Ankara Ne Zaman Başkent Oldu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okuma süresi: 2 dakika Ankara ne zaman başkent oldu resmi, ankara resmi olarak ne zaman başkent olmuştur, ankara’nın başkent oluşu kısaca, ankara’nın başkent olması nedenleri

Anasayfa > Genel > Ankara Ne Zaman Başkent Oldu?
18 Şubat 2019
370 okunma
Ankara Ne Zaman Başkent Oldu?
Okuma süresi: 2 dakika

23 Nisan 1920’de TBMM’nin yeni Türk devlet vakıflarının Ankara’da açılması ile başkent kabul edildi. Kurtuluş Savaşı buradan yönetildi. Böylece Ankara asıl sermaye haline geldi.

Lozan Antlaşması’nı imzaladıktan sonra. İtilaf birlikleri İstanbul’dan ayrıldı. İstanbul’un işgalden kurtarılmasıyla yeni devletin başkenti tartışılacak idi. Bazı insanlar İstanbul’un başkent olmasını istedi. Ancak, meclisin Ankara’da açılması, hükümetin fiili merkezi oldu. Ayrıca, Türkiye’nin orta noktasında Ankara, askeri-coğrafi özelliklere sahip bir başkent haline geldi ve Ankara ne zaman başkent oldusorusuna yanıt bulabildiğimiz bu dönemde kararlar alındı.

Önerileri Kim Hazırladı?

İsmet Paşa (İnönü), Türkiye Büyük Millet Meclisi yasası başkanının önerisini hazırladı. “Türkiye’nin başkenti Ankara Devletidir.” (13 Ekim 1923) Ankara, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, yeni Türk devletinin başkenti oldu.

Protokole göre, parlamento yeniden açıldı. Atatürk’ün hedefi, 27 Aralık 1919’da milletvekilliği uygulamasını gerçekleştirmekti. Ankara’da demiryollarının varlığı ve İtilaf devletlerinin yokluğu Atatürk’ü Ankara’ya bırakmanın önemli nedenleri arasındadır. Diğer faktörler arasında merkezi bir alan olduğu ve Batı Cephesi bir tür müdahale gerektirdiğinde Ankara daha korunaklı ve erişilebilir olduğu için de kabul edildi.

Devrim Sonrası Gelen Bir Karar Mı?

Ulusal Pakt 28 Ocak 1920’de oy çokluğuyla kabul edildi. Bunu duyan İtilaf devletleri İstanbul’u işgal etti ve toplantıyı kapattı. Olağanüstü parlamentonun haberi, 19 Mart 1920’de il tarafından Ankara’da açıldı ve birlikler komutanı genel olarak ilan edildi. 23 Nisan 1920’de, TBMM açıldı ve bir hükümet kuruldu. Milletvekilleri 19 Mart – 23 Nisan arasında milletvekili seçildi. Ardından bütün bağımsızlık savaşı bu meclisin ellerinden alındı ve Lozan Antlaşması’nın imzalanmasından sonra savaş yeni seçimlerle kazanıldı. Parlamentoya gidildi. Bu meclis aynı zamanda Devrimci Meclis olarak da adlandırılır, çünkü savaş sonrası devrimler bu meclis tarafından gerçekleştirilmiştir. 13 Ekim 1923’te, Ankara bu devrim tarafından yeni devletin başkenti ilan edildi.

Atatürk’ün Stratejik Düşünceleri

Atatürk’ün Mondros’un silahlı saldırısından hemen sonra 20. Kolordu tarafından Ankara’ya göndermesi, o günlerde bazı stratejik fikir ve planları olduğunu gösteriyor. Örneğin, bu kolordu komutanı onun en yakın ve güvenilir arkadaşlarından biriydi. Bu birlik, demiryolunu her yöne karşı kullanmak için kullanabilirdi. Atatürk hayatındaki en tehlikeli cepheye yakın olmak istiyordu. Bu karar askeri sanatın ve stratejinin gereğiydi. Ankara ne zaman başkent oldusorularının ardından Atatürk’ün dahiyane fikirleri ve önerileri de vardır.