Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 4 dakika Tansiyon düşüklüğüne ne iyi gelir, tansiyon düşmesi ölüm, tansiyon düşüklüğü belirtileri, tansiyon kaça düşerse tehlikeli olur, tansiyon düşüklüğü tedavisi, tansiyon düşünce ne yapılır

Anasayfa > Genel > Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?
08 Mart 2019
385 okunma
Tansiyon Düşüklüğü Baş Ağrısı Yapar Mı?
Okuma süresi: 4 dakika

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar. Birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunlarından biri tansiyon düşüklüğü. Kişiden kişiye farklı etkiler gösterse de tansiyon düşmesi sonucunda mide bulantısı, baş ağrısı, konsantrasyonda zorlanma gibi durumlar gözleniyor. Kalp ve damar ile ilgili olup kanın damardaki pompa şiddeti ile ölçülebilen tansiyonun düşmesi ya da yükselmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunun için hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon için doktorunuzla görüşmenizde yarar var. Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı; göz kararması ve baş ağrısı düşük tansiyon belirtileri arasında yer alır.

Düşük Tansiyon Belirtileri Nelerdir?

En ideal tansiyon değeri 12’ye 8’dir. Bu durum kan basıncınız normal seyrediyor anlamını taşır. Küçük değer 7 ve altında ise büyük değere bakılmaksızın tansiyonunuzun düşmüş olduğunu anlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra büyük tansiyon eğer 10 ve altında ise küçük değere bakılmadan yine tansiyonunuzun düşmüş olduğunu anlamanız mümkündür. Nefesin hızlı alınıp verilmesi tansiyon düşüklüğü belirtileri arasında yer alır. Bunun yanı sıra;

 • Özellikle baş dönmesi, göz kararması ve bulanık görme
 • Cildin soluk olması ve cildin terlemesi
 • Yorgunluk, halsizlik gibi durumlar
 • Midenin bulanması ya da mide bozulması
 • Konsantre olamama, zihnin bozulması
 • Kalbin belirgin bir şekilde hızlı atması
 • Düşük basınçtan ötürü bayılma gibi durumların yaşanması

Tansiyon düşüklüğünün en çok ortaya çıkan belirtileri arasında yer alır. Düşük tansiyonun çok farklı nedenleri var. Öncelikle böbrek üstü bezlerinde yetersizlik, kalp ritminde bozukluk gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri Neler?

Büyük tansiyonunuz 8 ise ve küçük olan değer 5 civarı ise tansiyonunuz düşük çıktı demektir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktora gitmenizde yarar var. Aynı şekilde küçük değer 7 ise ya da 7’nin altında ise yine tansiyonunuz düşük çıktı demektir. Tansiyon düşmesi nedenleri metabolik ise ağır ishaller, kan kaybı yaşanması, uzun süreli kusmalar etkileyen faktörler arasında sıralanır. Bunların dışında;

 • Kalp ritminde görülen bozukluklar
 • Kalp kapağındaki hastalıklar
 • Kalp yetmezliği
 • Şiddetli Enfeksiyon
 • Troid bezinin az çalışmasından kaynaklanan endokrin hastalıklar
 • Böbrek üstü bezlerinde yetersizlik
 • Dikkatsiz kullanılan idrar söktürücü birtakım ilaçlar
 • Hipertansiyon ilaçları, Viagra
 • Göğüs ağrısı için kullanılan ilaçlar
 • Parkinson hastalarının kullandığı ilaçlar

Olmak üzere depresyon ilaçları da tansiyon düşmesine neden olabilir. Tansiyon neden düşer; özellikle susuzluk tansiyon düşmesine sebebiyet veren etmenlerden biridir. Yaz aylarında vücut susuz kalır. Gün içerisinde tüketilmesi gereken su miktarını karşılamanız gerekiyor. Vücut su kaybı yaşadığında tansiyon düşüklüğü görülür. Bunun yanı sıra kalbin yeterli beslenememesi, çeşitli damar ve kalp hastalıkları da tansiyonun düşmesine neden olur. Yetersiz beslenme, alerjik reaksiyonlar, kan kayı da tansiyon düşmesinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Tansiyon kaça düşerse ölüm olur; kişinin bünyesine ve normal tansiyon değerlerine bağlı olarak ani tansiyon düşmesi ölümle sonuçlanabilir. Ancak tam olarak bir değer vermek doğru değildir.

Tansiyon Düşmesine Ne İyi Gelir?

Tansiyon düşünce ne yapılır; herkes tarafından bilinen tuzlu ayran tansiyon düşüklüğüne en iyi gelen yöntemlerden biri. Bir bardak ayran ya da suyun içine yarım tatlı kaşığı kadar tuz atmanız yeterli olacaktır. Ancak yine de doktorunuza danışmanızda yarar var.

