Anadolu Hayat Emeklilik İptali Para İadesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Anadolu hayat emeklilik iptali para iadesi formu, anadolu hayat emeklilik iptali para iadesi nasıl yapılır, anadolu hayat bireysel emeklilik iletişim

Anasayfa > Genel > Anadolu Hayat Emeklilik İptali Para İadesi
18 Şubat 2019
264 okunma
Anadolu Hayat Emeklilik İptali Para İadesi
Okuma süresi: 2 dakika

Her yıl, Anadolu Hayat Emeklilik tarafından toplanan ödemeler dikkate alınarak sistemlerin yaklaşık yüzde 10’u iade edilmektedir. Bölümlerin çoğu zorunlu nedenlerden kaynaklanmaktadır.

BES şirketleri tarafından yapılan araştırmalara göre, sistemden ayrılanların önemli bir kısmı, bir ev satın almak gibi nakit ihtiyacından dolayı sistemi terk etmeyi ve Anadolu Hayat Emeklilik iptali para iadesialmayı tercih ediyor. Bu arada, sistemden ayrılanların önemli bir kısmı tekrar geri dönmeyi de ihtimal olarak düşünmektedir.

Sistemden Çıkmak Mümkün Mü?

Sistemden çıkmak o kadar yüksek oranlara sahiptir ki, sistem bireysel emeklilik sistemi yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. Anadolu Hayat’ta bireysel emeklilik sistemine dahil olanlar, bu sistemden ayrılmak istediklerinde farklı yöntemler kullanabilirler. Ama ondan önce, bilinmesi gereken bir şey var. Bildiğiniz gibi, bireysel emeklilik sistemine katılmak için iki farklı seçenek var. Biri otomatik katılım, diğeri ise dolaylı katılımdır. Sistemde nasıl kaydedildiğinize bağlı olarak ayrılma işleminde bazı farklılıklar vardır.

Zorunlu olan emeklilik katılımında, çalışanların ücretlerinin% 3’ünde bir kesinti yaşanır. Bu nedenle önemli sayıda çalışan bu sistemden ayrılmak istiyor. Ayrılma sürecinde ödenen tüm parayı (para çekme hakkı) ilk kesintinin ilgili tarafa rapor edilmesinden sonraki 2 ay içinde geri çekmek mümkündür. Ancak, 2 ay sonra yapılan başvurular düşülüyor. Bu kesintiler, gönüllü sistemdeki ile aynıdır.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik Kesintileri Nedir?

Bu kesintiler, hesap kapatma zamanına bağlı olarak değişir. Yukarıda da belirtildiği gibi, zorunlu PPS’yi 2 ay içinde terk eden kişiler kesinti yaşamaz. Kesintilerden yapılan diğer indirimler, gelir vergisi indirimidir:

Sistemde 5 yıl ve 5 yıldan daha fazla zamandırbulunanların % 56

Sistemde 10 yıl ve üzerinde bulunanların % 10

Sistemde 10 yıl bulunmayan ve 56 yaşına gelmeyenler için% 15 oranında ödenmektedir.

Anadolu Hayat Özel Emeklilik İşlemler Nasıl Yapılır?

Anadolu Hayat, müşterileri sistemden daha kolay bir şekilde ayrılmak için çeşitli yöntemler sunar. Ancak, bu prosedürden önceki kesintilerin tamamen araştırılması ve buna göre davranılması çok önemlidir. Aksi takdirde ciddi kesintiler olabilir.

Ayrılmanın ilk yolu sigorta şirketinin şubelerine gidip ayrılık formunu doldurmaktır. Çıkış işlemi, bu formu doldurduktan sonraki 10 gün içinde tamamlanacaktır. İşlemler tamamlandığında, sistemdeki para uygun hesaba aktarılacaktır.

Anadolu Hayat Emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak sistemden çıkış işlemlerinizi talep edebilirsiniz. Bunu yapmak için 0 850 724 55 00 numaralı telefonu arayın. Ayrıntılı bir iptal isteği oluşturulabilir. Müşteri hizmetlerine Anadolu Hayat Emeklilik iptali para iadesialmak istediğinizi de belirtmeniz gerekir