Kıdem Tazminatı Şartları

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...
Anasayfa > Genel > Kıdem Tazminatı Şartları
15 Aralık 2019
300 okunma
Kıdem Tazminatı Şartları
Okuma süresi: 3 dakika

Özel sektörde çalışanların tüm haklarının korunması adına bazı düzenlemeler yapılmaya başlamıştır. Bu aşamada ise en çok gündeme gelen konulardan bir tanesi kıdem tazminatı şeklinde karşımıza çıkar. İşten haksız yere çıkarılan personeller, bu sayede çalıştıkları kurumdan tazminat alabilme hakkı elde ederler. Kıdem tazminatı şartları söz konusu olduğunda ise hakların korunabilmesi adına sigortanızın düzenli olarak yatmış olması önemlidir.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Şartları

İşte çalışırken evlenmeniz halinde, nikahınızın olduğu tarihten itibaren 1 yıl içerisinde çıkarsanız eğer, tazminat alabilme hakkınız vardır. Üstelik bu aşamada işten çıkarılmış olmazına gerek yoktur. Kendi isteğinizle ayrılmanız halinde bile çalıştığı süre kadar tazminatınızı alabilirsiniz.

  • Kıdem tazminatı şartları zaman içerisinde değişiklik gösterebildiğinden dolayı öncesinde araştırma yapmak faydalıdır.
  • 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. Maddesinde kadın evlendikten sonra çalışamadığına dair gerekçe belirterek işten ayrılabilir.
  • Personelin çalıştığı yıl sayısı hesaplanır ve aylık aldığı maaşı üzerinden bir kıdem tazminatı ödemesinin yapılmasına özen gösterilir.
  • Kıdem tazminatı nasıl alınır avukat desteği talep edenlere ise yardımcı olan hukuk bürolarının sayısı fazladır.

Kıdem Tazminatı Şartları

İstifa Halinde Kıdem Tazminatı Şartları

İş yerinizden kendi isteğiniz ile ayrılmanız halinde kıdem tazminatı hakkınız yoktur. Ancak İş Kanunu içerisinde bulunan haklı bir sebepten dolayı çalışma hayatınızı bırakmak zorunda kaldıysanız eğer, tazminat yolu da açılır. Kıdem tazminatı şartları 2019 yılı ile birlikte daha da esnetilmeye başladığı gibi bu aşamada her zaman vatandaşların mağdur olmamalarına özen gösterilir. Sağlık sebepleri, mobbing ya da ahlak kurallarına uymayan bazı hareket ve davranışlar görüldüğünde işi bırakarak aynı zamanda tazminat talep edebilirsiniz.

Kıdem Tazminatı Alma Şartları 10 Yıl

Aynı firma ya da iş yerinde, kesintisiz sigorta ile birlikte 10 yıldır düzenli olarak çalışıyorsanız eğer, kıdem tazminatı alabilme hakkınız vardır. 3600 gün kesintisiz olarak çalışmanız halinde tazminat seçeneği oluşur. Özel sektörde tazminat alma şartları ile ilgili yapılan güncellemeler hala devam etmektedir.

  • Belirtilen fırsattan yararlanabilmek adına ise 1999 yılı öncesinde sigortalı olma kuralı vardır.
  • Sigortanızın ilk yatmaya başladığı tarih 1999 sonrasındaysa eğer 10 yıldır çalışıyor olsanız bile tazminat hakkınız yoktur.
  • Eğer belirtilen tarihten önce sigortanız yapıldıysa, 15 yıldır çalışıyorsanız ve 3600 prim gününü doldurduysanız kendi istediğiniz ile ayrılarak tazminatınızı da almanıza izin verilir.

Kıdem Tazminatı Şartları

Kıdem Tazminatı Alma Süresi

Herhangi bir iş yerinden kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmeniz adına en az 1 yıldır çalışıyor olmak önemlidir. Tazminat hesaplama 2019 ile birlikte internet kanalları aracılığıyla da kolaylıkla yapılır. Minimum 1yıldır özel sektörde çalışıyorsanız, ihbar süresi dolmadan çıkarılmanız halinde hemen başvuru yapabilirsiniz. Kıdem tazminatı şartları işçi ve işveren arasında kuralların ya da hakların belirlenebilmesi açısından detaylı olarak açıklanır. Çalışılan her 1 yıl için 30 günlük brüt ücret üzerinden bir hesaplama yapılır.

Kıdem Tazminatı Alma Koşulları

Kıdem tazminatı şartları ya da alma koşulları belirli aralıklarla güncellenir. Hem işçilerin hem de işverenlerin haklarının korunması adına her zaman orta yol bulunmasına özen gösterilir. Asgari ücrete getirilen zam doğrultusunda en düşük kıdem tazminatı oranı da düşürülmüştür. Yukarıda belirtilenlerin yanı sıra yemek ya da yol paraları ve ikramiye gibi seçeneklerde kıdem tazminatı belirlenirken göz önünde bulundurulur.

Böylelikle haksız yere işten çıkarılan personelin ekonomik anlamda zor durumda kalması engellenir. Özel sektörde rekabetçi ortam içerisinde çalışanların haklarının korunması adına kıdem tazminatı oldukça önemli uygulamalardan biridir.