Lohusa İken Esmaül Hüsna Okunur Mu? - Şartları Neler

Lohusa İken Esmaül Hüsna Okunur Mu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu: Manevi desteğe ihtiyacın arttığı dönemde kadınlar Esmaül Hüsna okuyabilir ve dua edebilir sadece Kur’ an- ı Kerim okumaları haramdır.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Lohusa İken Esmaül Hüsna Okunur Mu?
25 Eylül 2023
254 okunma
Lohusa İken Esmaül Hüsna Okunur Mu?

Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu; Lohusa dönemindeki kadınların huzursuzluk hissinden kurtulması, bebek ve anneyi kazalara karşı koruması için Ayetel Kürsi, Nas ve Felak duaları okunuyor. Namaz ve oruç ibadetlerinin yanında Kur’ an’ dan uzak durması gerekiyor. Ancak bu dönemde söz edilen süreleri dua niyetiyle okumamız ve Kur’ an dinlememizin önünde bir engel bulunmuyor. Ayrıca bu dönemde kadınların cinsel ilişki yaşamaları da dinimizce yasaktır. Üstelik bu yasak kadınları fiziksel ve ruhsal sağlıklarının korunmasını sağlamaktadır.

Lohusa İken Namaz Kılınır Mı?

Kadınların düşük, kürtaj ve doğum ardından belirli bir süre kanama yaşamasına lohusalık denir. Bu dönemi yaşayan kadınlara lohusa denmektedir. Yaşanan bu süreç her kadında farklı gelişir çünkü bünyemiz, fiziki özelliklerimiz ve yaşadığımız çevre koşulları kanama süresinin bitişini belirler.

Lohusalığın sonlanması için alt sınır belirtilmez ancak üst limit mezheplere göre değişmektedir. Şafii mezhebinde 60 gün, Hanefi mezhebinde ise 40 gün içinde lohusalık dönemi bitmektedir. Bu süreler dolduğunda görülen kan lohusalık kanı olarak kabul edilmez. Lohusalık süresi dolmadan kan kesilir ve yeniden akmaya başlar ise bu günler lohusalık dönemi içindedir.

Regl iken dua okunur mu Diyanet açıklamalarına göre okuyabilir ancak namaz kılamaz. Bu durum lohusalık hali içinde geçerlidir. Bu dönemde okunan dualar, annenin rahatlamasını ve daha hızlı şifa bulmasını sağlar. Lohusa iken namaz kılınmadığı gibi Kur’ anı- ı Kerim okunamaz. Fakat dua niyetiyle kitabımızda yer alan bazı süreler ve ayetler dua niyetiyle okunabilir. Üstelik lohusa kadın okunan Kur’ an-ı Kerim’ i dinleyebilir. Bu kadınların yanında Kur’ an okunması onlara şifa vermektedir.

Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu: Esmaül Hüsna okuyabilir, lohusa kadın kılmadığı namazları kaza etmez. Yeniden ibadetlerine başlamak için lohusalık kanaması kesildiği zaman gusül abdesti almalıdır. Gusül abdesti farzları eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Ayrıca lohusalık dönemindeki kadınlara cinsel ilişki yasaklamıştır.

Lohusa Kadınlar Zikir Çekebilir Mi?

Lohusa iken ve adetliyken felak, nas okunur mu: Evet, dua niyetiyle bu sureler okunabilir. Bu dönemlerde kıbleye yönelerek dua, zikir okuma bizlere ferahlık verir.

Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu: Evet, bu durumda Esmaül Hüsna okuma ferahlık ve şifa verir. Bu halde zikir de çekebilen kadınların namaza ve Kur’ an’ a yaklaşması yasatır. Bu yasak ayetler ve peygamberimizin sözleriyle anlatılmaktadır. Aynı şekilde tehlil ve tesbih kelimelerini söyleyebiliriz. Peygamberimize salat getirme gibi ibadetler bu dönemde ihtiyacımız olan manevi desteği almamızı sağlar.

Kur’ an öğreten kadınlar bu dönemlerinde görevi yardımcılarına verirler. Eğer yardımcıları yoksa ayetlerin ilk bir kısmını söyleyerek görevlerini sürdürürler. Bu durum Hanefi mezhebinde geçerlidir.

Lohusa iken Hangi Dualar Okunur?

Bazı dualar, lohusalığın kolay geçmesi ve hızla şifa bulma için bazı dualar okunabilir. Lohusa iken okunacak dualar;

  • Lohusa kadın istediği zaman Ayetel Kürsi duasını okuyabilir.
  • Kur’ an- ı Kerim’ de yer alan ve 113. sure olan Felak suresi lohusalıkta okuna şifalı dualardandır.
  • sure olan Nas suresi de lohusa iken okunabilir ve duanın okunması manevi kuvvet verir.
  • İnşirah ve İhlas sureleri de lohusalık döneminde okunan etkili dualardandır.
  • Duha suresi 3.ayet, Enam 13. ayet, Tevbe 129. ayet, Al-i İmran 120. ayet ve Tevbe 129. ayet lohusa iken okunabilen dualar arasındadır.

