Rükuda Okunacak Dua - Şartları Neler

Rükuda Okunacak Dua

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Namazda rukuda okunan duanın anlamı, namazda rükuda okunan dualar, rüku ve secdede okunan dualar ve anlamları, rükuda hangi dua okunur, rükuda okunacak dua, rükuda okunacak dua fazileti detaylarda yer alıyor.

Anasayfa > Genel > Rükuda Okunacak Dua
02 Ocak 2021
765 okunma
Rükuda Okunacak Dua

Rükuda okunacak dua; Rükuda hangi dualar okunmalı? Namaz kılmak islamın şartlarından biridir. Namaz kılmayı bilmeyenler, namaz kılmayı öğrenmeli ve namaz kılmanın önemi üzerine sohbetler dinleyerek okumalar yapmalılar. Namaz günde 5 defa kılınması zorunlu kılınmış bir ibadet olmakla beraber birçok bölümü vardır. Rüku, namazın bölümlerinden bir tanesidir. Namazın her bölümünde olduğu gibi bu bölümde de okunması gereken dualar bulunur. Rükuda hangi dua okunmalıdır. Rükuda, hangi duayı okumak gerekmektedir?

Rüku namazının birçok bölümünden biridir. Namaz, özünde birçok farklı bölümde, farklı dualar ile Allah’ı anmak demektedir. Rüku da Allah’ın anıldığı anlardan biri anlamına gelmekte bakıldığında. Rüku bölümü, namazın farzlarından biridir. Ve bu aşamada bazı dualar okunmalıdır.

Rüku Nedir?

Rüku, kıyam ve kıraattan sonra gelen bir namaz bölümüdür. Namazda rükuda durmak farzdır. Kelime anlamı olarak eğilmek demek olan rüku, anlamını duruşun kendisinden almaktadır. Rükuda kişinin elleri, dizlere bastırılarak başı öne eğer ve bir süre böyle bekler. Kadınlar, rükuda daha az eğilmektedir. Erkekler ise rükuda tamamen eğik bir şekilde durmaktadır.

Rükudan bir sonraki duruş secdedir. Rüku, kişinin Allah’ın önünde tamamen secde etmeden boynunu eğmesi olarak yorumlanabilmektedir. Rükuda belli sözler söylenerek beklenir. Daha sonra kalkılır. Müslüman, başını Allah’ın huzurunda eğen, boynunu yalnızca Allah için büken kişidir. Allah’ın önünde eğilmek her Müslüman’ı daha güçlü kılmaktadır. Bu sebeple namazda rükuda durmak secde kadar önemlidir. Rüku bir boyun eğiş, teslim oluştur. Ve İslamiyet teslimiyetten doğmaktadır.

Rükuda Ne Denir?

Rüku esnasında bazı sözler söylenmesi gerekmektedir. Kıyam ve kıraatten çıkıp rükuya eğinildiğinde üç defa”Sübhane Rabbiye’l Azim” denmelidir. Üç defa söylenen bu ifadeden sonra kişi doğrulur ve orada da  “Semiallahu lime hamideh” ifadesini kullanır ve “Allah-u Ekber” diyerek secdeye eğilir.

Rüku’da söylenen bu sözlere dua değil, tesbihat denmektedir. Tesbihat, zikir ibadeti anlamına gelmektedir. Ve Allah’ın adının anılmasıdır. Tesbihat namaz için oldukça önemlidir. Namazın kılınma şekli, rekat sayısı gibi durumların yanı sıra, namazda okuyacağımız surelere, ayetlere ve söyleyeceğimiz tesbihatlara önem göstermemiz zorunluluk arz etmektedir.

Rükuda Okunacak Dua

“Sübhane Rabbiye’l Azim”

“Semiallahu lime hamideh”

“Allah-u Ekber”

Ettehiyyatü duasından sonra hangi dualar okunur?
Allahümme Salli Duası bütün namazların son oturuşlarında Ettehiyyatü’den sonra okunur. Peygamber Efendimiz Allahümme Salli Duası’nı okuyanlar için ”Bana en yakın olanlar, üzerime en çok salavat getirenler olacaktır.” buyurmuştur.
Rükuda hangi dualar okunur?
Rüku’da “Sübhanerabbiyelazim” duası okunur. – Kıyam’da “Rabbena lekelhamd” veya “Allahümme Rabbena lekel hamd” okunur
Rükuda ne söylenir Arapça?
Sübhane Rabbiyel Ala namazdayken secdede okunur. Öncelikle namaza başlanınca Fatiha+Zammı sure okunur. Sonrasında Allahüekber diye rükuya gidilir. Rükuda ise 3 kere Sübhane Rabbiyel Azim okunmaktadır.
Secde ayetinde hangi dua okunur?
Kuran-ı Kerim’de 14 yerde geçen secde ayetlerinin okunması veya dinlenmesi sonucunda yapılan secdeye tilavet secdesi denir. Tilavet secdesi yapmak vaciptir. Tilavet secdesi duası ise ayağa kalkınca “Semi’na ve eta’na ğufraneke Rabbena ve ileyke’l-masir” şeklinde okunan duadır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/namazin-sartlari/

https://sartlari.com/namazda-okunacak-dua-sirasi/

https://sartlari.com/ikindi-namazindan-sonra-okunacak-dua/

https://sartlari.com/zalime-karsi-okunacak-dua/

https://sartlari.com/uzun-yola-cikarken-okunacak-dua/