Vitiligo İçin Esmaül Hüsna - Şartları Neler

Vitiligo İçin Esmaül Hüsna

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Vitiligo deride oluşan ve beyaz lekeler olarak kendisini gösteren bağışıklık sistemi rahatsızlığıdır. Sadece deriyi etkileyen bu hastalığın yayılımı ise vitiligonun türüne ve kişiye bağlı olarak değişir. Vitiligo için Esmaül Hüsna okumanız manevi olarak rahatlamanızı sağlar.

Anasayfa > Soru- Cevaplar > Vitiligo İçin Esmaül Hüsna
23 Eylül 2023
289 okunma
Vitiligo İçin Esmaül Hüsna

Vitiligo İçin Esmaül Hüsna; Beyaz lekeler ve yamalar olarak kendini belli eder. Genetik ve çevresel faktörlerden oluşan bir hastalıktır. Halk arasında ala veya alaca ismi ile de bilinir. Otommün hastalıkları bağışıklık sisteminin kendi hücrelerini düşman görüp saldırması ile oluşur. Vücut kendisi ile savaşır ve durumda hastalıkların tedavisi zorlaşır. Her hastalık seyri birbirinden farklıdır.

Vitiligo hastalıklara eşlik eder ve bağışıklık hücreleri deriye renk verir ve melanosit hücrelerine saldırır. Sadece cildi etkiler ve bulaşıcı bir hastalık değildir. Genel olarak 10 ila 30 yaş arasında ortaya çıkar. Daha erken yaşlarda ortaya çıktığı da görülmüştür.

Stres faktörü hastalığın tetiklenmesini büyük ölçüde etkiler. Erken dönemde fark edilmesi ve tedaviye başlanması ise bu hastalık açısından son derece önemlidir. Cilt üzerinde gözle görülen şekilde renk açmaları ile kendisini gösterir. Eller, boyun, kollar, meme başları, dirsek ve genital bölgede tutulum gösterir.

Güneş ile temas eden bölgelerde daha belirgin olur. Lekeler tek bir noktada toplanır ve belirli bölgelerde veya genel olarak 3 şekilde karşınıza çıkar. En çok görülen ve vücuda yayılan çeşit ise genelleşmiş vitilligo olarak bilinir. Vitilligo hakkında şunları bilmelisiniz;

 • Vitiligo’nun neden oluştuğu tam olarak bilinmez.
 • Multifaktoriyel yani çok sebepli hastalıklardan biri olarak bilinir.
 • Heriditer, genetik geçişli bu hastalığın nedenlerinden bazıları immünolojik ve çevresel faktörlerdendir.
 • Stres hastalığın en büyük tetikleyicilerinden biri olarak bilinir.
 • İnsan vücudunda bulunan melanosit ismi verilen hücreler cildin kendine has rengini üreten pigmentlerden sorumludur.
 • Hücreletin bir nedenle zarar görmesi durumunda pigment üretimi olumsuz etkilenir.
 • Vitiligo hastalığı pigment eksikliğine bağlı şekilde deri yüzeyinde farklı boyutlarda beyaz renkli baz ve lekelr ile kendisini gösterir.
 • Hastalığın türüne bağlı olacak şekilde lekelerin oluştuğu alanlar ile yayılma eğilimleri değişir.
 • Bazı vitiligo hastalığında vücudun sadece bir kısmı etkilenir. Bazı hastalarda ise lekeler vücudun geneline yayılır.
 • Deride istenmeyen bir görüntünün olması ise hastaları psikolojik olarak olumsuz etkiler.

Vitiligo İçin Belirtiler

Vitiligo İçin Esmaül Hüsna kişinin manevi olarak kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olur. Bu nedenle de Allah’ın isimlerini içeriden zikretmeniz daha iyi olacaktır. Hastalığın teşhisi için hastalığın belirtileri hakkında bilgi edinmelisiniz. Hastalığın belirtileri şu şekilde;

 • Vitiligo hastalığı çocukluktan yetişkinliğe kadar her yaşta ortaya çıkabilir.
 • Hastalığın belirtileri ise kişinin güneş ışığına maruz kalan yerlerinde kendisini gösterir.
 • Beyaz lekelerin görünmesi daha olasıdır.
 • Bazı kişilerde ise genital bölgelerinde leke oluşumları meydana gelir.
 • Deri yapısına bağlı olarak kadınlarda hastalığın fark edilme hızı erkeklere oranla daha kolaydır.
 • Vitiligo hastalığının oluşmasının nedeni tam olarak bilinmez ancak hastalığın oluşum riskini arttırdığı bilinen bazı durumlar vardır.
 • Birçok hasta bu faktörlerden birden fazlasının görülmesi durumunda hastalık oluşur.

