Hafızayı Güçlendiren Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Hafızayı Güçlendiren Dua
14 Ekim 2021
34 okunma
Hafızayı Güçlendiren Dua
Okuma süresi: 2 dakika

Hafızayı güçlendiren dua, Fatiha suresi’dir. Fatiha suresi günümüzde birçok anda okunabilir. Gün içerisinde 170 kere Fatiha suresi okunduğu takdirde hafızayı güçlendireceğine dair çeşitli etmenler halk arasında yer edinir. Ancak net bir okunma miktarı bulunmaz. Kişi kalbine, aklına her geldiğinde Fatiha suresini okuyabilir. Hafıza kaybı yaşandığı takdirde hafızanın tekrar eski haline gelebilmesi için Fatiha suresi önerilir. Hafızanın güçlenmesi ve eski diriliğine kavuşması için de Fatiha suresi ile beraber diğer kısa dualar edilmelidir. Dua ederken mümkün mertebe kıbleye yönelmesi tercih edilmeli. Elleri semaya kaldırmak, duanın adabıdır. Duanın kabul edilebilmesi için içten ve samimi olunmalıdır. Dua ederken dikkat edilmesi gereken belirli etmenler bulunur. Bunlar içerisinde herhangi bir şey düşünmemek, herhangi bir şeye odaklanılmamalı. Yalnızca dua etmek gerektiği söylenir. Dua Allah ile Müslümanın iletişimidir. Hafıza güçlüğü yaşanıldığı takdirde hafızanın güçlenmesi, zihnin açılması, özellikle sınav anında hafıza problemi yaşayanlar için büyük bir etki oluşturur. Bundan dolayı Fatiha suresi okunmalı.

Fatiha Suresinin Anlamı: Bismillahirrahmânirrahîm diyerek başlar. Hamd, Âlemlerin Rabbi, Rahmân, Rahîm, hesap ve ceza gününün (ahiret gününün) maliki Allah’a mahsustur. (Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanlarınkine ve sapıklarınkine değil.

Hangi dua zihin açar?
“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyake na’büdü ve iyyakenesta’in.(2) İnna fetahna leke fethan mubina.
Hafızayı güçlendirmek için hangi esma?
“Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyake na’büdü ve iyyakenesta’in.(2) İnna fetahna leke fethan mubina
Zihin açmak için ne yapmak gerekir?
Çilek bunamayı geciktiriyor. … Bitter çikolata beyne oksijen taşıyor. … Tahıllar B vitamini kaynağı … Patates zihnin verimli çalışmasını sağlıyor. … Kuru yemişler unutkanlığı azaltıyor. … Yoğurt odaklanmayı güçlendiriyor. … Üzüm problem çözmeyi kolaylaştırıyor. … Özellikle çocuklar için çok faydalı
Zihni en çok ne açar?
C vitamini içeren çilek, kivi, portakal gibi meyveler ve E vitamini içeriği yüksek badem, ceviz, fındık gibi besinler, enerji vererek zihni açarlar. Enerji değeri yüksek besinler yerine besin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir.
Unutkanlık nasıl giderilir dua?
Bismillâhirrahmânirrahîm, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.

İlginizi Çekilebilir;

 

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktası

Kardeşim sınava girecek hangi duayı okumalıyım?