Köpekler Ezan Okunurken Neden Ulur?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Ezan okunurken köpekler neden ulur sorularla islamiyet, ezan okunurken köpekler neden ulur hadis, ezan okunurken köpekler neden ulur dinimiz islam, ezan okunurken çakallar neden ulur, köpekler neden sabaha karşı havlar

Anasayfa > Genel > Köpekler Ezan Okunurken Neden Ulur?
15 Şubat 2019
345 okunma
Köpekler Ezan Okunurken Neden Ulur?
Okuma süresi: 2 dakika

Köpekler ezan okurken niçin ulumaya başlar konusunda birçok yanıt bulunmaktadır. Bu konuyu dinsel ve bilimsel yönden ele alarak açıklamaya çalışacağız.

Köpekler ezan okunurken neden ulurkonusunda birçok söylem duyarız. Bununla beraber ezan okumaya başladığında köpeklerin birer birer ulumaya başladığına hepimiz şahit oluruz. Bazen sabah ezanında bazen akşam ezanında köpekler ulumaya başlamaktadır. Köpeklerin ulumaları hem dinsel hem de bilimsel olarak iki farklı seçenekle makalemizde açıklanmıştır. Bu makalemiz sizlere bu konunun cevabınızı bulmanızda yardımcı olacaktır.

Köpekler Neler Ezan Sesinde Ulur Dini Açıklama

İslam dininin inanışına göre köpekler görünmeyen varlıkları ezan okunmaya başladığı zaman görmektedir. Melekler, cinler ve görünmeyen tüm varlıklar ezan okumaya başladığında kaçarken köpekler bu varlıkları görür ve korkar. Bu nedenden dolayı da korkularını yenmek için o varlıklara uluyarak tepki verirler. Bu bazılarına göre gerçek, bazılarına göre ise hurafeden ibarettir. Bir de bu konuyu bilimsel boyutta açıklayalım.

Köpekler Ezan Okuduğunda Neden Ulur Bilimsel Açıklama

Köpekler ezan okunurken neden ulur konusuna bilimsel anlamda yanıt verecek olursak köpekler için yalnızca ezan sesi değil, yüksek sesli olan tüm uyarıcı seslere uluyarak tepki vermektedir. Örneğin ambulans, itfaiye, siren sesi gibi yüksek sesle köpekler uluyarak ve aşırı havlayarak tepki vermektedir. Fakat bizler gün içerisinde en sık ezan sesine uluduklarını duyduğumuzdan dolayı yalnızca ezan sesine uluduklarını düşünüyoruz.

Köpeklerin duyu hassasiyeti çok fazla gelişmiştir. Uç sınırlarda bir duyu hassasiyetleri olduğundan dolayı aslında köpekler en küçük sesleri de duyabilmektedir. Bu sebeple uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda aşırı gürültüden dolayı ya da ani bir gürültüden dolayı köpeklerin kulaklarının rahatsız olduğunu ve bu durumda tepki olarak da köpeklerin uluyarak ve havlayarak yanıt verdiğini öne sürmektedir. Aşırı gürültü olarak örnek verebileceğimiz sesler hoparlör aracılığıyla güçlendirilen bir takım sesler olarak itfaiye, ambulans, polis sireni gibi seslerdir.

Bu sebep Klasik Koşullama modeline örnek olarak da bildirilmektedir. Pavlov’un köpekleri ile yaptığı deneye bir örnek olarak da söylenebilir. Makalemizde köpeklerin neden ezan sesi duyduklarında uluduğundan dinsel ve bilimsel boyutlardan bahsettik.