E Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 1 dakika E devletten lise öğrenci belgesi nasıl alınır, açıköğretim öğrenci belgesi nasıl alınır, e devlet öğrenci belgesi gözükmüyor, e devlet ortaokul diploma sorgulama, e devlet diploma sorgulama, e devlet şifresi alma, e devlet ilkokul diploma sorgulama.

Anasayfa > Genel >  E Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?
10 Şubat 2019
156 okunma
 E Devletten Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?
Okuma süresi: 1 dakika

E devletten öğrenci belgesi almak isteyen kişilerin tüm belge işlemlerini birkaç dakikadan daha az bir süreye indiren sistem, kişilerin kendi e devlet hesapları üzerinden kolaylıkla yapabildikleri bir işlemdir.  İnternet ortamına taşınan öğrenci belgesi alma işlemi sayesinde pek çok öğrenci, belge alma işlemleri için kendi okullarına gitmek zorunda kalmayacak.

E Devlet Sistemi Üzerinden Öğrenci Belgesi Alma İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

E devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi almak isteyen öğrenciler, kendi sistemlerine giriş yaparak belge alma işlemlerini rahatlıkla yapabilirler. Öğrenci belgesini e devlet sistemi üzerinden almak isteyen kişilerin yapmaları gereken işlemler sırasıyla şöyledir;

  • https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama internet adresine giriş yapılır,
  • C kimlik numarası ve parola ile gelen e devlet sistemi açılır,
  • Site içerisinde yer alan “Öğrenci Belgesi Sorgulama” işlemi seçilir ve ardından belge oluşturma işlemi tamamlanır.

Yukarıdaki adımlar takip edilerek e devlet bilgileri ile kolayca alınan öğrenci belgeleri için kişilerin okula gitmeden sistem üzerinden tüm işlemlerini rahatlıkla ve sorunsuzca halledebilmeleri mümkündür.

E Devlet Sistemi Üzerinden Alınan Öğrenci Belgesi İle Kurum ve Kuruluşlara Başvuruda Bulunulabilir Mi?

E devlet sistemi üzerinden alınan her belge resmi belge hükmü taşır. Bu yüzden e devlet sisteminden alınan öğrenci belgeleri ile de gerekli kurum ve kuruluşlara sorunsuz bir şekilde başvurmak mümkündür. Bu konuda kişiler herhangi bir sorun yaşamazlar. Ancak bazı durumlarda kurumlar ıslak imzalı belgeleri tercih etmektedirler. Kurumlara belge verilirken kişilerin oldukça dikkat etmeleri gerekir.

E Devlet Şifresi Nasıl Temin Edilir?

E devlet üzerinden öğrenci belgesi almak isteyen kişilerin, e devlet üzerinde kendilerine ait tanımlı bir hesabın olması gerekir. Bu hesabın açılması için kişilerin öncelikli olarak PTT’den 2 TL karşılığında alabilecekleri e devlet şifresine ihtiyaçları vardır. Bu şifreler temin edildikten sonra kişiler e devlet hesaplarına T.C. kimlik numaraları ve bu şifre ile giriş yaparlar. Daha sonra yapacakları tüm işlemlere ve öğrenci belgesi alma işlemine bu sistem üzerinden hiçbir şekilde sorun yaşamadan erişebilirler.