Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar? - Şartları Neler

Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Soğan kokusu elden nasıl çıkar, soğan doğradıktan sonra elde kalan kokuyu geçirme yolları neler, soğan kestikten sonra elimdeki kokuyu ne ile çıkarırım?

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar?
14 Eylül 2023
29 okunma
Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar?

Soğan kokusu elden nasıl çıkar, ağızdan nasıl geçirilir? Mutfakta ve yemekteki kullanımlarda soğan kokusunu hızlı geçirme yöntemlerini senin için inceledik. Peki elden ne kadar sürede geçer bunu biliyor musun?

Midedeki soğan kokusu nasıl geçer, nefes kokusunu düzeltmek için neler yapmak gerekiyor? Soğan kokusunu gidermenin en etkili yöntemlerini ve doğal bitki seçeneklerini inceledik. Sen de hemen keşfet ve soğan kokusundan kurtul.

Eldeki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

Soğan kokusu elden nasıl çıkar, yeşil ve kuru soğan kokuları farklı mıdır? Taze soğan olarak bilinen yeşil soğanın kokusu elindeyken kuru soğan kadar etkili değildir. Ancak tüketildiği zaman yeşil soğan kokusunun daha yoğun olduğu biliniyor. Midedeki soğan kokusunun geçirilmesi biraz uzun sürebiliyor. Ancak nefesteki etkisini azaltmak için naneli sakız ve şeker tüketilebilir. Yemek sonrasında karanfil çiğnemek etkili çözümler olabilir.

Yeşil soğan kokusu nasıl giderilir, yemek sonrasında neler yapılmalıdır? Gibi konular için limon ve tuzun etkisinden sana hemen bahsedelim. Özellikle eldeki soğan kokusu macun haline getirilen tuz takviyesiyle kısa sürede etkisini yitirir. Tuz, yüzyıllardır kötü kokuların giderilmesinde ve koku oluşumunun önlenmesinde oldukça etkilidir.

Buna en basit örnek postlarda ve deri ürünlerde genellikle koku oluşmasını ya da çürümeyi- bakteriyi önlemek adına tuz serpme işlemlerinin yoğun şekilde günümüze kadar devam ettiği biliniyor.

Yemek yaptıktan veya soğan doğradıktan sonra elindeki kokunun hızlı şekilde geçirilmesini istiyorsan;

  • Bir miktar tuzu damlatarak su ekleme yöntemiyle macun kıvamına getir.
  • Elde ettiğin macununa elinin iç kısımlarını ve tırnak kenarlarını ve tamamını ovuşturarak peeling yap.
  • Ortalama 3-5 dakika elinin üzerinde beklet ve daha sonra sıcak suyla arıt.
  • Klasik kullandığın sabun ve suyla ellerini yıka ve daha sonra üzerine kolonya sür.

Uygulamadan sonra mutlaka el yüzeyine krem uygulamayı unutma. Zira tuzun fazla kurutucu etkisi olduğu için cilt yüzeyinde kurumaya ve ellerde çatlamaya neden olabilir. Dolayısıyla nemlendiriciyi ihmal etme.

Limonla Soğan Kokusu Geçirilir mi?

Soğan kokusu elden nasıl çıkar, limon nasıl kullanılır? Limon mutfakların vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Özellikle balık kokusu veya ağır yemekler yapıldığında tüketildiğinde eldeki kokuların geçirilmesinde en çok limon kullanılıyor. Doğal olarak taze limonu al ve avuçlarını ovuşturur.

Ellerinin üzerinde yaklaşık 3-4 dakika beklet. Daha sonra hiçbir koku kalmadığını fark edeceksin. Soğan, koku, taze soğan kokusu, kuru soğan kokusu, balık kokusu veya diğer yemeklerden eline bulaşmış kokuları aynı zamanda limonun kabuğuyla oluşturarak geçirebiliyorsun. Limon kabuklarının iç kısmındaki beyaz bölgeler ve dış yüzeyindeki sarı bölgeleri ellerinin üzerine oluşturabilir hatta kabuğu sıkarak asitik formülünden yararlanabilirsin.

Limon, portakal gibi narenciye ürünler cilde çok iyi gelir ve özellikle tırnaklardaki sarmanın geçirilmesinde, cilt yüzeyindeki aydınlık tonun tekrar elde edilmesinde limon her zaman kullanılan bir üründür. Salatada soğan kokusu nasıl giderilir soruların için de salata üzerine ekleyeceğin sirke veya nar ekşisi gibi ürünlerinde soğan kokusunun etkisini azalttığını söyleyebiliriz.

Genellikle restoranlarda sıklıkla kullanılan soğan söğüşleri sumak ile harmanlanır. Sumak, salatada kullanılan soğan kokusunun etkisinin azaltılmasında önemli rol oynar.

Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar

Soğan Kokusu Elden Nasıl Çıkar

Eve Sinmiş Soğan Kokusu Nasıl Geçirilir?

Soğan kokusu elden nasıl çıkar ya da ele silmiş soğan kokusu nasıl geçinir? Evlerde kullanılan oda kokusu ve otomatik spreyler belki bir miktar bastırabilir. Ancak soğan kokusunun tamamen geçirilmesi biraz zor olabilir. Soğanın ne kadar süre kavrulduğu ne kadar yoğun kullandığına bağlı olarak zamanla evde evdeki eşyalara, tekstil ürünlerine veya perdelere dahi koku silinebilir ve dışarıdan girildiğinde rahatsız edici olabilir.

