Mide Ağrısı Nasıl Geçer

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika

Mide ağrısı nasıl geçer, mide krampına ne iyi gelir, mide ağrısı ilaç, şiddetli mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı evde nasıl geçer , mide ağrısı neden olur.

Anasayfa > Genel > Mide Ağrısı Nasıl Geçer
21 Nisan 2019
362 okunma
Mide Ağrısı Nasıl Geçer
Okuma süresi: 4 dakika

Mide ağrısı zaman zaman herkesin başına gelir. Ağrının başlıca nedenlerinden biri beslenme alışkanlıkları. Çok fazla yağlı tükettiğinizde ya da baharatı bol bir yemek yediğinizde kasılma ya da kramp şeklinde ağrılarla karşılaşmanız muhtemel. Bunun yanı sıra aitli içeceklerde mide ağrısına neden olabiliyor. Mide ağrısı nasıl geçer; şifalı bitkiler ile yapılan kürler, mideye iyi gelen besinler ya da doktor tarafından verilen ilaçlarla ağrıları hafifletmeniz mümkün. Fakat mide ağrısının kesin olarak geçirilmesi için doktora gitmeniz gerekiyor.

Mide Ağrısı Neden Olur?

İnce bağırsaklar ve yemek borusu arasında mide bulunuyor. Yediğiniz besinler yemek borusundan direkt olarak mideye gelir. Mide salgıları ile besinler sindiriliyor. Ancak salgılama sisteminin çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmesi mide ağrılarına neden oluyor. Mide ağrısının geçmesi için nedenlerini saptamakta fayda var.

  • Aşırı derecede acı ya da baharat tüketimi sonrasında mide ağrıları görülebilir.
  • Strese bağlı durumlarda ve alerjik reaksiyonlarda da mide ağrıları oluşur.
  • Çevresel etkiler, psikolojik nedenler ve hormonal etkilerde mide ağrılarına sebebiyet verir.
  • Alkol ve sigara tüketim, kabızlık, aşırı kilo alınması durumunda da mide ağrıları oluşur.
  • Asitli içecekler özellikle reflü ve gastrit hastalarında mide ağrılarına neden oluyor.

Beslenme ve uyku düzensizliği de mide ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle kişiler sağlıklı beslenmeye ve rutin olarak egzersiz yapmaya özen göstermeli.

Mide Ağrıları Hangi Hastalıkların Habercisi?

Genellikle safra taşı, reflü, gastrit, kolit hastalıklar ve sinirsel hazımsızlık mide ağrılarıyla kendini gösterir. Ancak her mide ağrısının bir hastalık habercisi olduğu düşünülmemeli. Sinirsel ya da strese bağlı olarak da geçici mide ağrıları görülebilir. Yine de tedbiri elden bırakmamak adına erken teşhis için doktora görünmenizde yarar var. Mide ağrısı ne zaman tehlikelidir; mide ağrılarınız 3-4 gün aralıksız devam ediyorsa uzman bir doktorla görüşmelisiniz.

Şiddetli mide ağrısı neyin belirtisi; mide kanseri sessiz bir şekilde ilerler. Geçmeyen, şiddetli mide ağrıları mide kanserinin belirtisi olabilir. Mide ağrılarının yanı sıra iştah kaybı, aşırı kilo kaybı, ciltte sarılık ya da halsizlik hissi var ise erken teşhis için uzman bir doktordan randevu almalısınız.

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Doktor tarafından verilen mide ağrısı ilaçları ağrıların hafifletilmesinde etkilidir. Ancak ilaçların yanı sıra beslenme alışkanlığınızı da gözden geçirmenizde yarar var. Mide ağrısına iyi gelen yiyecekler tüketmeniz son derece önemli.

Kimyon ve Limon: Mide ağrısına ne iyi gelir diye düşünüyorsanız limon ve kimyon kürünü denemenizde yarar var. Kimyon, midedeki asidin dengelenmesini sağlar. Eğer asitli içecekler içtikten sonra mide ağrısı ya da mide krampı başladı ise yardım bardak kadar limon suyuna kimyon ekleyin. Ardından karıştırarak tüketin.

Yoğurt: Hem sindirimi kolay hem de vücuttaki zararlı bakterilerin ölmesini sağlar. Mide ağrısını ne keser diyorsanız yoğurt sindirimi yavaşlattığından dolayı ağrılarınıza oldukça iyi gelecek. Normal öğünlerde de tüketmeniz sindirimi kolaylaştıracak.

Süt: Sindirimi kolaylaştıran ve mideyi yatıştıran süt aynı şekilde mide ağrısına oldukça iyi geliyor. PH dengesini ayarlar ve mide sıvısının mideye hasar vermesini engeller. Aynı zamanda mide kanamasının da önüne geçer. Mide ağrısı ne iyi gelir; yatmadan önce bir bardak süt içmeniz özellikle gece ortaya çıkan ağrıları engelleyecek, midenizi yatıştıracaktır.

