Adidas Müşteri Hizmetleri

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: < 1 dakika Adidas müşteri hizmetleri telefon no, adidas mail adresi, adidas müşteri hizmetleri direkt bağlanma

Anasayfa > Genel > Adidas Müşteri Hizmetleri
18 Şubat 2019
239 okunma
Adidas Müşteri Hizmetleri
Okuma süresi: < 1 dakika

Adidas çağrı merkezi sayesinde şikayetlerinizi yetkililere en hızlı şekilde ulaştırabiliyorsunuz. Müşteri hizmetlerine bağlanarak almış olduğunuz ürün ile ilgili bilgi alabiliyor, herhangi bir sorunda çözümünü talep edebiliyorsunuz.

Çağrı merkezine ulaşabilmek adına telefon numarasından yararlanabiliyorsunuz. Aynı zamanda mail yolu ile de iletişim kurma hakkınız bulunuyor. Web sitesi üzerinden ürünler ile ilgili detaylı bilgi almak adına sunulan adresi kullanabiliyorsunuz.

Çağrı Merkezi Numarası Kaç?

Çağrı merkezini arayarak sorunlarınızı bildirmek istiyorsanız 0850 502 61 41 numaralı telefonu tercih edebiliyorsunuz. Genel tüketici talepleri için bu birim üzerinden bir çağrı merkezi elemanı sizlere yardımcı oluyor. Aynı zamanda Adidas’ın sitesine girdiğiniz zaman iletişim paneline gelerek mail gönderebiliyorsunuz. E-posta adresi yayınlanmıyor ancak, tek tıkla mail adresine otomatik olarak mail gönderebiliyorsunuz.

Sabit hatlardan aradığınız zaman ücretsiz bir erişim sağlayabiliyorsunuz. Resmi tatiller hariç hafta içi her gün hizmet alabiliyorsunuz. 09:45 ile 18:45 arasında bağlantı kurabiliyorsunuz. Online shop ile ilgili sorunlarınızda 1-2 iş günü içerisinde geri dönüş alıyorsunuz.

Çağrı Merkezine Sorunumu Nasıl Anlatırım?

Çağrı merkezine bağlandığınız zaman öncelikle sade ve anlaşılır bir dil ile hitap etmeniz gerekiyor. Ürününüz ile ilgili sorununuz ne ise sade bir şekilde anlatmalısınız. Çağrı merkezi çalışanının sorduğu soruları da doğru bir şekilde yanıtlamalısınız. Bu sayede sorununuzu iletmiş olursunuz.

Eğer ki mail ile iletişim sağlayacaksanız bir iletişim numarası yazmanız, kendinizi tanıtmanız lazım. Bunun yanında mutlaka sorununuzu anlaşılır bir şekilde sunmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Geri Dönüş Ne Zaman Olur?

Sorununuzu çağrı merkezini arayarak çözüme ulaştırmak istiyorsanız çağrı merkezi çalışanları anlık hizmet veriyor. 09:45-18:45 saatleri arasında aramanız gerektiğini unutmamalısınız. Aynı zamanda mail ile iletişim kuruyorsanız 1-2 iş günü içerisinde geri dönüş alacağınızı görebiliyorsunuz.

Kişiler Adidas müşteri hizmetleri panelinde hem şikayette bulunabiliyor hem de görüş ve öneri iletebiliyor. Bu sayede sorunların çözümü bir hayli kolay oluyor. Ürünler ile ilgili detaylı bir bilgi almak istiyorsanız o zaman www.adidas-group.comadresini ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.