 • Bir kaba 25-30 tane kuru üzüm koyun ve bir gece boyunca bekletin. Sabah kalktığınız gibi beklettiğiniz üzümleri yiyerek suyunuzu için.
 • Bunun yanı sıra badem sütü de tansiyon düşmesine iyi geliyor. Bunun için öncelikle 5-6 tane bademi akşamdan suda bekletin. Daha sonra ise sabah kabuğunu suyun. Bademi ezerek macun haline getirin.
 • Bir su bardağı kadar süte ezdiğiniz bademleri ekleyin. Ardından güzelce kaynatın. Her sabah kalktığınızda bu karışımı tüketebilirsiniz.
 • Tansiyonunuzun düşük ise sıcak ortamdan uzak kalmanızda yarar var. Özellikle yaz aylarında çok daha dikkatli davranmalı, güneşten uzak durmalı, gölgede durmaya özen göstermelisiniz.
 • Ani bedensel hareketlerde tansiyon düşmesine neden oluyor. Bu sebeple yataktan kalkarken ya da oturur durumdayken kalktığınızda kademeli ve yavaş hareket etmelisiniz.

Küçük tansiyon 5 olunca ne yapmalı; ani hareketlerden kaçınmalı, sıcak bir ortamda iseniz daha ferah bir ortama geçmeli, tuzlu ayran içmeli yada ağzınıza birkaç tane zeytin atarak kendinizi rahatlatmalısınız.  Daha sonra ise mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

Havuç Suyu: Havucun içerisinde yüksek miktarda potasyum var. Sadece yüksek tansiyon için değil aynı zamanda yüksek tansiyon içinde havuç suyu tüketilebilir. Havuç kan basıncının aşırı düşmesi ya da çıkması gibi durumlarda vücudu dengede tutar. Tansiyonun normal seviyelere gelmesinde en büyük destekçidir. Tansiyon düşünce ne yapılır ilk yardım; tansiyonu düşük olan kişi ferah ortama çıkarılmalı. Çok fazla hareket ettirilmemeli. Uzman bir doktora götürülmeli.

Zeytin: Tuzlu zeytinlerden vücudun ihtiyacı olan tuz eksikliği hızlı bir şekilde karşılanır. Aniden yaşanan tansiyon düşmesine zeytin çözüm olabilir. Göz kararması, baş dönmesi gibi durumlarda ağzınıza birkaç tane zeytin atarak kendinizi rahatlayabilirsiniz.

Zencefil: Nezle ve grip gibi hastalıklara da şifa olan zencefil içerisinde güçlü antioksidanlar var. Havuç gibi hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon için zengin kullanılabilir. Ancak aşırı ölçüde değil yeteri miktarda tüketmenizde yarar var. Tansiyon düşüklüğü nasıl yükseltilir; tansiyonu yükseltmekten ziyade normal değerine getirmek gerekiyor. Halk arasında da sıklıkla kullanılan sarımsağın tansiyon dengelemede etkisi büyüktür. Fakat kişiler kendilerini rahatlattıktan sonra doktora muhakkak gitmeli.

Yüksek Tansiyon Belirtileri Neler?

Vücuttaki damarların içinde yer alan kanın damar duvarına gerçekleştirdiği yüksek basınç sonucu hipertansiyon ya da bir diğer adı ile yüksek tansiyon oluşur. Damarda tıkanma, yırtılma ya da damar genişlemesi gibi birçok hasara sebebiyet verebilir. baş ağrısı, nefes darlığı yüksek tansiyon belirtileri arasında yer alır. Ancak çoğu hastada kendini göstermeyebilir. Sinsi bir hastalık olarak tanımlanır.  Yüksek tansiyon baş ağrısı nerede olur; özelikle ense kökünde ağrı olur. Bunun yanı sıra şakaklardaki ağrılarda yüksek tansiyonun habercisi olabilir.

Tansiyon yüksekliği belirtileri; görmede bozukluk, burun kanaması, baş ağrısı, mide bulantısı ve özellikle ense kökünde ağır olarak kendini gösterir. Eğer bu belirtilerden herhangi birini hissediyorsanız hemen doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Bol bol su tüketmenizde yarar var. Ayrıca lif içeren gıdaları tüketmeniz de yararlı olacak. Lifli gıdalar tansiyonun dengelenmesini sağlar. Özellikle havuç, zencefil tansiyonunun dengede durmasını destekler. Bunun dışında yemeklerde mümkün olduğu kadar az tuz kullanmalısınız. Günde 15-20 dakika kadar hafif egzersizler yapmanız gerekiyor. Kişiler stresi hayatlarından uzak tutmalı. Eğer fazla kiloya sahipseniz bir an önce diyetisyenle görüşerek sağlıklı kilo oranına ulaşmanız gerekiyor.

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapar mı; hem tansiyonun yükselmesi hem de düşmesi baş ağrısına neden olabilir.  Ense kökünde hissedilen ağrılar is yüksek tansiyon belirtisidir. Tansiyon hastalığı olanlar çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir.