Kur’an-I Kerim Okumadan Önce Okunacak Dua - Şartları Neler

Kur’an-I Kerim Okumadan Önce Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kur’an-i kerim okumadan önce okunacak dua, kur’an-i kerim okumadan önce okunacak dua dinle, kur’an-i kerim okumadan önce okunacak dua hadis, kur’an-i kerim okumadan önce okunacak dua nedir, kur’an-i kerim okumadan önce okunacak dua türkçe hakkında detaylar.

Anasayfa > Genel > Kur’an-I Kerim Okumadan Önce Okunacak Dua
05 Kasım 2020
1.329 okunma
Kur’an-I Kerim Okumadan Önce Okunacak Dua

Kadir Gecesi’nde bizlere Allah tarafından gönderilen kutsal kitap olan Kur’an-ı Kerim, Müslümanlar için çok değerli bir yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim okunmadan önce yapılması gereken birçok önemli şey vardır. Okumaya başlamadan önce ağzımızı fırçalamalıyız. Kur’an-ı Kerim’i mescide doğru temiz bir yerde okumalıyız. Aynı zamanda tane tane okumak çok daha etkilidir. Acele etmeden ve daha sonra Türkçe anlamını da okumalıyız. Kur’an-ı Kerim okumadan önce okunacak dua nedir?

Kur’an-ı Kerim Okumadan Önce Hangi Dua Okunur?

Gönderilen bütün ilahi şeyler gibi Kur’an da temel amaç olarak, insana hediye olarak verilen bu şerefin asla unutulmaması gerekir. Böylece yaratılışının farkına varıp Allah’a şükredilmeli ama aynı zamanda ahiret inancı da unutulmamalıdır. Kur’an, Allah tarafından bizlere emanet edilen dünyanın bir tercümesi niteliğindedir. Hem görünen hem de görünmeyenin tercümesidir. Bu zamana kadar olmuş ve gelecekte de olacak olayların habercisidir. İnsanlığa terbiyeyi öğretendir. Özetle bütün insanlığa ve dünyaya ihtiyaç olacak şeylerin kaynak kitabıdır.

Kur’an hem insanların yaşantısında hem de iç dünyalarını bütün yönleriyle ele alan açık bir şekilde yazılan yol göstericidir. Öyle saf öyle temizdir ki daha önce Kur’an-ı Kerim’in benzeri hiçbir yerde görülmemiştir. Kur’an sadece ahiret hayatını ele alıp açıklayan, ibadetler hakkında bilgiler veren ve Allah’ı bizlere emrettiğini anlatan değil aynı zamanda insanlığın dünyada mutluluğu yakalayabilmesi için yol gösterendir. Öğüt verici, yol gösterici, şifa kaynağıdır. Kısaca Kur’an bütün insanlık boyunca rehber ve yol gösterendir.

İnsan hayatı boyunca ne kadar yükselirse yükselsin ne kadar zengin olursa olsun Kur’an-ı Kerim’e manevi değeri gösterip eline alıp ibadetini yapmıyorsa hem bu dünyada hem de öteki dünyada huzuru yakalayamaz. Kur’an, insanları istedikleri şeye en doğru yoldan ulaştırır. İnsan ilişkilerinde, iş hayatında kısaca her konuda bizlere gösterdiği yol sayesinde en iyisine ulaşırız. Ayrıca Kur’an okuyan kişileri melekler de ziyaret eder. Melekler Kur’an okuyandan etkilenir ve onu dinlemek için gelirler. Kur’an okunan her yerde huzur olur. Okunan her yere mutluluk, huzur, bereket getirir. Okuyanların içindeki yükü, ümitsizliği, korkuyu alır götürür. Kur’an-ı Kerim okumadan önce okunacak dua nedir?

İşte Kuran-ı Kerim Okumadan Evvel Okunması Gereken Dua;

“Allâhümmebi’l-hakkı enzeltehû ve bi’l-hakkı nezel. Allâhümme ‘azzimrağbetîfîhive’c‘alhunûran li-basarî ve şifâen li-sadrî. Allâhümmezeyyinbihîlisânî ve cemmilbihîvechî ve kavvibihîcesedîve’rzuknîtilâvetehû ‘alâtâ‘atikeânâe’l-leyli ve etrâfe’n-nehâriva’hşurnîme‘a’n-nebiyyisalla’llâhu ‘aleyhi veselleme ve âlihi’l-ahyârineveytükırâate’l-kur’âni li-rıdâi’r-rahmâni ve tenvîrikubûriehli’l-îmâni ve rûhi şemsi seyyidi’l- enbiyâi ve kameri’l- murselîneseyyidinâ Muhammedin ‘aleyhi salevâtü’r- Rahmâni ve tardi’ş-şeytâni ve iskâti’z- zünûbi ve kabûli’t- tevbeti ve raf‘ı’d- deracâti ve’n-necâtimine’n-nîrâni ve bekâi’l- îmâni ve likâi’r- Rahmânive’l-hamdülillâhirabbi’l-âlemîn.”

Mukabeleye başlarken nasıl dua edilir?
Allah’ım, Kur’an’la dilimi zinetlendir, yüzümü güzelleştir ve vücudumu da Kur’an’la kuvvetleştir. Okumasını emrin üzerine rızıklandır, gece ve gündüz Kur’an okumamı nasip et ve beni Resulü Ekrem ile ve O’nun en seçkin âl ve ashabıyla birleştir.
Kuran ı Kerim okumaya nasıl başlanır?
Önce abdest alınmalı, daha sonra kıbleye dönerek edepli bir şekilde oturulmalı ve Eüzü-Besmele çekilerek Kur’an-ı Kerim okunmaya başlanmalıdır. Kur’an-ı Kerim’i yalnızca okumak yetmez. Aynı zamanda anlamak ve anladıklarımızı hayatımıza ve yaşam şeklimize katmamız da önemlidir.
Yasin okumadan önce hangi dualar okunur?
yâ âli-me’s-sirri ve’l hafiyyât. ik’dı hâcetî fî hâzihi’ssâati’l-mübâraketi. bi hurmeti Yâsin. ve’l-Kur’âni’l-Kerîm. fe izâ kadâ emran fe innemâ yekûlü lehû kün fe yekûn, fe süb’hâne’llezî bi yedihî melekûtü küll, şey’in ve ileyhi terceûn. ve sallellâhü âlâ seyyidina muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmeıyn.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/kuran-i-kerim-okuduktan-sonra-okunacak-dua/

https://sartlari.com/kurani-kerim-muslumanlar-icin-neden-onemlidir/

https://sartlari.com/sinav-oncesi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/guzel-ruya-gormek-icin-dua/

https://sartlari.com/aile-huzuru-icin-okunacak-dua/