Pişmanlıkta Okunacak Dua - Şartları Neler

Pişmanlıkta Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Pişmanlıkta okunacak dua fazileti, pişmanlıkta okunacak dua hadis, pişmanlıkta okunacak dua kısa, pişmanlıkta okunacak dua nedir, pişmanlıkta okunacak dua saatleri içerikte yer alıyor.

Anasayfa > Genel > Pişmanlıkta Okunacak Dua
04 Ocak 2021
1.212 okunma
Pişmanlıkta Okunacak Dua

Pişmanlıkta okunacak dua, tövbe duasıdır. Tövbe duası etmek, yapılan bir pişmanlık sonrasında duyulan suçluluk duygusu ile birlikte tekrardan yapmamak adına edilen duadır.

Pişmanlıkta Okunacak Dua Var Mı?

Dua Allah’tan yardım dilemek, günahların kabul olması için yardım dilemek ve pişmanlık için tövbe etmek amacıyla edilir. Tövbe duası pişmanlıkta okunması gereken dua olarak bulunur. Ve aynı zamanda bu dua okunurken yeniden aynı şeyler yapılmayacağına dair, tekrarlanmayacağına dair, bir suçluluk duygusu ile birlikte Allah’a söz verilir.

Dua İle Tövbe Etmek Mümkün Mü?

Müslümanlar gün içerisinde çoğu zaman nefsine hâkim olamayıp, birçok hata yapabilir. Bu hatalar bir Müslümanın yapmaması gereken hata olmasına rağmen, engel olunamaz ve günah olacağı bile bile yapılabilir. Fakat gece çöküp pişmanlık duygusu ile yüz yüze kalındığı zaman burada eller gökyüzüne açılıp, dua edilir. Dua, Allah’a yalvarış, pişmanlık ve tekrardan yapılmayacağına dair bir yakarış olarak edilir. Tövbe etmek Allah’ın kullarını başlayabileceğini, dua ederek günahlarından arınabileceği bir yol olarak bulunur. Yapılan bir hata sonrasında pişmanlık duymak bunun bir daha yapılmayacağına dair edilen Tövbe duası ile birlikte makul olarak bulunur.

Pişmanlıkta Okunacak Duanın Önemi

Pişmanlıkta okunacak dua mübarek günlerde, mübarek gecelerde yapıldığı zaman daha çok etkili olmaktadır. Böyle zamanlarda kişi, Rabbinden pişman olduğuna dair bir dua ederse, Rabbi kulunu bağışlar. Ve günahlarını, kusurlarını tekrardan işlemeyeceği adına, edilen dua ile birlikte duası kabul olur. Fakat pişmanlıkta okunan dua olan tövbe duası edilirken inançlı, samimi ve kalpten edilen bir dua olması önemlidir.

Kişinin gerçekten Allah katında pişman olduğu için ve huzursuz olması sebebiyle dua etmesi gerekir. Pişmanlıkta okunan dua olan tövbe duasıdır. Ve şu şekilde bulunur;

“Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Gerçek bir tövbe nasıl yapılır?
İşlediği günahı tamamen terk etmelidir. İşlediği günahı dile getirmeyecek, konuşmayacak. … Kendisini günaha iten ortamlardan uzaklaşacak. İşlediği günaha benzer günahlardan da uzak kalacak. Günahları konuşanları dinlemekten uzak kalacak kulağıyla da günah dinlemeyecek.
En güzel tövbe nasıl yapılır?
Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.
Istiğfar ve tövbe nasıl yapılır?
Tövbe edecek kimsenin iki rekât namaz kıldıktan sonra Allah’a hamd, Resûlüne (s.a.s.) salât ve selam getirdikten sonra tövbe ve istiğfar etmesi, akabinde de salavat ve hamd ile bitirmesi tövbenin adabındandır.
Peygamber efendimiz günde kaç kez tövbe ederdi?
Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz, günde 70 kere istiğfar edermiş.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/af-dileme-sozleri/

https://sartlari.com/persembe-gecesi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/hastaliktan-kurtulmak-icin-en-etkili-dua/

https://sartlari.com/anlatimli-aciklamali-bebek-orgu-modelleri/

https://sartlari.com/terazi-burcu-kadini/