Vitiligo hastalığının oluşmasını etkilediği düşünülen faktörlerden bazıları şu şekilde;

 • Yaşanan apır travmalar
 • Güneş yanıkları
 • Ateşli hastalıklar
 • Kişinin yaşadığı ağır ve sürekli tekrarlayan stres
 • Otoimmün tiroid hastalıkları
 • Sedef hastalığı
 • Diyabet hastalığı
 • Kansızlık

Vitiligo hastalığında etkili olduğu bilinen en önemli faktörlerden bir tanesi de genetik faktörlerdir. Bütün Vitiligo hastalarına bakıldığı zaman hastaların yaklaşık olarak %30’unun ailesinde bu hastalığa sahip olan kişilerin olduğu görülür.  Hastalığın tedavi süresinde başarı oranının artması ve leke oluşumunun en aza inmesi için erken teşhis gerekir. Vitiligo İçin Esmaül Hüsna zikretmeniz ruhani olarak rahatlamanızı ve tedavi sürecini daha kolay atlatmanızı sağlar.

Vitiligo İçin Hangi Esmaül Hüsna Okunur?

Vitiligo hastalığı için Allah’ın güzel isimlerini zikretmek size manevi olarak yardımcı olacaktır. Ya Basir ismini zikrederek hastalıktan kurtulabilirsiniz. Allah’tan şifa istemek ve ruhunuzu rahatlatmak için Ya Basir zikrini çekmelisiniz.

Ya Basir esmasını gün içerisinde 300 kez zikretmeniz hayırlı olacaktır. 5 vakit namaz sırasında farzların arkasından ise 200 kez zikir çekmeniz gerekir. Bu şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Vitiligo için Esmaül Hüsna zikrederek tüm sıkıntılarınızdan kolay şekilde kurtulabilirsiniz.

Cuma günü zikir günüdür. Sabah ezanından yatsı vaktine kadar gün içerisinde 500 kez El Basir ismini zikir çekmeniz gerekir. Ya Basir zikrini çekmek Allah’tan istediğiniz her şeyin kısa sürede gerçekleşecek olduğuna inandığınızın bir işaretidir ve oldukça önemlidir. Vitiligo bir deri hastalığıdır ve bu hastalıktan muzdarip olan kişiler kendilerini psikolojik olarak sıkıntılı hissedebilir. Bu hissin azalması ve kişinin kendini daha rahat hissetmesi ve kendine güveninin yerine gelmesi için Ya Basir zikrini çekmeleri onlara yardımcı olacaktır.

Vitiligo İçin El Basir Esmaül Hüsna İşe Yarar Mı?

Vitiligo İçin Esmaül Hüsna okumanız sizi manevi olarak rahatlatacaktır. Kişi yaşadığı hastalık neticesinde kendisine küsebilir ve kendisini beğenmeyebilir. Bu yüzden daha iyi hissetmek için Allah’a yönelmeniz sizi rahatlatacaktır.

Zikir çekmeniz ruhani olarak rahata erebilmeniz için oldukça faydalı olacaktır. Vitiligo hastalığını atlatmak için tedavi süreci kadar manevi destek de oldukça önemlidir. Aradığınız bu manevi desteği almak için Esmaül Hüsna’dan yardım alabilirsiniz. Allah’ın isimlerini zikretmeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve size yardımcı olur.

Ya Basir Anlamı Nedir?

El Basir Allah’u Teala’nın açık ve her şeyi gören olduğu anlamındaki bir esmadır. Allah’ın görmesinden ve bilmesinden herhangi bir şeyin saklanamayacağını bildirir. El Basir tüm evrende olan gizlenmiş ya da saklanmış her şeyi gören olduğunu söyleyen bir anlamı taşır. Ya Basir zikrini 302 kere zikretmeniz size manevi açıdan aradığınız gücü bulmanıza yardımcı olacaktır.