Temizlik esnasında karbonatlı beyaz sirke kullanmak, zemin temizlerken kullanılan yüzey temizleyicilerin uygulamak bu kokunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Ancak şu da bir gerçek ki evdeki diğer kötü kokuların giderilmesi negatif enerjinin yok edilmesi içinde kuru soğan ortadan ikiye bölünerek evde bekletilir.

Genellikle bu Türkiye’de çok yaygın kullanılan tekniklerden biridir. Havalandırmak ve temizlik yapmak, soğan kokusunu hızlı geçirmesini sağlar. Peki Ağızdaki soğan kokusu kaç saatte geçer nefes kokusunu düzeltmek için neler yapılması gerekiyor?

Maydanoz yemek bu kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. Özellikle tek başına tüketmek yerine maydanoz ve fesleğen gibi yeşil bitkilerle birlikte tüketmek bu kokunun yoğun olmasını önleyecektir. Karanfil çiğnemek maydanoz tüketmek, limon sıkarak yemek cazip olacaktır.

Soğan kokusu nasıl geçer, diş fırçalamak geçirir mi? Soğan tükettikten sonra özellikle yoğun esansa sahip diş macunları ile diş fırçalamak gerekir. Ayrıca yoğun etkiye sahip ağız gargarası kullanmakta, soğan kokusunu daha hızlı geçmesini sağlar. Türk kahvesi mucizevi bir içecek olarak soğan kokusunu bastırmak ve yok etmekte de süreyi hızlandırır. Tükettikten sonra mutlaka üstüne kahve içmeyi ihmal etme.

Soğan Kokusu Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Soğan kokusu elden nasıl çıkar, bunu geçirmenin kolay yöntemleri var mıdır? Elden ağızdan ya da evden soğan kokusunu geçirmenin pek çok formülü bulunuyor. Özellikle sinmiş soğan kokusunu gidermenin en belirgin özelliklerinden biri de lavanta yağı kullanmaktır.

Piyasada hazır satılan lavanta yağı esaslarını evinde kullanırsan, genellikle kokunun sinmesi önlenebilir.

Mutfaktaki soğan kokusu nasıl giderilir, hangi ürünler kullanılmalıdır? Kötü kokuyu gideren pek çok ürün bulunuyor. Fakat bunlardan en iyisi Febrezee olarak biliniyor. Sadece aromatik kokular vermeyip tamamen kötü kokuların giderilmesinde oldukça ilgilidir ve çok hızlı sürede etkiler. Banyo ve mutfak için geliştirilmiş ürünleri bulunuyor. 2 kat etkiye sahip Febreeze Plus ürünü kullandığın zaman soğan, balık ve ağır pişmiş yemeklerin kokusu hızlı bir şekilde gider.

Ağızdan Soğan Kokusu Kaç Saatte Geçiyor?

Soğan kokusu ertesi güne kalır mı, koku nasıl giderilir? Gibi soruların için soğan ve sarımsak kokusunun bazen günlerce sürebileceğini söyleyelim. Özellikle pastırma gibi yiyecekleri tükettiğin zamanda bir veya birkaç gün sürebiliyor.

Hatta bazı insanlarda sadece ağız ve nefes yolu onları değil, terleme yolunda yoluyla da cilt yüzeyinde ve bedende bu tür kokuların etkisinin görüldüğü biliniyor. Dolayısıyla soğan tüketimi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yeşil soğan kokusu ya da kuru soğan kokusunun geçme süresi, ne kadar tükettiğine, kişinin cilt yapısına ve diğer aldığı besinlere göre farklılık gösterir.

Mideden gelen soğan kokusu önleme yöntemlerinden birkaç tanesini yine sana pratik bilgi olarak verelim. Bunları kullandığını sürece genellikle soğan yeme keyfinden vazgeçmez ve kokunun hızlı bir şekilde geçmesini sağlayabilirsin;

  • Türk kahvesi

Sağlıklı insanların günde 2 veya 3 fincan Türk kahvesi tüketmesi, metabolizmanın hızlandırılması, yağ yakılması ve sindirimin daha kolay yapması için önerilendir. Ayrıca hafızayı güçlü tutar.

Sağlık konusunda destekleyici bir takım destekleyici etkileri bilinen Türk kahvesi, aynı zamanda soğan kokusunu gidermek için de büyük yardımcıdır. Soğan tükettiğin zaman içmen veya onun telvesini yemen mide içerisindeki kokunun sindirilmesi ve ağızdaki kokunun giderilmesinde. Kazandırıcı rol oynar.

  • Maydanoz

Yağ yakamı, kilo kontrolü gibi etkileriyle bilinen maydanoz, kötü kokularının mide ve ağızdan giderilmesinde oldukça etkilidir. Genellikle kuru soğan salataları limon, nar ekşisi, maydanoz ve sumakla hem daha lezzetli olur hem de kokusu daha hafif olur. Tükettikten sonra üzerine maydanoz limon yiyerek bu kokuyu azaltabilirsin.

Krolofil içeriğinden dolayı elde oluşan kokuların giderilmesi hem de tüketildiğinde ağızdaki kokunun giderilmesinde etkilidir.

  • Lavanta Yağı

Soğan kokusunu sadece evden değil, elden de gidermek için lavanta yağıyla oluşturmak etkili sonuçlar verir. Hızlı sürede cilde işler kokudan eser bırakmaz ve cildin nemlenmesini yumuşamasını sağlar.

  • Patates

Patatesin içerisindeki zengin nişasta sayesinde balık, soğan veya sarımsak kokularını hızlı geçtiği biliniyor. Patatesi çiğ olarak eline oluşturman ve elindeki elinde birkaç dakika bekletmen etkilidir.

Bunların yanı sıra zeytinyağı ile eli oluşturmak kokunun gitmesini sağlar.