Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Açıldı Mı?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Üsküdar çekmeköy metrosu açıldı mı,üsküdar çekmeköy metrosu açılış, üsküdar çekmeköy metrosu durakları, üsküdar çekmeköy metrosu 2. etap

Anasayfa > Genel > Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Açıldı Mı?
16 Şubat 2019
343 okunma
Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Açıldı Mı?
Okuma süresi: < 1 dakika

Üsküdar İle Sancaktepe arasındaki mesafeyi kısaltmayı ve trafik yoğunluğunu azaltmayı hedefleyen hattın Yapımına 2012 yılında başlanmıştı.M5 kodlu Üsküdar Çekmeköy metro hattı açıldı mı sorusu, trafik yoğunluğundan şikayetçi İstanbullular tarafından merak edilen konulardan biriydi. Başlangıç planına göre ilk açılış tarihi 2015 yılı olarak belirlenen metro hattın açılış tarihi 2016 yılının son çeyreğine ertelenmişti. İlk etap olan Üsküdar-Yamamevler 15 Aralık 2017 tarihinde açıldı. 2.etap olan Yamanevler-Çekmeköy hattı ise 21 Ekim 2018 tarihinde hizmet vermeye başladı.

Projenin Özellikleri nelerdir?

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı olan Üsküdar Çekmeköy metro hattı toplamda 20 km uzunluğa sahiptir. Yapım tekniği olarak Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi (NATM ) kullanılmıştır. Tünelin açıldığı kayaya, kendi kendini taşıtma anlayışına sahip bu teknik ile kazı sonrası oluşabilecek bozulmalar, kayanın stabil durumunu bozmadan yönlendirme ve iyileştirme yapılmasını,ana kayanın ilk sağlamlığını korumasını hedeflemiştir. Ayrıca tüm istasyonların perın tünelleri ve hattın makas tünelleri de bu yöntem ile kazılmıştır.

Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı güzergâhı nasıl?

Anadolu Yakası’nın üç ilçesinden geçen hat, Üsküdar ile başlayan hat, Ümraniye,den Çekmeköy’den geçerek Sancaktepe’de son buluyor. İlk etap projesinde 9 durak ile hizmet veren metro hattı,2. Etap projesinin tamamlanması ile toplamda 16 durak ile hizmet vermektedir. Her 5 dakikada bir sefer yapılan seferler ile Sancaktepe’den Üsküdar’a planlanan yolculuk süresi 27 dakika, Ümraniye’den Üsküdar’a ise 15,5 dakikadır. Avrupa yakasına ulaşımı da kolaylaştıran bu hat ile Taksime 44 dakika, Atatürk Hava Limanı’na 71 dakika, Yenikapı’ya 36 dakika ve Olimpiyat Stadına 81 dakikada ulaşım sağlanabilecektir. Günlük ortalama kullanım tahminleri ise 600 ile 700 bin kişi arasında değişmektedir.

Üsküdar Çekmeköy Metro hattı durakları nelerdir?

Üsküdar çekmeköy metro hattı açıldı mı sorusu, 21 ekim 2018 tarihinde projenin tamamlaması ile son bulmuştur. Toplam 16 adet durak ise sıralı olarak şöyledir; Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe.