Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua - Şartları Neler

Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Kuran i kerim okunduktan sonra okunacak dua, kur’an-i kerim okuduktan sonra okunacak dua ayet, kur’an-i kerim okuduktan sonra okunacak dua fazileti, kur’an-i kerim okuduktan sonra okunacak dua kısa, kur’an-i kerim okuduktan sonra okunacak dua nedir merak edilenler içerikte.

Anasayfa > Genel > Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua
08 Ocak 2021
2.070 okunma
Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua

Kur’an-ı Kerim’i okuduktan sonra okunacak dua Hatim duasıdır. Kadir Gecesi’nde bizlere Allah tarafından gönderilen kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim, Müslümanlar için çok değerli bir yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim okunmadan önce yapılması gereken birçok önemli şey vardır. Okumaya başlamadan önce ağzımızı fırçalamalıyız. Kur’an-ı Kerim’i mescide doğru temiz bir yerde okumalıyız. Aynı zamanda tane tane okumak çok daha etkilidir. Acele etmeden ve daha sonra Türkçe anlamını da okumalıyız.

Kur’an-I Kerim Hakkında

Gönderilen bütün ilahi şeyler gibi Kur’an da temel amaç olarak, insana hediye olarak verilen bu şerefin asla unutulmaması gerekir. Böylece yaratılışının farkına varıp Allah’a şükredilmeli ama aynı zamanda ahiret inancı da unutulmamalıdır.

Kur’an, Allah tarafından bizlere emanet edilen dünyanın bir tercümesi niteliğindedir. Hem görünen hem de görünmeyenin tercümesidir. Bu zamana kadar olmuş ve gelecekte de olacak olayların habercisidir. İnsanlığa terbiyeyi öğretendir. Özetle bütün insanlığa ve dünyaya ihtiyaç olacak şeylerin kaynak kitabıdır.

Kur’an hem insanların yaşantısında hem de iç dünyalarını bütün yönleriyle ele alan açık bir şekilde yazılan yol göstericidir. Öyle saf öyle temizdir ki daha önce Kur’an-ı Kerim’in benzeri hiçbir yerde görülmemiştir. Kur’an sadece ahiret hayatını ele alıp açıklayan, ibadetler hakkında bilgiler veren ve Allah’ı bizlere emrettiğini anlatan değil aynı zamanda insanlığın dünyada mutluluğu yakalayabilmesi için yol gösterendir.

Öğüt verici, yol gösterici, şifa kaynağıdır. Kısaca Kur’an bütün insanlık boyunca rehber ve yol gösterendir. İnsan hayatı boyunca ne kadar yükselirse yükselsin ne kadar zengin olursa olsun Kur’an-ı Kerim’e manevi değeri gösterip eline alıp ibadetini yapmıyorsa hem bu dünyada hem de öteki dünyada huzuru yakalayamaz.

Kur’an, insanları istedikleri şeye en doğru yoldan ulaştırır. İnsan ilişkilerinde, iş hayatında kısaca her konuda bizlere gösterdiği yol sayesinde en iyisine ulaşırız. Ayrıca Kur’an okuyan kişileri melekler de ziyaret eder. Melekler Kur’an okuyandan etkilenir ve onu dinlemek için gelirler.

Kur’an-I Kerim Okuduktan Sonra Okunacak Dua Nedir?

Kur’an okunan her yerde huzur olur. Okunan her yere mutluluk, huzur, bereket getirir. Okuyanların içindeki yükü, ümitsizliği, korkuyu alır götürür. Kur’an-ı Kerim okuduktan sonra okunacak dua nedir?

‘El -hamdülillahiRabbil – Alemin.

Vel-akibetülil-müttekin. Vela ‘udvane illa ‘alezzalimîn.

Ves-salatüves-selamü ‘alâRasulinaMuhammedin ve ‘alihi ve sahbihiecme’in.””Rabbena takabbelminnainnekeente’s-semi’ul-‘alim.

Ve tüb ‘aleyna ya Mevlanainnekeente’t-tevvabür-Rahim.

Vehdina ve veffiknailel-hakkı ve ila tarikınmüstekîm. Bi beraketil-Kur’anil-‘aziîm.”

Kur'an okunduktan sonra hangi dua okunur?
Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn. ya da kısaca Sübhâne Rabbiyel-‘aliyyil-â’lel-vehhâb.
Kuranı kerim okunduktan sonra ne denir?
Kur’an-ı Kerim’i hatim ettikten sonra ve duaların kabul olma şartlarını da gerçekleştirdikten sonra, hatim duasına şu cümlelerle başlamak uygun görülür. Sadekallâhü’l-‘azîm ve belleğa Rasûlühü’l-Kerîm. Ve nahnü ‘alâ zâlike mineş-şâhidîn. Rabbenâ âmennâ bimâ enzelte vet-teba’ner-Rasûle fektübnâ meaş-şâhidîn.
Yasin okunduktan sonra Ölüye nasıl dua edilir?
Allahümme rabbena ya rabbena tekabbel minna duaena vekdi hacetena bihurmeti sureti yasin ve ecirna minennari vemin azabil kabri ve min şerri sualin bi fadli sureti yasin yarabbel alemiyne veselemun alel mürseliyne velhamdülillahi rabbil alemin.
Yasin teslimi nasıl yapılır?
Yasın Suresi okunduktan sonra teslim edilir yani bağışlama duası okunur ve Yasin suresinin Yüce Allah tarafından kabulü umulur. Buna teslim etmek de denir. Genellikle de şu yakarış ile başlanır:” Ya Rabbi. Okuduğum Yasin-i Şerifi yüce katında kabul buyur.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kuran-i-kerim-okumadan-once-okunacak-dua/

https://sartlari.com/kadir-gecesinde-okunacak-dua/

https://sartlari.com/kadir-gecesi-mesajlari/

https://sartlari.com/kurani-kerim-muslumanlar-icin-neden-onemlidir/

https://sartlari.com/kurani-kerim-muslumanlar-icin-neden-onemlidir/