Namazda Okunacak Dua Sırası  - Şartları Neler

Namazda Okunacak Dua Sırası 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Namaz da okunacak duaların sıralaması, namazda okunacak dua sırası listesi, namazda okunacak dua sırasıyla, namazda okunacak dualar sırasıyla hangileri, namazda okunan duaların sırası var mi detaylar içerikte.

Anasayfa > Genel > Namazda Okunacak Dua Sırası 
08 Ocak 2021
1.033 okunma
Namazda Okunacak Dua Sırası 

Namazda okunacak dua sırası Mushaf’taki sıraya göre izlenmesi gereken önemli bir konudur. Yanlış sıralama ile namazda okunan duaların mekruh olduğu birçok kaynakta belirtilmiştir. Ama bunların namazı geçersiz kıldığı konusunda herhangi bir söylem bulunmayıp namazın kabul olmadığı konusu doğru değildir. Her işte olduğu gibi namazında doğru bir şekilde kılındığı yöntemi bulunur. Sünnet ve farz konularından dikkate alıp namazı doğru bir şekilde icra etmek gerekir. Nitekim bilen insan ile bilmeyenin yapacağı ibadet Allah katında bir olarak tutulmaz. Namazı doğru bir şekilde kılabilmek için ise namazda okunacak dualar sırası ile okunması gerekir.

Namazda Okunan Dualar Sırasıyla mı Okunmalı?

Namazda okunacak dua sırası doğru bir şekilde kılabilmek için oldukça önemlidir. Nitekim her işte olduğu gibi namazında doğru kılınabileceği bir yöntem bulunur. Bilen insan ile bilmeyenin dinimizde aynı kefeye konulmadığı düşünülecek olursa bu oldukça önemli bir konudur. Namazda okunacak dualar sırasıyla Mushaf’taki sırasına göre okuması gerekir. Böylelikle hem sünnet ve farzlara uyup hem de namazı doğru bir şekilde icra etmek mümkün olur. Basit bir şekilde açıklayacak olursak bir sureyi okuduktan sonra önceki sureyi okumak mekruh olarak belirlenmiştir. Bir başka deyişle ikinci rekâtta okunacak sure ya da ayet birinci rekâtta okunan sure veya ayetten sonra gelmesi gerekir.

Namazda Okunan Duaları Sırasıyla Okumak Şart mı?

Namazda okunacak dua sırası sünnete uyabilmek için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yalnız sırası ile okunmadığı zaman namazın bozulacağı konusu gerçek değildir. Nitekim bu bilgi hiçbir kaynakta geçmeyip sadece mehruh olarak belirtilmiştir. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır ki o da İslam dininde bilen kişi ile bilmeyen kişinin aynı şekilde değerlendirilmediği olur. Daha açık konuşacak olursak İslam dinine göre namazı bütün kurallarına ve sünnetlere uygun olarak kılan bir kişi ile bildiği gibi kılan kişilerin ibadetleri bir olmaz. Sizin de bildiğiniz gibi Allah adil olanların en Yücesidir.

Namazda Okunacak Dua Sırası Nasıl?

Namazda okunacak dualar sıralaması şu şekilde olup her namazda buna dikkat edilmesi gerekir.

Fil Suresi

Kureyş Suresi

Maun suresi

Kevser Suresi

Kafirun Suresi

Nasr Suresi

Tebbet Suresi

İhlas Suresi

Felak Suresi

Nas Suresi

5 vakit namazda hangi dualar okunur?
Era’eytellezî yükezzibü biddîn. Fezâlikellezî, yedu’ulyetîm. Velâ yehüddü alâ ta’âmilmiskîn. Feveylün lilmüsallîn. Ellezîne hüman salâtihim sâhûn. Ellezîne hüm yürâûne. Ve yemne’ûnelmâ’ûn.
Namazda duaları sırasıyla okumak şart mı?
Namazda okunan âyet ve sûrelerin, gerek bir rekât içinde gerekse ikinci rekâtla birlikte düşünüldüğünde, Mushaf’taki sıraya göre okunması sünnete uygundur. Bir sûreyi veya âyeti okuduktan sonra, ardından önceki bir sûreyi veya âyeti okumak mekruhtur. Fakat bu, namazı geçersiz kılacak bir durum değildir.
Zammı sure hangi duadır?
Zammı sureler arasında; Fil Suresi (Elemtera…), Kureyş Suresi (Liilefi…), Maun Suresi (Eraeytellezi…), Kevser Suresi (İnneeğtayne…), Kafirun Suresi (Gulyaeyyühel…), Nasr Suresi (İzece…), Tebbet Suresi (Tebbet yeda…), İhlas Suresi (Gulhuvallahu…), Felak Suresi (Guleuzubirabbilfelag…), Nas Suresi
Namazda kaç sure atlanır?
Namazdaki okuma esnasında ilerideki bir yere geçerken, aradaki tek bir sûre veya âyetin atlanması da mekruh kabul edilmiştir. Fakat bu, bir öncekinden daha hafif derecede bir mekruhtur. Sonraki rekâtta ileriden okunacaksa, uygun olan, en az iki âyet veya iki sûre atlayarak okumaktır.

İlginizi Çekebilir;

https://sartlari.com/rukuda-okunacak-dua/

https://sartlari.com/soz-dinlemeyen-cocuga-okunacak-dua/

https://sartlari.com/erken-gebelik-testi-kullananlar/

https://sartlari.com/namazin-sartlari/

https://sartlari.com/ziraat-bankasi-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/