Sedef Hastalığı Merhem İsimleri - Şartları Neler

Sedef Hastalığı Merhem İsimleri

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Sedef hastalığı merhem isimleri nelerdir, bu merhemler işe yarar mı, eczaneden reçetesiz alınır mı? İçerikleri neler?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Sedef Hastalığı Merhem İsimleri
14 Eylül 2023
247 okunma
Sedef Hastalığı Merhem İsimleri

Sedef hastalığı merhem isimleri nelerdir, nasıl kullanılır? Sedef hastalığı nedir ve nasıl önlenir? Peki bu kremler hastalığı geciktirir mi gibi merak ettiğin konuların tamamı içeriklerde yer alıyor.

En iyi sedef kremi önerilerini ve içeriklerine sana özel inceledik. Kronik sedef hastaları için neler yapılması gerekiyor, hangi kremler nasıl tedarik edilir? Arşivlerden bilgileri hemen alabilirsin.

Sedef Hastalığı Nasıl Oluşur?

Sedef hastalığı merhem isimleri ancak muayeneye ve kontrollerden sonra belirlenebilir. Zira sektörde çok sayıda krem çeşitleri bulunuyor. Bunların bazıları kortizonlu olabilir ve bu nedenle deri yapısını bozabileceği için sadece doktor tavsiyesine göre kullanılması gerekiyor.

Haricen kullanılabilir sedef kremleri de elbette bulunabilir. Bunlar eczanelerden veya kozmetik mağazalarından tedarik edilebilir. Öncelikle sedef hastalığının nasıl ve neden oluştuğundan bahsederek başlayabiliriz.

Sedef hastalığı için krem tavsiyeleri cilt sağlığı deride daha fazla hasara yol açmamak ve cilt problemleri oluşturmamak için kontrollü ve doktorların, eczacıların önerdiği şekilde kullanılması gerektiğini özellikle bahsedelim.

Sedef hastalığı genellikle kronik bir cilt hastalığıdır. Gene bağlı olarak oluşabildiği gibi dış etkilere bağlı olarak görülebilir. Farklı yaş gruplarında olabilir ancak en çok 20- 25 ila otuzlu yaşlardan sonra görülebilir.

Kimi cilt yapılarında gençlik ve ergenlik döneminde sedefe rastlanıyor. Irksal aktarımlara bağlı olarak genellikle bireylerde görülebilen bu hastalı, geçmişi genellikle doktor tarafından incelenir, analiz edilir. Kan bağı olan aile bireylerinde veya belki 3-4 kuşak öncesinde dahi sedef hastalığının kronik şekilde görüldüğü akrabalar bulunabilir.

Sedef Hastalığını Çözen Krem Çeşitleri Neler?

Sedef hastalığı merhem isimleri arasında inverse ve püsküller kremleri oldukça popülerdir. Zira hastalığın çözümünde ve hızlı tedavisinde etkili kremler olarak çok sayıda referansa ve kullanıcılarının olumlu yorumlarını almış krem türleridir.

Sedef, belirli çeşitlerde vücudun farklı bölgelerinde görülebiliyor. Bu nedenle öncelikle sedef türlerini ve bedenin hangi bölümlerinde görülebileceğinden sana kısaca bahsedelim.

 • Püstüler

Erişkin bireylerde görülebilen sedef hastalığı türüdür. Genellikle baloncuk tipindedir. Deri kızarık formdadır ve beyaz renkte sedef etkileri görülür. Bu beyaz rengin içi daha çok iltihabi bir sıvıyla doludur. Vücutta da yoğun olarak görüldüğü bölgeler el ve ayaklardadır. Ancak çoğu zaman bedenin hemen her bölgesini kapladığı biliniyor. Genellikle Kortizonsuz sedef kremleri tavsiye edilir.

 • Inverse

Ergenler veya erişkin bireylerin genellikle koltuk altlarında ve göğüs altlarında görülebilen sedef türü olarak biliniyor. Çoğu zaman cinsel uzuvlarda veya kasık bölgelerinde görülebilen bir deri hastalığıdır.

Daha çok deri kıvrımlarında ve kilolu bireylerde şayet cilt katlanması varsa bunların ara yapılarında çok nemlenen veya terleyen bölgelerde de inverse sedef çeşidi görülebiliyor. Bunun anlaşılması için yine doktor tarafından lezyonların incelenmesi gerekiyor. Daha çok kırmızı renkte olan sedef türü olup cilt yüzeyinde hem parlak hem de düz bir forma sahip türdür.

