Kutsal Emanetler Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı? - Şartları Neler

Kutsal Emanetler Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Kutsal emanetler gerçek mi sorusuna karşılık sakallara ya da dişlere DNA testleri, eşyalara ise karbon testleri yapılması istenmektedir.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Kutsal Emanetler Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?
01 Nisan 2024
336 okunma
Kutsal Emanetler Gerçek Mi?, Gerçekten Var mı?

Kutsal emanetlerin belirli zamanlarda insanlara sunulması huzurun ve rahatlamanın meydana gelmesini sağlamaktadır. Bu eşyalar içerisinde Hazreti Muhammed’in hırkası, sakalı, su içtiği kasesi, Hazreti Musa’nın asası, Hazreti Yahya’nın kemikleri gibi pek çok emanet söz konusudur. Nitekim bu emanetler konusunda şüpheci yaklaşımlar söz konusudur. Gerçeklik payı adına tartışmalar söz konusu olmuştur. Nitekim bu eşyalara dair karbon testleri yapılmaktadır. Lakin emanet eşyalar adına bu tarz testlerin yapılmaması kutsal emanetler gerçek mi sorusunu akıllara getirmiştir.

Kutsal Emanet Duygusu

Kutsal Emanetler gerçek mi tartışmalarına karşılık herhangi bir kanıtlama getirilmemiştir. Nitekim çoğu din adamı konuyla alakalı görüşlerini de bildirmiştir. Genel olarak yaygın olan fikir kutsal emanetlerin gerçek olsun olmasın insanlarda huzur yaratması ve rahatlama hissi vermesi esas olandır. Nitekim bu duyguya sahip olmak yeterlidir. İslam dininde de eşyalara karşı fazla bir ilginin olması da hoş karşılanmamaktadır. Nitekim önemli olan bu kutsal emanetlerin anı olarak saklanması ve insanlara sergilenmesin de herhangi bir günahta söz konusu değildir. Dini hatıralara olarak ele alınması ve gerçeklik payının çok fazla deşilmemesi önerilmektedir. Kutsal emanetler gerçek mi sorusuna karşılık sakallara ya da dişlere DNA testleri, eşyalara ise karbon testleri yapılması istenmektedir. Bu şekilde gerçeklik payı kanıtlanmış olacaktır. Nitekim konuyla alakalı iki çevre söz konusu olduğu için herhangi bir yaptırım söz konusu olmamaktadır. Bir çevreye göre dini hatıralar olarak herhangi bir teste tabi tutulmamalı ve saklanmalı diğer çevreye göre ise gerçekliği ispatlanmalı ve gerekli testlerden geçmelidir. Her ne olursa olsun dini olarak ele alınan bu eşyaların gerçek olsun olmasında insanlarda manevi duygular yaratması göz ardı edilmemektedir. Bu sebepten dolayı da hatıralara saygı duyulmakta ve sergilenmeye devam edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: https://sartlari.com/pismanlikta-okunacak-dua/