Tarçın: Mide ağrınız eğer kursakta hissedilen mide yanması şeklinde ortaya çıkıyorsa tarçın oldukça iyi gelecektir. Genellikle asitli içecek tüketimi sonrasında bu ağrılar oluşur. Mide yanmasını tarçın ile önleyebilirsiniz.

Karnabahar: Haftada üç kez olmak üzere az suda haşlanmış karnabahar mide ülserine ve mide yanmasına oldukça iyi geliyor. Mide ağrısına ne iyi gelir evde diye düşünenler karnabaharı sofralarından eksik etmemeli. Tuz kullanmadan bitkisel yağlar kullanarak tüketmenizde yarar var.

Elma Sirkesi: Midenin doğal yapısını koruyarak mide duvarının asitlerden dolayı zarar görmesini önleyen elma sirkesi mide ağrılarına oldukça iyi geliyor. Yemeklerinizde elma sirkesi kullanarak mide yanmalarını engelleyebilirsiniz.

Muz: Yapısından dolayı doğal bir mide koruyucu olan muz, mide ağrısına iyi geliyor. Mide ağrısı nasıl geçer kesin çözüm nedir diye merak edenler öğünler arasında bir adet muz tüketmeli. Midedeki besinler böylelikle daha rahat sindirilir. Ancak kesin çözüm için doktorunuzla da görüşmeniz gerekiyor.

Lifli Besinler: Kepekli ekmek, kuru incir ya da kuru kayısı lifli besinler arasında yer alır ve mide ağrılarına oldukça iyi gelir. Sindirim sisteminin çalışmasını destekleyen gıdalar tüketmenizde yarar var.

Maden Suyu: İçeriğinde şeker olmayan doğal maden suları mide ağrılarına ve mide yanmasına son derece iyi geliyor. Midenizi rahatlatarak sindirim sisteminizin çalışmasını destekler. Ayrıca midede sıkışan gazların etkisini azaltır.

Baklagiller: Mercimek, fasulye gibi baklagiller mideyi dış ve iç etmenlere karşı korur. Bu sebeple de mide ağrılarının oluşmasını engeller. Mide sağlığı açısından da son derece önemlidir.

Lahana: Gastrit, ülser hastalıkların tedavisinde lahana son derece etkilidir. Mide ağrılarında çiğ lahana suyu çok iyi geliyor.

Zeytinyağı: Sindirim için zeytinyağı uzmanlar tarafından da öneriliyor. Yemeklerinizde zeytinyağı kullanmanızda yarar var. Özellikle mide yanmalarına da iyi geliyor.

Patates: Patates, içerdiği lifler ile mide sağlığına oldukça iyi gelen besinler arasında. Patatesi haşlayarak tüketmenizde yarar var. Mide yanmalarını da geçirdiği için iyi geliyor.

Armut: Sindirime son derece iyi gelen armut mide yanmalarında etkilidir. Mide yanmasına ne iyi gelir diyorsanız ara öğünlerde armut tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu: Kabızlık ya da mide şişliği gibi problemleriniz varsa keten tohumunu deneyin. Salataların içerisine eklemenizde yarar var. Omega 3 kaynağı olarak da bilinen keten tohumu liflidir. Lifli besinler mide ağrılarına oldukça iyi gelir.

Mideye İyi Gelen Bitki Çayları Neler?                                    

Nane çayı, papatya çayı ve zencefil çayı mide ağrısına iyi gelen çaylar arasında yer alıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi aşırı tüketimi yan etkiler oraya çıkarabilir. Bu nedenle günde bir bardak kadar tüketmenizde yarar var.

  • Nane reflüsü olmayan kişiler için öneriliyor. İçerisinde bulunan antispozmodik mentol etkisi ile sindirim sonucu oluşan mide kramplarına karşı son derece etkilidri.
  • Bunun dışında hoş kokusu nedeni ile sinirlerin yatıştırılmasını da sağlar. Mide ağrıları stres ve psikolojik nedenlerden dolayı da ortaya çıktığı için bir bardak nane çayı iyi gelecek.
  • Mide asidini dengelenmesinde etkili olan papatya çayını da günde bir bardak tüketebilirsiniz. Reflüye de iyi gelmekte olup sakinleştirici etkisiyle stresi ortadan kaldırır.
  • Yemek sonrasında oluşan şişkinlik için zencefil çayı yatıştırıcı özelliğe sahip. Mide bulantısına da iyi geliyor. Hamile olanlarda tüketebilir.

Bitkisel çaylar kan inceltici ilaçlar ve düzenli olarak kullanmanız gereken birtakım ilaçlar ile beraber etkileşime geçebilir. Bu sebeple doktora danışmadan bitki çayı kullanmamanız gerekiyor.