 • Plak

Momecon krem sedef hastalığın tedavisinde kullanıldığı gibi plak tipi sedef tedavisinde verilebiliyor. Bu cinste görülen sedef genellikle beyaz pullu olarak tanımlanır. En çok görülen tipik sedef türüdür.

Kabarık ve iltihaplı bir forma sahiptir. Yine cilt üzerinde beyaz görüntü ve pullanma gibi etkileri vardır. Kırmızı üzerine beyaz kullanmalar genellikle hastaların %70 ila 75’i civarında görülebilen türdür.

Sedef Hastalığı Merhem İsimleri

Sedef Hastalığı Merhem İsimleri

Sedef Hastalığı Tedavisi Edilir mi?

Sedef hastalığı merhem isimleri verildiği zaman çok düzgün şekilde kullanılması ve sadece sedefli bölgelere uygulanması gerekiyor. Vücutta oluşan yerlere ve sedefin türüne göre önerilmiş olan kremlerin kortizon içeriklerine de bakmak ve buna göre uygulamak önemlidir.

Asis sedef kremi hastalığın tedavisinde iyi gelir mi, hangi kremler önerilir gibi konularda sadece kulaktan duyma kremlerin kullanılmamasının önemini bir kez daha hatırlatalım.

Ayrıca tedavi esnasında uyulması gereken hususlar da vardır. Kronik sedefi olan hastalara tavsiye edilen unsurları sana şöyle sıralayalım;

 • Sedef hastalığı bulunan bireylerde yatkınlık genellikle hipertansiyon, obezite ya da hiperlipidemi olabilir. Dolayısıyla bu konularda da bilinçli olmak önemlidir.
 • Sedef kremleri ve tedavisinin metabolik etkileri hakkında bilgi almak ve bunlar göz önünde bulunarak tedaviyi kabul etmek gerekir.
 • Uygulanan kremler kortizon içerikli olabiliyor.
 • Hastalığın türünü genel sağlık durumlarına ve sedefin görüldüğü bölgelere göre krem verilir. Kimisinde D vitaminli ve deriyi nemli tutmak adına çeşitli kremler uygulanır.
 • Gebelik, sedef tedavisinde önemlidir. Genellikle bu tarz durumlarda fototerapi uygulanır.

Sedef tedavilerinde topikal kremler, fototerapi veya sistematik ilaç kullanımları ile hastalığın bir an önce geçirilmesi ve yeniden oluşmasının önlenmesi hedeflenir.

Sedef hastalığının sıklıkla yaşanmasına neden olan çeşitli iltihabik durumlar da vardır. Örneğin idrar yollarında görülen enfeksiyonlar ya da bademcik iltihapları. Dişlerde olan çürümeler ilginç bir şekilde sedef hastalığına zemin hazırlayabilir.

Ayrıca strese bağlı ya da duygusal problemlerle alakalı konularda cilt hasarı oluşmuş durumlarda sedef tedavi programları belirlenebilir. Kanser tedavisi için kullanılan çeşitli kremler, sedefin geçirilmesine etkili rol oynar ve bunların çoğu A vitamini destekli kremlerdir.

Sedef Hastalığını Geçiren Gelen Kremler Nelerdir?

Sedef hastalığı merhem isimleri arasında en çok kullanılanlardan bazılarını sana tavsiye edebiliriz. Ancak bunlar sadece hastaların kullanıldıkları ve piyasada satışa sunulan kremlerden oluşuyor. Zira hiçbir krem veya tıbbi ürün bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır.

Bunlar sadece öneriler şeklinde hazırlanmış yazılardır. Doktor kontrolü olmadan sedef tipi belirlenmeden veya bir tedavi süreci belirlenmeden kesinlikle kullanılmamalıdır. Kulaktan dolma olarak bilinen sedef kremleri kullanıldığı zaman farklı etkilere yol açılabilir.

