Ziraat Bankası Iban Numarasını Öğrenme

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Ziraat bankası hesap numarası öğrenme, ziraat bankası iban öğrenme sms, ziraat bankası ıban

Anasayfa > Genel > Ziraat Bankası Iban Numarasını Öğrenme
16 Şubat 2019
193 okunma
Ziraat Bankası Iban Numarasını Öğrenme
Okuma süresi: < 1 dakika

Bankacılık işlemleri, hayatın her alanında gerekli hale gelmiştir. İşlemlerin daha kısa ve doğru şekilde yapılmasında ise kullanılan bazı standartlar vardır. Uluslararası para transferi noktasında da tüm dünyada geçerli olacak bir koda ihtiyaç vardır. Ziraat bankası da tüm dünya bankalarında olduğu gibi, müşterisinin hesabına bir Iban numarası tanımlar. Ziraat Bankası Iban numarası öğrenme ise, banka müşterileri tarafından sıkça merak edilen bir sorudur.

Iban Numarası Nedir?

Iban kısaltması ile ifade edilen bu terimin açılımı, International Bank Account Number’ dır. Yani, Uluslararası Banka Hesabı Numarası anlamına gelir. Avrupa Birliği Standartları gereği her banka bu numaraları kullanmak zorundadır. Türkiye’de ise Iban numarası 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. İngilizce yazımının baş harflerinin kısaltması sonucu ‘Iban’ denilmektedir. Iban numarası, dünya çapında yalnızca bir hesabı tanımlamak amacıyla kullanılır.

Iban numarası Kaç Haneden Oluşur?

Iban numarası, en fazla 34 haneden oluşur. Türkiye’ de ise 26 haneden oluşmaktadır. Iban numarasının ilk iki hanesi ülke kodunu temsil ederken, üçüncü ve dördüncü haneleri doğrulama kodudur. Geriye kalan rakamlar ise ulusal bir bankanın belirli bir hesabını ifade etmek için kullanılır.

Ziraat Bankası Iban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası Iban Numarası Öğrenme işlemi banka şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığı sistemi üzerinden ya da müşteri hizmetleri yetkilileri ile telefonda iletişim kurarak gerçekleştirilebilir.

Iban numarası internet üzerinden sorgulanacaksa izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir;

  • Herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden Ziraat Bankası resmi web sitesine giriş yapılır
  • Sağ üst kısımda bulunan Bankamız sekmesine tıklanır
  • Açılan sayfadan müşteri ilişkileri konulu sekme seçilir
  • Müşteri ilişkileri sayfasının alt kategorilerinden olan iletişim formu seçeneği tıkanır
  • Iban sorgulama seçeneği tıkanır
  • Şube, müşteri numarası gibi banka müşterisinden istenen kısımlar doldurulur
  • Sorgula butonuna tıklanır.

Eğer Iban numaranızı ATM’lerden öğrenilecekse, banka kartı ile giriş yapılarak hesap bilgileri seçeneği seçilir. Bu ekranda Iban numarası bilgilerine ulaşılmaktadır.

Müşteri hizmetleri aracılığı iler Iban numarası öğrenme işlemi yapmak için direkt müşteri temsilcileriyle görüşülebilir.