygulama yapmanızda yarar var. Her sabah ve her gece soğuk su kompresini göz çevrenize uygulayın.
 • Badem yağı içerisinde zengin K vitamini bulunuyor. Kan damarlarının daralmasında son derece etkili olan badem yağını gözaltı çevresine uygulayın.

Ayrıca kişiler uyumadan önce mutlaka göz makyajını temizlemeli. Bunun için hassas temizleme ürünleri seçmenizde yarar var.