Örneğin Vazelin sedefe iyi gelirmi gibi konularda mutlaka bilinçli olmak gerekiyor. Sana hemen bu konuda iyi gelen sedefi geçiren etkili kremlerden bazılarını sunabiliriz;

 • Momecon Krem

Mometazon furoat içerikli bir krem olarak biliniyor. Deri yüzeyinde olan kızarıklık ve şişlik gibi durumların geçirilmesinde etkin bir kremdir. Doğrudan cildin üzerine uygulanır. Bu kremin etkin olduğu aşama genellikle iltihapların üzerindedir.

Hem kimyasal hem de iltihabik nedenlerini azaltılmasında oldukça faydalıdır. Kimyasallar, deterjan ürünlerine karşı alerjik olan hastalarda doğrudan uygulanması sayesinde ciltteki kuruluk, kızarıklık ve şişliklerin gitmesi, pullanma ve kepeklenmelerin önlenmesi hedeflenir. Atopik ve alerjik dermatit konusunda oldukça başarılı olduğu biliniyor.

 • Kerasal Forte Pomad

Üre ve salisilik asit içerikli bir sedef geçirici kremdir. Cildin en üst yüzeyine uygulanır, hem cildin soyulmasını ve kepeklenmesini önlemek hem de kullanmaya karşı cildin gardını alması için kullanılıyor. Yoğun kıvam sayesinde cildin biraz daha nemlenmesini ve soyularak dökülmesini önlemek adına faydalıdır.

 • Ureacort 30 Gr

Hidrokarbonat asetat içeriğinde üretilmiş krem olarak biliniyor. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar, döküntüler, kaşıntı ve buna bağlı olarak pullanıp dökülmelerinin önlenmesinde oldukça etkilidir ve genellikle de haricen kullanılabilir sedef kremidir.

 • Asis

Cildin en üst katmanına ve ince bir tabaka şeklinde uygulanır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde kabuklanma veya kızarıklık gibi etkilerin geçirilmesinde ve yenilerin oluşumunun önlenmesinde tavsiye edilir. Asis sedef kremi kullananlar genellikle hastalığın başarılı şekilde iyileştirdiği yönünde olumlu görüşlerini bildirir.

 • Psorcutan 30 Gr Pomad

Kortizon içermeyen bir sedef tedavi kremi olarak biliniyor. Kalsipotriol içeriğiyle yüz bölgesinde vücudun farklı kısımlarında ve özellikle baş bölgesine doğrudan uygulanabilir bir kremdir.

 • Dermo Clean

Yüz bölgesinde kullanılırken özellikle gözün çevresinde uygulanmaması önem taşıyor. Genellikle beden ve üzerindeki sedef tedavisinde kullanılır. Günde 2 kez cilt yüzeyine doğrudan uygulanabilir ve düzenli kullanımlarda etkili sonuçlar gösteren bir krem olduğu biliniyor.

 • Hipokort

Hidrokortizon asetat içeriğiyle uygulanan sedef tedavisinde etkili kremlerden biridir ve kuruyup pullanmaya karşı cildin nemlenmesine sedef görünümünün azaltılmasında etkin madde olarak kullanılıyor. Kaşıntıların hafifletilmesinde hem saç dipleri hem de yüz bölgesinde kullanımı uygundur.

 • Coresatin Sedef Kremi

Travazol sedefe iyi gelirmi Coresatin daha iyi sonuçlar verir mi? Gibi sorular için hekim kontrolü ve her bireye uygun şekilde kullanımın tavsiyelerinin gerektiğini belirtmiştik. Kuru ve dolayı hasar almış ciltlerde tavsiye edilen bir krem türüdür. Cilt hassasiyeti ve alerjik durumları olan kişilerin ise kremin mavi olan rengini kullanmaları tavsiye edilir.

 • Mavena

Siyanokobalamin içeriği ile bilinen sedef önleyici krem aynı zamanda vitamin tedariğini sağlar. B12 vitamininin içeriği ile ciltteki kurumalarının önlenmesini ve pullanmaya karşı cildin daha güçlü olmasını sağlar. Günlük el kremi şeklinde de uygulanması tavsiye edilir. Uzun süreli kullanım gerektiren bir kremdir ve genellikle 4 ay boyunca kullanıldığında etkili sonuçlar verir.

 • Psorcutan

Kalsipotriol bileşenlerinden oluşan krem sedef hastaları için çıkarılmıştır. Topik şekilde uygulanır ve D vitamini bulunur. Kuruyup pullanma, kızarıklık ciltte döküntülerin önlenmesinde ve azaltılmasında etkilidir.