Adetliyken Ayetel Kürsi okunur mu: Ezberden ya da yüzünden Ayetel Kürsü okunamaz. Hanefi mezhebine göre lohusa kadın Kur’ an okuyamaz. Ne zaman gusül abdesti alarak temizlenir o zaman Kur’ an- ı Kerim okuyabilir.

Adetli kadın Kabe’ yi tavaf edemez hatta bu hallede ki kadınların camiye girmesi de caiz değildir. Gusül almadan camiye girilemez. Peygamberimizin bazı sözleri bu durumu destekler. Ancak regl olan kadın istediği zaman dua sayılan belirli ayetleri okuyabilir. Salavat getirebilir ve bilgilerini tazeleme için ilmihal kitaplarını okuyabilir. Kıbleye dönerek Kur’ an okuma ile namaz harici çeşitli ibadetleri yapabilirler.

Adetliyken Allah’ ın 99 ismi okunur mu: Evet, bu durumda okunmasında sakınca yok. Okunan her bir zikir ve dua aile huzurunuza kalkan olur Kelime-i şahadet, istiğfar ve kelime-i tevhid hem lohusalık halinde hem de adetli iken okunabilir. Bunları ve bazı duaları okumak vücudumuza şifa ve huzur verir. Hadis, tesfir, fıkıh kitapları okuyarak yeni bilgiler edinebilir. Gusül ve abdest gerektirmeyen tüm ibadet ve günlük işler lohusa iken yerine getirilir.https://sartlari.com/lohusaya-okunacak-dua bu da dikkattinizi çekebilir.

Lohusa Guslü Nasıl Alınır?

Adetliyken Esmaül Hüsna okunur mu Fetva Meclisi açıklamalarına göre okumak caizdir. Ayrıca dua niyetiyle bazı Kur’ an ayetleri de okunabilir. Fakat Kur’an-ı ezberden ya da yüzün/ bakarak okumak yasaktır. Kur’ an-ı Kerim’ i okumak ve ibadetlerin devamı için gusül abdestinin alınması şarttır. Gusül alımında farzlara dikkat edilmelidir. Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu: okunması caizdir.

Boy abdesti alma niyet edilir, el ve avret yerleri yıkanarak temizlenir, üç kere ağza ve üç kere burna su verilir. Sonrasında tüm vücutta kuru nokta kalmayan kadar yıkanması şarttır.

Boy abdesti sırasında dua okunması gerekmez. Hatta banyo adabında konuşulmaması gerekir. İç çamaşırımızla banyoya girme, tırnaklardaki oje benzeri su geçirmeyen maddeler çıkarmamız gerekir. Su olmadığında ve zaruret halinde teyemmümle boy abdestine izin vardır.

Lohusa Kadın Oruç Tutar Mı?

Adetliyken Esmaül Hüsna okunur mu sorularla İslamiyet açıklamalarında bu isimlerin zikir olduğu ve adetliyken okunmasında sakınca bulunmadığı belirtilir. Bu kapsamda her an Allah’ ın isimlerini zikrederek manevi destek alırız. Fatiha suresi dua niyetiyle okunabilir bu durum caizdir. Ayrıca lohusa kadının yanında Kur’ an okunması ona iyi gelir.

Lohusa iken oruçlarımızı tutamayız, namaz kılamayız. Namazlarımızın kazasını kılmamız gerekmez. Lohusalık dönemimiz bitip ibadetlerimize başladığımızda oruçlarımızın yerine tutmalıyız. Orucumuzun kazasını yaparken yalnızca tutamadığımız günleri dikkate almalıyız.

Şükür anlamında olan Elhamdülillah kelimesinin söylenmesi caizdir. Her türlü desteğe ihtiyacımızın olduğu bu dönemimizde duaların manevi gücünden yararlanabilir. Lohusanın odasında Kur’ an ve dua okunmasının hiçbir sakıncası yoktur. Üstelik okunan dualar anne ve bebeği her türlü kötülükten korumaya yarar. Lohusa depresyonu denilen durumdan dualar ve tesbihler yardımıyla kurtulabilir. Lohusa iken Esmaül Hüsna okunur mu: Evet okunur hatta zikir çekmek, ilmihalleri ve İslam diniyle alakalı kitapları okuyabiliriz.

Lohusa İken Kur’ an Okunur Mu?

Adetliyken Esma’ ül Hüsna okunur mu Diyanet bilgilerine göre okunmaktadır. Bu isimler anılarak edilen duaların kabul edilme ihtimali yüksektir. Kur’ an’ a dokunma, bir bölümünü ezberden okuma caiz değildir. Bu dönemde edilen dualar ve tesbihler çok daha hızlı sıhhat bulmamızı sağlar.

Lohusa iken okunamaz ama okunan Kur’ an-ı Kerimi dinlememizde bir mahsur yoktur. Okunan dua ile ayetler bebeğimizi ile bizi kaza ve beladan korur. Ya Vedus adetliyken okunur mu: Evet, Allah’ ın isimleri daima zikredebiliriz.